• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 4897
  • Dodano: 2019-11-04 / 20:51
  • Komentarzy: 3

  Znamy wyniki głosowania na projekty do Budżetu Obywatelskiego

  Znamy wyniki głosowania na projekty do Budżetu Obywatelskiego

  (Fot. Archiwum)

  Na zadania zgłoszone w Budżecie Obywatelskim Opola na 2020 rok Opolanie mogli głosować do 28 października. Najstarszy mieszkaniec Opola biorący udział w głosowaniu miał 100 lat.


  W VI edycji Budżetu Obywatelskiego Opola zostało zgłoszonych 111 projektów. Po ocenie formalnej i merytorycznej, do głosowania skierowano 93 projekty - 43 ogólnomiejskie i 50 dzielnicowych. Pod względem tematycznym najpopularniejszą kategorią zgłoszonych zadań była kategoria: drogi, chodniki, ścieżki rowerowe.

  W głosowaniu wzięło udział 12.151. Najaktywniejszą pod względem głosowania okazała się Dzielnica I, w skład której wchodzą: Czarnowąsy, Borki, Brzezie i Świerkle - aż 34% mieszkańców tej dzielnicy wzięło udział w głosowaniu. Prawie połowa głosujących była w wieku od 26 do 45 lat. Najstarszy mieszkaniec Opola biorący udział w głosowaniu miał 100 lat.

  Tylko jeden projekt ogólnomiejski okazał się mieć wystarczającą liczbę głosów. W Opolu staną butelkomaty. Butelkomat będzie przyjmował zarówno butelki plastikowe jak i puszki. Mieszkańcy będą mieli możliwość segregować śmieci, zbierać punkty i wymieniać je na zniżki czy bilety w zaangażowanych w instytucjach kultury/obiektach sportowych itp.

  Wśród projektów dzielnicowych zobaczymy m.in. nową aranżację wnętrz sufitu akustycznego z oświetleniem sali wiejskiej ze sceną (Czarnowąsy, Borki, Brzezie, Świerkle), w dzielnicy nr II (Krzanowice, Wróblin, Zakrzów) powstanie Opolski Ogród Dendrologiczny.

  W dzielnicy nr IV, na osiedlu Armii Krajowej, zostanie wykonany ciąg pieszo-rowerowy przy ulicy Stefana Grota-Roweckiego. W Dzielnicy nr V (Gosławice i Malinka) mieszkańcy głosowali za dofinansowaniem OSP Gosławice, które za pieniądze z BO zakupi pojazd ratowniczo-gaśniczy do działań w trudno dostępnym terenie.

  W dzielnicy VI (Grudzice, Kolonia Gosławicka oraz Malina) głosujący wybrali ogólnodostępne zajęcia piłkarskie, w dzielnicy VII wybrano projekt powiększenia kąpieliska Bolko.

  W Śródmieściu, zrewitalizowany zostanie plac przy skrzyżowaniu ulic Ozimskiej i Plebiscytowej. Na Starym Mieście (dzielnica IX) staną zielone przystanki, które uzyskały najwięcej, bo 1500 głosów. Dzielnica XI będzie mogła realizować projekt "Zielone, rowerowe i sportowe Zaodrze". Podobny projekt wybrano w dzielnicy XII, gdzie zostaną nasadzone drzewa i krzewy. Oprócz tego powstanie zadaszona scena w parku Pałacowym w Sławicach.

  Projekt doposażenia remizy OSP został wybrany także w dzielnicy XIII (Szczepanowice-Wójtowa Wieś), oprócz tego odpowiednią liczbę głosów zyskał też projekt "Muzycznie, Paradnie i Zgrabnie - Parada Orkiestr Dętych".

  Przypomnijmy, że uznanie wyniku głosownia dla projektów ogólnomiejskich wymagało uzyskania progu poparcia na poziomie co najmniej 500 osób głosujących, natomiast dla projektów dzielnicowych konieczne było uzyskanie poparcia co najmniej 500 osób głosujących albo 10% liczby mieszkańców danego Rejonu BO, na terenie którego zadanie ma być realizowane. Zwyciężyły te projekty, które osiągnęły wymagany próg poparcia oraz uzyskały największą liczbę głosów, aż do wyczerpania puli środków dla każdej z kategorii.

  Po wyłonieniu w drodze głosowania zwycięskich projektów pozostały niewykorzystane środki, które tworzą pulę środków rezerwowych. Zgodnie z obowiązującymi zasadami podziału środków Budżetu Obywatelskiego Opola, o przeznaczeniu puli środków rezerwowych decyduje Prezydent, po zasięgnięciu opinii Zespołu ds. BO, uwzględniając wyniki przeprowadzonego głosowania.

  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2019-11-06 11:26:11 [178.43.10.*] id:1584370  
  pawelxp: Napisał postów [1718], status [Szycha] Reputacja
  I butelkomaty i ścieżki rowerowe to dobry pomysł...ale przydałoby się bardzo intensywne zadrzewianie Opola

  Nick:
  Treść:
  2019-11-04 23:31:55 [5.173.40.*] id:1584322  
  tippmann: Napisał postów [6144], status [VIP] Reputacja
  na butelkomaty szkoda kasy i tyle w temacie

  Nick:
  Treść:
  2019-11-04 21:34:27 [83.4.162.*] id:1584313  
  Meguszka: Napisała postów [1076], status [zrobił/a karierę] Reputacja
  Ja najbardziej cieszę się z butelkomatów :) Ale życzyłabym sobie zamiast jakichś kwiatów czy drzewek ścieżki rowerowe, a także oświetlenie na ul. Kośnego, bo tam wieczorową porą strach przechodzić...

  Nick:
  Treść: