• 0
0
  • Autor: Arleta_K
  • Wyświetleń: 1892
  • Dodano: 2019-11-01 / 07:15
  • Komentarzy: 2

Dziś Wszystkich Świętych, czas zadumy i wspomnień

 
 
Dziś Wszystkich Świętych, czas zadumy i wspomnień

(Fot. Archiwum)

Uroczystość Wszystkich Świętych celebruje się w Kościele Katolickim na całym świecie. W tym dniu wspominamy tych, którzy od nas odeszli i odwiedzamy ich groby.

Wgłębiając się w historię Wszystkich Świętych znajdujemy informację, że pierwotnie maj był miesiącem, w którym oddawano hołd zmarłym, kiedy to wypadało święto ku czci złych duchów - Lemuraliów( 13.05). Dopiero papież Grzegorz III w 731 przeniósł uroczystość na datę 1 listopada.

W Polsce ten dzień ma charakter szczególny i dla wielu wiernych jest najważniejszym świętem w roku.
Do uroczystości często przygotowujemy się dużo wcześniej, zarówno ozdabiając groby, uczestnicząc w modlitwie, jak i dumając nad przemijającym życiem.

Jednym z elementów, który według Kościoła jest troską o dusze, które nie zaznały spokoju, ale wciąż balansują w tzw. Czyścu są Wypominki. - Ofiara mszy świętej jest najdoskonalszą formą modlitwy także za naszych bliskich i zmarłych i myślę, że w tym jesteśmy bardzo gorliwi. Pamiętamy o tym, aby Ci, którzy odeszli mieli od nas też wdzięczność właśnie w postaci mszy świętej - powiedział ojciec Waldemar Pastusiak.

Pamięć o zmarłych duszach celebrujemy również 2 listopada. Tradycja Dnia Zadusznego w naszym kraju zaczęła się tworzyć w XII wieku i zaczęła się od obchodzenia tzw. Dziadów, które miały na celu zjednać sobie dusze zmarłych i pomóc im w uzyskaniu wiecznego odpoczynku. Współcześnie w Zaduszki odparwaiane są msze święte, procesje i Wypominki.

Współcześnie pamięć o zmarłych czci się również w internecie. W mediach społecznościowych kolejny rok z rzędu planuje się akcję #Zaduszki. Do udziału w niej zachęcają również sami księża - Odwiedzając cmentarze zróbmy zdjęcie np. smartfonem i zamieśćmy je z #Zaduszki. Stwórzmy wspólnotę modlącą się w intencji zmarłych, dla których nasza modlitwa jest największym darem - zaapelował Rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik.

reklama

Wydarzenia pod patronatem portalu

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

2019-11-01 18:25:18 [31.60.54.*] id:1584173  
liberty: Napisał postów [2197], status [Szycha] Reputacja
Wiecie co? Byłem dzis na cmentarzu i śmieszne jest to ze dzis masa ludzi na cmentarzu a większość przez reszte roku ma gdzies swoich bliskich zmarłych...

Nick:
Treść:
Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
2019-11-03 18:16:02 [185.127.20.*] id:1584253  
Jerry: Napisał postów [3480], status [VIP] Reputacja
A Ty jesteś dziennie na cmentarzu???