• 0
0
  • Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1989
  • Dodano: 2019-10-26 / 15:10
  • Komentarzy: 16

Opolanie tradycyjnie sprzątali cmentarz przy ulicy Wrocławskiej

 
 
Opolanie tradycyjnie sprzątali cmentarz przy ulicy Wrocławskiej
 <i>(Fot. Dżacheć)</i>

(Fot. Dżacheć)

Społecznicy oraz członkowie Stowarzyszenia Ludzi Aktywnych "Horyzonty" jak co roku sprzątali zabytkowy cmentarz przy ulicy Wrocławskiej w Opolu.


Stan wielu nagrobków się pogarsza a wiele ich elementów zostało rozkradzionych na przestrzeni lat. W sobotę kilkudziesięciu ochotników zbierało na cmentarzu śmieci i grabiło liście. Grupa rok rocznie spotyka się przed listopadowym świętem i wspólnie stara się przywrócić blask wokół grobów ponad 200-letniej nekropolii, na które dawno nikt nie zaglądał.

- Ciężko policzyć po raz który raz spotykamy się na cmentarzu przy ulicy Wrocławskiej. Spotykamy się, by ocalić od zapomnienia, czyli uporządkować znajdujące się tutaj groby. Zdajemy sobie sprawę, że same porządki nie przywrócą pamięci tego cmentarza, ale myślę, że każda akcja i każde wspomnienie o tej najstarszej metropolii przybliża nas jako mieszkańców Opola do uratowania tego cennego zabytku. Jak co roku są z nami członkowie Stowarzyszenia Ludzi Aktywnych "Horyzonty", są mieszkańcy Opola i wspiera nas też Zakład Komunalny, który dostarcza nam sprzęt - mówi Łukasz Cichy, przedstawiciel Stowarzyszenia Ludzi Aktywnych "Horyzonty".

- To wspaniały cmentarz, który jest w jakimś sensie jest historią miasta w pigułce - słyszymy.

Akcja społecznego sprzątania cmentarza przy ulicy Wrocławskiej w Opolu została zainicjowana w 2009 roku. Od tego czasu trwa nieprzerwanie, a do pomocy włączają się nie tylko chętni Opolanie, ale również Zakład Komunalny, który w tym roku użyczył grupie niezbędny do swoich działań sprzęt.

reklama

Więcej zdjęć

24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".