• 0
0
 
  • Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1441
  • Dodano: 2019-10-30 / 19:38
  • Komentarzy: 1

Policjanci, kabareciarze i satyrycy promują używanie odblasków

 
 
Policjanci, kabareciarze i satyrycy promują używanie odblasków

(Fot. Archiwum)

Przed nami długie jesienne wieczory, a co za tym idzie - zmienne warunki atmosferyczne i ograniczona widoczność. W trosce o wspólne bezpieczeństwo policjanci apelują o noszenie elementów odblaskowych.Okres jesienno-zimowy i szybko zapadający zmrok powoduje, że niechronieni uczestnicy ruchu, w szczególności piesi, są szczególnie narażeni na niebezpieczeństwo. Warto wiedzieć, że noszenie odblasków może uratować życie i jest to nie tylko modny jesienny element naszego stroju, ale także obowiązek. Apelują o to nie tylko policjanci, ale również kierowcy, którzy nie raz przyznają się, że po zmroku, szczególnie w deszczowe dni pieszych bez odblasków po prostu nie widać.

Obowiązkowe używanie odblasków dotyczy wszystkich pieszych poruszających się po zmroku w terenie niezabudowanym. Odblaski znacząco poprawiają widoczność pieszego i mogą uratować mu życie. Kierowca o wiele wcześniej zauważy pieszego wyposażonego w kamizelkę lub opaskę odblaskową.

- Każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Wielu pieszych stosuje się do nowych przepisów, niestety zdarzają się osoby, które w dalszym ciągu narażają swoje życie. Pamiętajmy, pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów - informują policjanci.

Do największej liczby wypadków z udziałem pieszych dochodzi zazwyczaj w miesiącach, w których wcześnie zapada zmrok. Nieoświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych (zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi) oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawia, że dochodzi do wielu zdarzeń drogowych. Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców - wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Bądźmy widoczni dla zmotoryzowanych szczególnie teraz, kiedy zmrok zapada coraz wcześniej. Używanie odblasków przez wszystkich pieszych poruszających się po zmroku w terenie niezabudowanym, to obowiązek. Używanie odblasków przez pieszych w mieście, to rozsądna konieczność.
reklama

Wydarzenia pod patronatem portalu

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

2019-10-31 08:15:15 [188.123.205.*] id:1584119  
ombre: Napisał postów [17750], status [VIP] Reputacja
Dziś jest mgła a buractwo jeździ na białych ledach z przodu bez oświetlenia z tyłu bo przecież dzień jest.Nie widać ich tak samo jak pieszego bez odblasków.Może tym by się milicja zajęła.A przepraszam oni sami jeżdżą na ledach z przodu bez przeciwmgielnego z tyłu.

Nick:
Treść: