• 0
0
  • Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 766
  • Dodano: 2019-10-21 / 16:06
  • Komentarzy: 1

Uwaga na kieszonkowców - policja apeluje o ostrożność

 
 
Uwaga na kieszonkowców - policja apeluje o ostrożność

(Fot. Archiwum)

Policjanci ze Strzelec Opolskich, tylko w ciągu jednego dnia, otrzymali 3 informacje o kradzieżach kieszonkowych. Wszystkie te sytuacje miały miejsce w piątek, na targowisku miejskim. Okres przed zbliżającymi się Zaduszkami, może być czasem intensywniejszego działania kieszonkowców. Dlatego apelujemy o czujność i ostrożność. Tłok w sklepach, na targowiskach, centrach handlowych, przystankach autobusowych oraz dworcach kolejowych, mogą próbować wykorzystać przestępcy.

W związku ze zbliżającym się świętem, coraz więcej osób wybiera się na zakupy. Pamiętajmy, że tłok w sklepach, centrach handlowych, na targowiskach, zatłoczonych przystankach oraz dworcach mogą próbować wykorzystać kieszonkowcy.

Tak też było w miniony piątek (18 października) w Strzelcach Opolskich. Policjanci w ciągu jednego dnia, przyjęli trzy zgłoszenia o kradzieżach, jakie miały miejsce na targowisku miejskim. Pokrzywdzone straciły portfel z dokumentami i pieniędzmi. Czasem wystarczy moment nieuwagi, by stracić to co mamy przy sobie.

Kradzieże kieszonkowe są specyficznym rodzajem przestępczości, bardzo trudnym do zauważenia przez osoby postronne. Sam pokrzywdzony często po pewnym czasie stwierdza, że został okradziony. Kieszonkowcy zazwyczaj działają w grupie. Okradają pasażerów i klientów sklepów z pieniędzy, kart bankomatowych czy dokumentów. Ofiarami kradzieży stać się mogą zarówno mężczyźni, trzymający portfele w tylnej kieszeni spodni, jak i kobiety, które trzymają pieniądze w przewieszonych przez ramię torebkach.

Aby nie paść ofiarą kieszonkowców:

- nie zabierajmy ze sobą dużych kwot pieniędzy, zbędnych kart kredytowych, dokumentów oraz przedmiotów wartościowych. Jeżeli już musimy je wziąć, to trzymajmy je w zapiętych wewnętrznych kieszeniach kurtki,

- niezbędną gotówkę podzielmy na mniejsze kwoty i schowajmy je w kilku miejscach - pozwoli to zmniejszyć ryzyko utraty całej kwoty!

- trzymajmy torbę lub saszetkę przed sobą, zawsze zapiętą, w taki sposób aby cały czas była pod naszą kontrolą,

- nie nośmy rzeczy wartościowych i portfela w reklamówkach, w tylnej kieszeni spodni i w zewnętrznych kieszeniach płaszcza czy kurtki,

- przechowujmy klucze do mieszkania w innym miejscu niż dokumenty z adresem - jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet może okraść mieszkanie, zanim zdążymy zareagować,

- nawet na chwilę nie pozostawiajmy bez opieki torby oraz wierzchnich ubrań,

- bądźmy czujni, interesujmy się tym co się wokół nas dzieje. Złodzieje często sami tworzą tzw. sztuczny tłok, by ułatwić sobie kradzież,

- nie pozostawiajmy w pojeździe przedmiotów wartościowych: nawigacji GPS, telefonów komórkowych, torebek itp. Samochód warto zaparkować w miejscu widocznym i oświetlonym.

W sytuacji zagrożenia - usiłowanie kradzieży kieszonkowej - wszczynaj alarm! Głośny okrzyk zwracający uwagę innych osób potrafi skutecznie zniechęcić złodzieja.

Pamiętajmy, że najlepszą ochroną przed staniem się ofiarą przestępstwa jesteśmy my sami, nasza wyobraźnia i świadomość ewentualnego zagrożenia. Zawsze, gdy mamy podejrzenia i obawy o nasze bezpieczeństwo powinniśmy o tym natychmiast powiadomić policjantów

reklama
.

Wydarzenia pod patronatem portalu

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

2019-10-21 18:02:49 [31.60.20.*] id:1583711  
liberty: Napisał postów [2207], status [Szycha] Reputacja
Łapy obcinać smieciom złodziejom... Do pracy lumpy a nie okradać ludzi😡😡😡

Nick:
Treść: