• 0
0
  • Autor: Arleta_K
  • Wyświetleń: 2896
  • Dodano: 2019-10-15 / 16:04
  • Komentarzy: 0

Październik miesiącem walki z rakiem piersi. Zobacz gdzie zrobić darmowe badanie

 
 
 Październik miesiącem walki z rakiem piersi. Zobacz gdzie zrobić darmowe badanie

(Fot. Archiwum)

Opolskie Centrum Onkologii im. prof. Tadeusza Koszarowskiego w ramach profilaktyki zachorowań na raka piersi organizuje bezpłatne badania mammograficzne. Kobieta może się zgłosić na nie sama bez skierowania.

Październik uznawany jest za miesiąc świadomości raka piersi. W 2008 roku Europejska Koalicja do Walki z Rakiem Piersi ustanowiła dzień 15 października "Europejskim Dniem Walki z Rakiem Piersi", który ma przypominać Europejkom o ważnym wpływie stylu życia na zdrowie ich piersi w przyszłości i możliwościach zapobiegania zachorowaniom na raka piersi oraz roli wczesnego wykrywania zachorowań w procesie jego zwalczania.

W ramach tej profilaktyki również w Opolu można się bezpłatnie zbadać. Program adresowany jest do kobiet w wieku 50 - 69 lat (rocznikowo), które nie korzystały z badania mammograficznego w ciągu ostatnich 24 miesięcy oraz do tych, które otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownego badania mammograficznego po upływie 12 miesięcy. Powodem ponownego badania mogą być czynniki ryzyka: rak piersi wśród członków rodziny (u matki, siostry lub córki ) oraz mutacje w obrębie genów BRCA 1 lub/i BRCA 2.

Badanie mammograficzne jest bezpłatne, nie wymaga skierowania. Kobieta może się zgłosić na nie sama lub po otrzymaniu zaproszenia. Na badanie należy przynieść poprzednio wykonane zdjęcia mammograficzne w celu porównania.

Samo badanie obejmuje wykonanie dwóch zdjęć każdej piersi oraz opis badania. Wydanie wyniku powinno nastąpić w ciągu 15 dni roboczych od daty wykonania badania. W przypadku konieczności wykonania dodatkowych badań, lekarz kieruje pacjentkę do etapu pogłębionej diagnostyki i informuje kobietę, gdzie może dalej się diagnozować.

Zgłosić się na badanie można drogą elektroniczną wysyłając wiadomość e-mail (rejestracja.zdo@onkologia.opole.pl), zawierającą imię i nazwisko, datę urodzenia, datę ostatniej mammografi przesiewowej o ile była wykonywana.
reklama

Wydarzenia pod patronatem portalu

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".