• 0
0
  • Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1125
  • Dodano: 2019-10-08 / 17:05
  • Komentarzy: 0

Animatorzy kultury i muzealniacy z nagrodami marszałka

 
 
Animatorzy kultury i muzealniacy z nagrodami marszałka

(Fot. UMWO )

W regionie znani są ze swojej działalności na rzecz kultury. Organizują spotkania, zachęcają młodzież do rozwijania talentów, prowadzą warsztaty wokalne czy gry na instrumentach. Uhonorowani zostali animatorzy kultury, swoje nagrody otrzymali również muzealnicy.


Po raz dwudziesty wręczono nagrody marszałka województwa opolskiego dla animatorów kultury. Nagrody pieniężne otrzymało 13 osób, które działają w swoich środowiskach lokalnych, zaś 17 osób dostało wyróżnienia.

Jedni kierują domami kultury, inni orkiestrami czy też prowadzą zajęcia wokalne. Są wśród nich również instruktorzy tańca, założyciele stowarzyszeń kulturalnych, prowadzący zespoły, a także bibliotekarze i pracownicy muzeów. Nagrody wręczali marszałkowie Andrzej Buła i Zbigniew Kubalańca.

Nagrodę specjalną otrzymał Piotr Szafrański, dyrektor Samorządowego Centrum Kultury, Turystyki i Rekreacji w Popielowie. Jego pasją jest badanie i zachowanie dla kolejnych pokoleń zwyczajów, tradycji i dziedzictwa kulturowego Śląska. Z jego inicjatywy przywrócono zwyczaj "Chodzenia z kozłem" w czasie karnawału, organizacji babskiego combra czy popielowskiego Oktoberfestu. Jest jednym z nielicznych mężczyzn, którzy tworzą kroszonki opolskie. - Zaraziłem się naszą opolską sztuką. Oprócz zdobienia kroszonki śpiewam, przygotowuję animacje. Cieszę się, że udało mi się rozpropagować chodzenie z kozłem. Ten zwyczaj odbywa się tylko u nas, w Popielowie. Korzenie są bardzo ważne i dopóki mamy możliwość sięgania do nich i przekazujemy wiedzę, dopóty znamy swoją tożsamość i wartość - podkreśla Piotr Szafrański.

Nagrodę otrzymała również dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kędzierzynie - Koźlu Izabela Migocz. Zainicjowała m.in. cieszące się sporą popularnością "Targi książki nad Odrą".

- W małych ośrodkach fantastycznie animuje się kulturę. Tutaj się wszyscy znamy. Wiemy, jak ludzie lubią spędzać czas. Staramy się, aby nasz dom kultury był centrum aktywności kulturalnej. Tutaj każdy może przyjść ze swoim pomysłem, a my robimy wszystko, aby te plany zrealizować - cieszy się laureatka Agnieszka Hurnik, kierownik domu kultury z Dobrodzienia.

Klaudiusz Lisoń kieruje Młodzieżową Orkiestrą Dętą ,,Leśnica" oraz Młodzieżową Orkiestrą Dętą ,,Kaprys". Pod jego muzyczną opieką jest ponad 150 osób. Zrealizował wiele muzycznych projektów, które cieszyły się sporym zainteresowaniem słuchaczy. - Wokół orkiestry skupia się coraz więcej młodzieży. Osobiście cieszę się, że udało mi się zaszczepić w nich miłość do muzyki - mówi.

- W ostatnich latach powstało dużo domów kultury, są nowe sale kinowe, na wsiach powstają domy spotkań. Tam uprawia się kulturę. Jeżeli naszym mieszkańcom da się przestrzeń, to wtedy oni stają się kreatorami życia kulturalnego. Ci ludzie, którzy tworzą kulturę, umiejętnie łączą swoje ambicje z kreowaniem życia kulturalnego. Za tym idzie wsłuchanie się w oczekiwania mieszkańców - dodaje marszałek Andrzej Buła.

Marszałek wręczył również nagrody za wydarzenie muzealne w 2018 roku. W kategorii wystawa przyznano dwie nagrody. Otrzymało je Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku za wystawę "Okruchy przeszłości... W drodze do niepodległej" oraz Muzeum Śląska Opolskiego za wystawę czasową "Adam Śmietański. Fotografie".

Trzy nagrody przyznano także w kategorii inicjatywa edukacyjna. Otrzymały je Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu za inicjatywę "Gra muzyka", Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu za wydarzenie "Sensoryczna wieś opolska - gość niepełnosprawny w muzeum 2018", a Muzeum Śląska Opolskiego za "Weekendowe warsztaty plastyczne" - cykl rodzinnych zajęć teoretyczno-praktycznych.

W kategorii publikacja książkowa na uznanie zasłużyło opracowanie przygotowane przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych "Niewola i nadzieja. Korespondencja wojenna Andrzeja i Krystyny Mystkowskich".


Pełna lista nagrodzonych na stronie https://www.opolskie.pl/2019/10/ludzie-kultury-nagrodzeni/


reklama

Więcej zdjęć

24opole.pl
24opole.pl

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".