• 0
0
  • Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1178
  • Dodano: 2019-10-08 / 16:05
  • Komentarzy: 0

Uniwersytecki Szpital Kliniczny rozpoczął współpracę z siecią badawczą Łukasiewicz

 
 
Uniwersytecki Szpital Kliniczny rozpoczął współpracę z siecią badawczą Łukasiewicz
 <i>(Fot. Dżacheć)</i>

(Fot. Dżacheć)

W Polskim Ośrodku Rozwoju Technologii ma się rozwijać nauka służąca polskiej gospodarce i społeczeństwu. Podpisano list intencyjny pomiędzy Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym w Opolu i Siecią Badawczą Łukasiewicz PORT Polskim Ośrodkiem Rozwoju Technologii we Wrocławiu.


Do sieci włączono 38 instytutów badawczych, z których większość podlega Ministerstwu Przedsiębiorczości i Technologii. - W PORT ma się rozwijać i powstawać taka nauka, która bezpośrednio będzie służyła polskiej gospodarce i polskiemu społeczeństwu. Dlatego dzisiaj współpracujemy z największymi polskimi firmami i rozpoczynamy współpracę z największymi firmami międzynarodowymi" - mówił na czwartkowej konferencji prasowej we Wrocławiu dyrektor Andrzej Dybczyński

- Dochodzimy do momentu kiedy coraz poważniej zaczynamy rozmawiać o nauce. To porozumienie pozwoli na realizowanie badań naukowych i pozwoli wpłynąć na większy rozwój szpitala - mówi dyrektor USK Dariusz Madera.

-2 i 3 lata temu kiedy udało się nam wywalczyć kierunek lekarski, mimo że wówczas świętowalismy był to początek drogi. Dzisiaj znajdujemy się w szpitalu, którego podstawowe funkcje dotyczą ratowania życia i zdrowia obywateli. Chcemy by stał się wkrótce kliniką. Dziękuję dyrektorom, że konsekwentnie idą w tym kierunku. Obiecałem że będę wspierał proces rozwoju medycyny i tworzenia się ośrodka klinicznego w tym miejscu. Sieć badawcza Łukasiewicz to trzecia największą sieć instytutów badawczych w Europie. Wspólnie z USK będą tworzyć zupełnie nową jakość tego szpitala. To ważne wydarzenie dla medycyny w Opolu ale też dla miasta. Jako przewodniczący rady sieci badawczej będę motywował prezesów by jak najlepiej ta współpraca wyglądała - mówi minister Marcin Ociepa.

Zaznaczył przy tym że USK daje przykład nie tylko nie zamykając SORu ale też remontuje go, a przy okazji dąży do budowy dużego ośrodka badawczego rangi europejskiej.

- Ogromnie się cieszę, że mówimy o problemach zdrowia i o roli USK jaką ma pełnić w przyszłości. USK to szpital, który rozpoczął przed dwoma laty marsz w kierunku przekształcenia go w ośrodek dydaktyczny kształcący lekarzy i ośrodek badawczy. To dzisiejsze porozumienie jest dobrym znakiem na przyszłość tego szpitala - dodaje Marek Masnyk, rektor UO.

- Jako reprezentant sieci Łukasiewicz zrzeszający prawie 40 instytutów badawczy dziękuję że dziś można nawiązać współpracę z USK, bo to współpraca w której obie strony odnoszą korzyści. Dziękuję Marcinowi Ociepie, że dostrzegł potrzeby tej współpracy - mówi Andrzej Rybczyński, dyrektor PORT.

Władze szpitala podkreślają, że kształcenie lekarzy to istotny element rozwoju. Współczesny lekarz musi byc wrażliwy na to, co się dzieje. Musi umieć brać udział w badaniach naukowych. Podpisanie umowy z doświadczonym ośrodkiem jest początkiem tworzenia w USK współczesnej medycyny i zarazem kolejnym milowym krokiem w rozwoju kierunku medycznego.

reklama

Wydarzenia pod patronatem portalu

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".