• Wyświetleń: 1149
  • Dodano: 2019-09-17 / 15:00
  • Komentarzy: 0
  • Artykuł sponsorowany

  Na co zwrócić uwagę kupując używany samochód? 5 istotnych kwestii

  Na co zwrócić uwagę kupując używany samochód? 5 istotnych kwestii
  Coraz więcej osób decyduje się wymarzonego samochodu z rynku wtórnego poszukać w internecie. W ten sposób można dotrzeć do ofert nawet z dala od domu i znaleźć taką, która spełnia nasze oczekiwania i wymagania w 100%. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przeglądając ogłoszenia o sprzedaży samochodu w internecie, aby nie zmarnować czasu na oględziny niewartego uwagi egzemplarza.

  Postaw na ogłoszenia lokalne

  W pierwszej kolejności ogłoszenia motoryzacyjne z Twojej okolicy. Może się bowiem okazać, że szczęśliwie trafisz akurat na model, którego szukasz. Zakup samochodu od kogoś, kto mieszka w bliskim otoczeniu to ogromne ułatwienie w kontekście oględzin auta, o oszczędności wynikającej ze zmniejszenia kosztów związanych z dojazdem do sprzedającego nie wspominając. Większość wyszukiwarek umożliwia ustawienie obszaru i promienia, w jakim mają być wyszukane samochody na sprzedaż. I Ty nie zapomnij tego zrobić, być może Twoje wymarzone auto jest tuż za rogiem.

  Przyjrzyj się zdjęciom i zwróć uwagę na opis
  Darmowe ogłoszenia o sprzedaży samochodów opatrzone są zdjęciami. To dzięki nim już na pierwszy rzut oka widać, w jakim stanie technicznym jest dany egzemplarz. Z miejsca eliminuj oferty bez zdjęć lub z rozmazanymi fotografiami, mogą one świadczyć o tym, że właściciel ma coś do ukrycia. W ten sam sposób postępuj z idealnymi zdjęciami - te natomiast mogą być przekłamane.
  Dokładnie przeczytaj treść ogłoszenia. Twoją czujność powinna wzbudzić zbyt krótka i mało treściwa oferta. Jeśli ogłoszenie wyda Ci się ciekawe, zadzwoń i dopytaj właściciela o interesujące Cię kwestie. Sprzedawca skrzętnie omija zadawane przez Ciebie pytania? Odrzuć taką ofertę. To samo zrób z ogłoszeniem oferującym "nowy" pojazd za przysłowiowe grosze.

  Umów się na oględziny

  Znalazłeś samochód marzeń? Nie pozostaje Ci nic innego, jak umówić się na oględziny. Na miejsce spotkania najlepiej wybierz miejsce stacjonowania pojazdu, gdyż dzięki temu sprawdzisz, jak pracuje silnik, zanim się rozgrzeje. Dlatego, jeśli Twoja oferta jest z drugiego końca Polski, czeka Cię mała wycieczka. Najlepiej, jakby oględziny odbyły się w ciągu dnia, ponieważ pod osłoną nocy sprzedawcy łatwiej będzie ukryć wszelkie mankamenty pojazdu. 

  Na oględziny najlepiej pojedź z kimś, kto fachowym okiem oceni atrakcyjność oferty i doradzi Ci, czy samochód jest wart zakupu, czy powinieneś szukać dalej. Podczas oględzin weryfikuj treść ogłoszenia z rzeczywistym stanem rzeczy.

  Dopytaj sprzedawcę, ile pali samochód. Dzięki temu łatwo oszacujesz, jakie będą koszty jego eksploatacji. Zbyt duże spalanie może świadczyć o gorszej sprawności silnika. Jeśli dowiesz się, że obecny właściciel pojazdu stosunkowo niedawno zamontował w nim instalację gazową, zachowaj ostrożność. Z biegiem czasu może się bowiem okazać, że powodem sprzedaży są problemy z silnikiem po zmianie rodzaju paliwa. 

  Skontroluj stan techniczny pojazdu

  Każdy używany samochód trzeba dokładnie sprawdzić, nieważne czy ma on trzy, pięć czy dziesięć lat. Zacznij od obejrzenia nadwozia, przy czym zwróć szczególną uwagę na ślady rdzy. Zweryfikuj też to, co znajduje się pod maską samochodu. Obejrzyj wnętrze pojazdu, skupiając się na stanie kierownicy i gałki zmiany biegów, jak również foteli i okładzin pedałów. To na ich podstawie można ocenić, czy widniejący na liczniku przebieg jest prawdziwy, czy może jednak przekłamany.
  Jeśli wnętrze pojazdu spełni Twoje oczekiwania, a stan silnika, układu paliwowego, hamulcowego, akumulatora i innych części nie będzie budzić zastrzeżeń, wybierz się na jazdę próbną. Pozwoli Ci ona ocenić pracę silnika, a także działanie hamulców, sprzęgła i skrzyni biegów.

  Podpisz umowę kupna używanego auta

  Jesteś przekonany, że samochód z ogłoszenia to właśnie ten, którego szukasz? Nie pozostaje Ci nic innego, jak tylko podpisać umowę kupna. Nawet wtedy nie możesz jednak stracić czujności. Na spokojnie jeszcze raz przemyśl decyzję o kupnie. Jeśli sprzedający w jakikolwiek sposób będzie wywierać na Tobie presję, to będzie świadczyć to o tym, że chce on jak najszybciej pozbyć się wadliwego pojazdu. Tak samo w sytuacji, gdy będzie prosić Cię o wpłacenie zaliczki. Wielu sprzedawców najpierw bierze zaliczkę, a potem znika razem z nią, usuwając przy tym ofertę sprzedaży samochodu z serwisu ogłoszeniowego.
  Zanim podpiszesz umowę, upewnij się jeszcze, że auto nie jest kradzione i sprzedawca wszedł w jego posiadanie legalnie. Sprawdź, czy posiada ważną polisę OC i przegląd techniczny. Jeśli sprzedawca zacznie przekonywać, że któryś z dokumentów mu się zawieruszył to jest to informacja dla Ciebie, że powinieneś wycofać się z zakupu samochodu.


  I pamiętaj, że pośpiech jest złym doradcą. Nie podejmuj decyzji o zakupie samochodu pod wpływem chwili, tylko na spokojnie, bez emocji przemyśl wszystkie za i przeciw. Pozwoli Ci to uniknąć zakupu samochodowego bubla.

  Artykuł sponsorowany

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".