• 0
0
  • Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 2518
  • Dodano: 2019-08-29 / 18:27
  • Komentarzy: 0

Polder Żelazna powstanie do 2023 roku - jeśli będą pieniądze. Opole przekazało na ten cel 31 mln zł

 
 
Polder Żelazna powstanie do 2023 roku - jeśli będą pieniądze. Opole przekazało na ten cel 31 mln zł

(Fot. Dżacheć)

Miasto Opole i Wody Polskie podpisały w czwartek 29 sierpnia porozumienie o współpracy finansowej, której rezultatem jest m.in. przekazanie 31 mln złotych na przebudowę polderu Żelazna.


Cała inwestycja sięga ponad 150 milionów złotych, jak podkreślał prezydent Arkadiusz Wiśniewski, to wielkie wyzwanie zarówno dla spraw związanych z melioracją, powstaniem dokumentacji czy przygotowaniem realizacji inwestycji.

- To chwila szczególnie ważna w historii miasta, które wielokrotnie dotknęła powódź. Szczególnie mocno pamiętamy rok 1997 mimo, że minęło ponad 20 lat. Zabezpieczenie powodziowe które będziemy budować dotyczą nie tylko samego miasta opola. Samorząd miasta dokłada do inwestycji kwotę 31 mln zł. Inwestycja jest wielkim wyzwaniem i jest jedną z największych inwestycji przeciwpowodziowych - powiedział Arkadiusz Wiśniewski, prezydent miasta Opola.

-Zabezpieczyliśmy środki niezbędne do zabezpieczenia wkładu własnego. Ogółem jest to wartość 31 259 088 złotych. Kwota została rozdzielona w Wieloletniej Prognozie Finansowej na dwa lata, czyli okres 2020 i 2021 - dodaje skarbnik Opola Renata Ćwirzeń-Szymańska.

- Jest mi miło że dotrwaliśmy do momentu podpisania porozumienia o dotację. O tę inwestycję zabiegaliśmy już w lutym 2018 roku. Jako Wody Polskie czyli jednostka zajmująca się zabezpieczeniem powodziowym możemy powiedzieć, że Polder Żelazna zabezpieczy nie tylko mieszkańców ale też elektrownię czy strefę ekonomiczną. Powierzchnia Polderu zwiększy się ponad dwukrotnie, a pojemność pięciokrotnie - podsumowuje Łukasz Lange, prezes Wód Polskich w Gliwicach.

Inwestycja ma się zakończyć w 2023 roku.

reklama

Więcej zdjęć

24opole.pl

Wydarzenia pod patronatem portalu

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".