• 0
0
  • Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 1826
  • Dodano: 2019-08-30 / 19:07
  • Komentarzy: 3

Uważajmy na oszustów

 
 
Uważajmy na oszustów

(KWP Opole)

W ciągu ostatnich dni policjanci odnotowali wzmożoną aktywność oszustów podających się za "policjanta" czy "wnuczka". Niestety, w dwóch przypadkach udało się przestępcom wyłudzić pieniądze od mieszkańców Krapkowic i Opola. Musimy pamiętać, że przestępcy wciąż modyfikują swoje techniki oszustwa. Rozmawiajmy z naszymi dziadkami i rodzicami o tym zagrożeniu. Jeśli znamy osoby samotne, warto również je uczulić na tego typu przestępstwa.

W ostatnim czasie, na terenie naszego województwa, odnotowaliśmy kilka prób oszustwa metodą "na policjanta" i "na wnuczka". Niestety, w dwóch przypadkach przestępcom udało się oszukać osoby, do których dzwonili.

W pierwszym przypadku, mężczyzna podający się za policjanta, pod pozorem ochrony zagrożonych oszczędności, wyłudził od 66-letniej mieszkanki Krapkowic ponad 20 000 złotych.

W drugim z przypadków, osoba podająca się za członka rodziny wyłudziła 70 000 złotych od 79-letniej mieszkanki Opola. Kobieta dała się zwieść oszustowi, po informacji o tym, że jako rzekomy członek jej rodziny, potrzebuje on pomocy finansowej w związku z wypadkiem, którego miał być sprawcą. W obu przypadkach kobiety w końcu skontaktowały się z prawdziwymi policjantami.

Pamiętajmy! Policjanci nigdy nie dzwonią z żądaniem wypłaty bądź przekazania pieniędzy.

Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, rozłączmy rozmowę i skontaktujmy się bezpośrednio z rodziną. Zawsze o naszych podejrzeniach poinformujmy Policję, dzwoniąc pod numer 112.

Policja apeluje przede wszystkim do bliskich osób starszych - zadbajcie o bezpieczeństwo seniorów. Rozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o czyhających na nich zagrożeniach ze strony oszustów i o możliwych technikach z których korzystają. Niech w każdej dziwnej bądź niespotykanej sytuacji kontaktują się bezpośrednio ze swoimi bliskimi, dziećmi czy wnukami. Warto również zadbać, by osoby starsze nie trzymał dużej ilości gotówki w domach. To może ułatwić oszustom ich przestępczy proceder.

Również w sytuacji, gdy ktoś puka do naszych drzwi, upewnijmy się, że osoba która tam stoi jest nam znana, a jeśli nie to zapytajmy o cel wizyty, poprośmy o okazanie dowodu tożsamości, legitymacji służbowej czy identyfikatora. Uczciwej osoby nie zrazi takie postępowanie powodowane ostrożnością. W razie wątpliwości należy umówić się na inny termin, sprawdzając uprzednio w administracji osiedla lub innej odpowiedniej instytucji wiarygodność osoby pukającej do drzwi (jeśli osoba podaje się za przedstawiciela administracji lub innej odpowiedniej instytucji). Natomiast w sytuacji, gdy osoba staje się natarczywa, natychmiast należy zadzwonić na Policję lub zaalarmować otoczenie.

reklama

Wydarzenia pod patronatem portalu

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

2019-08-31 23:39:24 [5.173.65.*] id:1580742  
luxusowy: Napisał postów [22556], status [VIP] Reputacja
ja sam pomogłem tajnemu agentowi i dałem 100tys, już kilka miesięcy czekam na zwrot pieniędzy.

Nick:
Treść:
2019-08-30 22:20:23 [5.173.69.*] id:1580696  
tippmann: Napisał postów [5750], status [VIP] Reputacja
oklepany temat

Nick:
Treść:
2019-08-30 20:49:54 [178.252.17.*] id:1580695  
PauloOp23: Napisał postów [3390], status [VIP] Reputacja
Naród ociemniały to i oszuści są aktywni. Wierni tez są a Biblii nigdy nie czytali.

Nick:
Treść: