• Autor: Aga_Ko
    • Wyświetleń: 3230
    • Dodano: 2019-08-21 / 16:58
    • Komentarzy: 0

    Pierwsze "antysmogowe" umowy podpisały Olesno i Strzelce Opolskie

    Pierwsze "antysmogowe" umowy podpisały Olesno i Strzelce Opolskie
    Pierwsze "antysmogowe" umowy podpisały Olesno i Strzelce Opolskie

    (Fot. Dżacheć)

    W środę 21 sierpnia w Urzędzie Marszałkowskim przedstawiciele gmin Strzelec Opolskich i Olesna podpisały umowę dotyczącą wymiany przestarzałych źródeł ciepła. W ramach umów wsparcie otrzyma ponad tysiąc gospodarstw.

    Pod koniec lipca zarząd województwa opolskiego rozstrzygnął konkurs w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, związany z ochroną powietrza. W rezultacie 11 gmin w regionie otrzyma w sumie ponad 6 milionów 618 tysięcy złotych, dzięki którym mieszkańcy dostaną dofinansowanie na wymianę źródeł ciepła na ekologiczne.

    Zobacz takze Śmiertelny wypadek na A4 pod Opolem. Utrudnienia AKTUALIZACJA

    Całkowita wartość 11 projektów to blisko 20 milionów złotych. Pieniądze tafią do gmin: Lewin Brzeski, Otmuchów, Olesno, Prószków, Kędzierzyn-Koźle, Łubniany, Strzelce Opolskie, Brzeg, Głogówek, Dąbrowa i Bierawa.

    - Projekt to nie tylko wymiana kotłów, ale również ochrona powietrza. Chcemy dziś podziękować 11 samorządowcom, że się odważyli w tym pierwszym naborze złożyć wnioski. Docelowo chcemy osiągnąć wskaźnik 3,5 tysiąca wymian kotłów jakie sobie założyliśmy. W tych 11 przedsięwzięciach wymienimy ponad 1000 kotłów. Na sesjach wrześniowych będą dołączać kolejne samorządy. Chciałbym, żebyśmy potrafili uczestniczyć we wspólnym zarządzaniu pieniędzmi, bo w przyszłości ich może nie być tak dużo - informuje marszałek Andrzej Buła.

    Zobacz takze Autostrada A4. Dwa zdarzenia. Poważne utrudnienia

    - Montaż finansowy takich projektów składa z trzech części. Pierwszą stanowią pieniądze unijne, drugą - pieniądze gminy, trzecią - wkład mieszkańców, czyli właścicieli gospodarstw, którzy zechcą stare piece wymienić - dodaje marszałek.

    To był pierwszy nabór w ramach programu regionalnego na ten cel, z którego mogły skorzystać samorządy lokalne. Kolejny taki nabór zarząd województwa ogłosi jeszcze w tym roku.
    reklama

    Więcej zdjęć

    Pierwsze "antysmogowe" umowy podpisały Olesno i Strzelce Opolskie
    Pierwsze "antysmogowe" umowy podpisały Olesno i Strzelce Opolskie
    Pierwsze "antysmogowe" umowy podpisały Olesno i Strzelce Opolskie

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".