• 0
0
 
  • Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 1490
  • Dodano: 2019-08-01 / 13:50
  • Komentarzy: 4

Policja podsumowała półmetek wakacji

 
 
Policja podsumowała półmetek wakacji

(Fot. Archiwum)

Połowa wakacji już za nami. Na półmetku wakacji policjanci przypominają między innymi o zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą, możliwości skontrolowania autokaru, którym mamy wyruszyć w podróż oraz o przepisach i zasadach ruchu drogowego. Wszystko to po to, aby czas wakacji był czasem wypoczynku bez zbędnych zmartwień.

Wakacje to czas wyjazdów i zdecydowanie większej ilości autokarów poruszających się po drogach naszego województwa. Na czas wakacji w całym województwie opolskim uruchomione zostały punkty kontroli autokarów.

Kontrolę taką może zgłosić każdy - rodzic czy opiekun wycieczki - najlepiej kilka dni wcześniej. Do tej pory w całym województwie sprawdziliśmy blisko 200 autokarów. Świadczy to o coraz większej popularności takich kontroli i stosowaniu przez rodziców czy opiekunów - sugerowanej przez policjantów - zasady ograniczonego zaufania.

Jak ważne są tego typu kontrole, pokazuje sytuacji ze Strzelec Opolskich. Tam, na początku czerwca na miejsce wyjazdu wycieczki do Krakowa, przyjechał autokarem nietrzeźwy kierowca. 44-latek miał blisko pół promila alkoholu w organizmie. Nieodpowiedzialnemu kierowcy policjanci zatrzymali prawo jazdy. Natomiast dzieci pojechały na wycieczkę - wprawdzie z opóźnieniem - ale za to bezpiecznie, bo już z trzeźwym kierowcą.

Policjanci ruchu drogowego monitorują bezpieczeństwo na drogach, sprawdzają prędkość, stan techniczny pojazdów, sposób przewożenia dzieci i trzeźwość kierujących. Reagują na przestępstwa i wykroczenia w ruchu drogowym, zwracając szczególną uwagę na osoby stwarzające swoją jazdą zagrożenie dla pozostałych.

Od początku wakacji funkcjonariusze ruchu drogowego przeprowadzili blisko 50 000 badań na zawartość alkoholu. Z tej liczby 483 kierowców zdecydowało się na jazdę będąc nietrzeźwym oraz po spożyciu alkoholu. W tym czasie doszło do 73 wypadków drogowych, w których zginęło 12 osób, a 94 zostało rannych.

Wciąż główną przyczyną tragicznych zdarzeń na drogach jest nadmierna prędkość, nie udzielenie pierwszeństwa czy prędkość nie dostosowana do warunków drogowych. Panujące obecnie wysokie temperatury mają znaczący wpływ na nasz organizm i mogą powodować wydłużenie czasu reakcji, złe samopoczucie, utrudnioną koncentrację czy zaburzenia wzroku. Po raz kolejny przypominamy i apelujemy by kierowcy jak najczęściej korzystali z przerw w trakcie długich podróży, spożywali duże ilości płynów i pamiętali o swoich pasażerach, w szczególności o dzieciach.

Nad osobami wypoczywających nad wodą czuwają policyjni wodniacy. Niejednokrotnie ratują ludzkie życie i udzielają pomocy osobom, które często przeceniają swoje możliwości w pływaniu. Na terenie garnizonu opolskiego zlokalizowane są 2 sezonowe ogniwa wodne. Nad Jeziorem Turawskim (doraźnie rzeka Odra) służbę pełni 5 funkcjonariuszy, natomiast nad Jeziorem Nyskim i Otmuchowskim bezpieczeństwa pilnuje 6 policjantów.

Od początku wakacji na Opolszczyźnie odnotowaliśmy 6 przypadków utonięć. Niestety wciąż zdarza się, że zapominamy o zasadach bezpieczeństwa - korzystamy z niestrzeżonych kąpielisk czy wchodzimy do wody bezpośrednio po opalaniu. Po raz kolejny apelujemy o rozsądek, ostrożność i trzeźwe myślenie podczas kąpieli. Woda jest żywiołem i o tragedię nie trudno.

Od początku wakacji przeprowadziliśmy ponad 100 różnego rodzaju spotkań z dziećmi i młodzieżą. To między innymi wizytacje i kontrole obozów i biwaków harcerskich, czy też kolonie i półkolonie w trakcie których policyjni profilaktycy przypominali o zasadach bezpiecznego wypoczynku.

reklama

Wydarzenia pod patronatem portalu

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

2019-08-01 18:02:02 [94.254.148.*] id:1579319  
autovidol: Napisał postów [659], status [rozpisany/na] Reputacja
Czy po takiej kontroli zakończonej wynikiem pozytywnym dostanę pieczątkę do dowodu rejestracyjnego o wykonaniu badania termicznego? Jeżeli nie to dlaczego skoro pojazd został uznany za sprawny?

Nick:
Treść:
Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [3]
2019-08-01 21:18:40 [95.91.255.*] id:1579325  
czytelnik24: Napisał postów [825], status [stały bywalec] Reputacja
Policjant bada stan techniczny według spostrzeżeń bez wnikliwych badań układów. To tak zwana obsługa codzienna. Nie ma prawa podbić. Może natomiast zatrzymać dowód w razie nieprawidłowości.
2019-08-02 04:29:13 [94.254.148.*] id:1579329  
autovidol: Napisał postów [659], status [rozpisany/na] Reputacja
Czyli nieprawidłowości których nie zobaczy zostaną tak jak były a wycieczka pojedzie spokojnie w głębokim przekonaniu że jest wszystko OK ponieważ wcześniej pojazd został sprawdzony
2019-08-02 04:56:35 [95.91.236.*] id:1579330  
czytelnik24: Napisał postów [825], status [stały bywalec] Reputacja
Tak to wygląda