• Autor: Aga_Ko
    • Wyświetleń: 2136
    • Dodano: 2019-07-18 / 11:15
    • Komentarzy: 3

    W opolskim zoo urodził się lemur

    W opolskim zoo urodził się lemur

    (Fot. zoo Opole)

    Nowy mieszkaniec opolskiego zoo to Lemur bandro ( Hapalemur alaotrensis inaczej też Lemur alaotrański, Lemur bambusowy), który naturalnie występuje jedynie na Madagaskarze nad Jeziorem Alaotra.

    Zobacz takze Autostrada A4. Dwa zdarzenia. Poważne utrudnienia

    Para lemurów bandro do opolskim zoo została sprowadzona w grudniu 2018 roku. Samiec urodzony w 2011 roku Eskilstunie, a samica w 2015 roku w Montpellier. Para lemurów dała pierwsze potomstwo 20.06.2019 roku.

    Zobacz takze Chwila nieuwagi czy zasłabnięcie? Auto zakończyło jazdę na ogrodzeniu

    - Lemur bandro występuje jedynie na Madagaskarze, nad Jeziorem Alaotra, przystosowany do życia pośród trzcin brzegów tego jeziora. Jest największym przedstawicielem rodzaju Hapalemur. W odróżnieniu od innych lemurów ten gatunek potrafi pływać. Porusza się pośród trzcin, zwinnie posługując się kończynami i ogonem. Zjada wyłącznie trzcinę, trawy, bambus oraz liście papirusu - informują pracownicy opolskiego zoo.

    - Żyje w grupach rodzinnych do 7 osobników. Aktywny jest wcześnie rano i wieczorem. Terytorialny, agresywnie broni miejsca zamieszkałego przez rodzinę. Miejsce przebywania zaznacza wydzieliną gruczołów. Po ciąży trwającej 135- 140 dni samica rodzi jedno młode o masie 65 g. Gatunek ten jest krytycznie zagrożony wymarciem. Ma status CR w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Przyczyną jest niszczenie siedlisk pod pola ryżowe oraz polowania.
    Populacja w naturze w 2006 roku wynosiła 3500- 5500 osobników jednak w ciągu ostatniej dekady spadek populacji wyniósł 30%. Populacja w europejskich ogrodach zoologicznych, zrzeszonych w organizacji EAZA wynosi obecnie 77 osobników tego gatunku - słyszymy.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2019-07-18 13:37:50 [83.238.143.*] id:1578651  
    iks: Napisał postów [365], status [pismak] Reputacja
    Opolskie Zoo ciągle się rozwija i to cieszy!

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [2]
    2019-07-18 15:11:16 [217.173.195.*] id:1578660  
    wojtasoks: Napisał postów [10984], status [VIP] Reputacja
    I jest doceniane przez prawie wszystkich odwiedzających
    2019-07-19 19:52:56 [5.173.76.*] id:1578714  
    Król Forum: Napisał postów [1847], status [zrobił/a karierę] Reputacja
    a ile tam jeleni...