• 0
0
 
  • Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1979
  • Dodano: 2019-06-27 / 14:22
  • Komentarzy: 1

Drugi aparat do terapii ECMO już w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym

 
 
Drugi aparat do terapii ECMO już w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym

(Fot. Dżacheć)

Od lipca metodą pozaustrojowego podtrzymania życia było leczonych w ośrodku 11 pacjentów, z czego 8 przeżyło. Warto pamiętać, że każdy z pacjentów, który nie zostałby podłączony do tego urządzenia nie przeżyłby.


Do tej pory ECMO najczęściej jest wykorzystywane na oddziałach kardiologicznych, gdzie podczas przeszczepów serca, aparat przejmuje jego funkcję. Teraz z powodzeniem ułatwia wyjście z głębokiej hipotermii i cierpiących na schorzenia płuc. Podstawowym kryterium, jakie decyduje o zastosowaniu ECMO jest potencjalna odwracalność procesu, który doprowadził do niewydolności płuc lub serca.

- Od lipca tą metodą leczyliśmy 11 pacjentów, z tego 8 pacjentów przeżyło. Warto tutaj dodać, że każdy z nich, który nie byłby podłączony do tego aparatu nie przeżyłby. Uratowaliśmy więc życie 8 pacjentom, w tym pacjencie w głębokiej hipotermii. On wyszedł o własnych siłach ze szpitala bez ubytków neurologicznych. Przypomnijmy, że pacjent miał przez 2,5 godziny zatrzymane krążenie, teoretycznie nie żył, zatrzymanie krążenia nastąpiło przy ratownikach medycznych. Serce uruchomiliśmy dopiero na oddziale - mówi dr n. med. Tomasz Czarnik.

- Bardzo mocno zabiegaliśmy o utworzenie tego ośrodka. Udało się to za sprawa doktorów, którzy zaangażowali się merytorycznie. Akcja uzyskała aprobatę Rady Społecznej 9 stycznia 2019 roku oraz udało nam się znaleźć wsparcie w Zarządzie Województwa, który wsparł nas kwotą ponad 360 tysięcy złotych na zakup sprzętu do tego ośrodka. Bez tych pieniędzy realizacja naszych działań nie byłaby możliwa. Trafiają do nas pacjenci osoby w skrajnym wychłodzeniu, w tym osoby, które się topiły i ten sprzęt jest w stanie uratować im życie - mówi dyrektor generalny Dariusz Madera.

Zespół prowadzący terapię ECMO stanowią lekarze i pielęgniarki Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii USK. Działalnością Regionalnego Centrum ECMO (RC ECMO) kieruje dr n. med. Tomasz Czarnik. Przygotowując się do rozpoczęcia terapii za pomocą ECMO zespół naszych lekarzy uczestniczył w szkoleniach prowadzonych w czołowych klinikach specjalizujących się w ECMO w kraju i za granicą.

reklama

Więcej zdjęć

24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

2019-06-27 21:20:49 [83.29.27.*] id:1577498  
dzony: Napisał postów [5601], status [VIP] Reputacja
więc jak Wiśniewskiemu czy Bule stanie serce to będą przyjęci poza kolejką a zwykły pacjent dostanie termin za dwa lata. Szumowiny pomysłu!!!!

Nick:
Treść: