• 0
0
  • Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1060
  • Dodano: 2019-06-25 / 13:50
  • Komentarzy: 0

Po raz 11 wybierzemy Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Opolskiego

 
 
Po raz 11 wybierzemy Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Opolskiego

(Fot. Dżacheć)

Po raz kolejny mieszkańcy wybiorą najlepsze, najładniejsze i najbardziej przyjazne inwestycje zgłoszone w roku bieżącym oraz uhonorowane nagrodami w poprzednich latach. To już 11 edycja prestiżowego konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Opolskiego.


Do tego tytułu można zgłaszać propozycje do 18 sierpnia. Dotychczas, podczas dziesięciu edycji konkursu, wyłoniono 51 najlepszych realizacji w województwie opolskim. Chodzi o inwestycje, w których świetnie się odnajdujemy, jak tereny rekreacyjno-wypoczynkowe, bulwary, skwery, zieleńce. Konkurs dotyczy także obiektów użyteczności publicznej, które odgrywają niezwykle ważną rolę w zaspokajaniu naszych codziennych potrzeb.

Przez ostatnią dekadę komisja oraz internauci ocenili 191 zrealizowanych projektów, a wśród nich parki, centra miast, biblioteki czy miejsca rekreacji. Tegoroczna edycja konkursu oprócz tradycyjnych kategorii, wyłoni Najlepszą Europrzestrzeń Publiczną Województwa Opolskiego, spośród wszystkich dotychczas nagrodzonych i wyróżnionych inwestycji zrealizowanych przy finansowaniu UE.

- Widzimy, że wokół nas zmienia się bardzo dużo miejsc, które kiedyś nam się kojarzyły z jakimiś wspomnieniami. Teraz przybierają nową funkcję, rewitalizacyjną. Chodzi o chodniki, budynki, oświetlenie czy budynki, które muszą być skierowane na przyszłych użytkowników. Funkcja rewitalizacyjna infrastruktury wokół nas musi być ukierunkowana na mieszkańców i przyszłych użytkowników. pierwsza kategoria, tj. "najlepsza przestrzeń publiczna", oceniana jest przede wszystkim pod kątem możliwości korzystania z tej przestrzeni przez ludzi, tworzenia wokół niej miejsc integracji lokalnej i możliwości rozwiązywania problemów w danym obszarze. To nie tylko świetna nawierzchnia, ciekawa konstrukcja czy też np. nowa elewacja, ale przede wszystkim przekonanie o tym, że ludzie będą się tam dobrze czuć. To daje impuls do kontynuacji takich przedsięwzięć - mówił Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego.

Kategoria "obiekt użyteczności publicznej" to cała sfera życia usługowego, publicznego, administracyjnego, zdrowotnego, kulturalnego czy społecznego. Tam również pojawiają się nowe trendy i rozwiązania, m.in. ogólnodostępność dla osób z niepełnosprawnościami, ale również nowe technologie w usługach, ułatwiające załatwianie różnych spraw.

W ubiegłym roku zwyciężyły Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu oraz rewaloryzacja Parku Miejskiego w Głubczycach. Szczegóły można znaleźć na stronie


reklama

Wydarzenia pod patronatem portalu

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".