• 0
0
  • Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 885
  • Dodano: 2019-06-20 / 10:33
  • Komentarzy: 3

Miliony ludzi potrzebuje pomocy. Dziś Światowy Dzień Uchodźcy.

 
 
Miliony ludzi potrzebuje pomocy. Dziś Światowy Dzień Uchodźcy.

(Fot. PCPM )

20 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Uchodźcy, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2000 roku, aby uświadamiać problemy, z jakimi borykają się osoby zmuszone do opuszczenia ojczystych krajów na skutek wojen, kryzysów humanitarnych, prześladowań, a także aby upamiętniać odwagę i siłę uchodźców na całym świecie.

Co roku wskutek katastrof naturalnych, wojen i prześladowań swoje domy opuszcza kilkadziesiąt milionów ludzi - bardzo często głównie kobiet i dzieci. Trafiają do obcych im krajów, pozbawieni środków do życia, dachu nad głową i perspektyw.
Gdyby znaleźli się w jednym miejscu, według szacunków UNHCR, byliby 21. najbardziej zaludnionym krajem na świecie. Uchodźcy, przymusowi przesiedleńcy, osoby ubiegające się o azyl. Ludzie, dla których ich własny dom przestał być bezpieczny. Tworzą globalny naród uchodźców, rozsianych po całym świecie, z których ponad połowa ma mniej niż 18 lat. To największy kryzys od czasów II wojny światowej.

Dziś Światowy Dzień Uchodźcy, czyli 20 czerwca - informuje Prezes Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej dr Wojciech Wilk. - My jako PCPM specjalizujemy się w niesieniu pomocy uchodźcom, ale to wciąż za mało. Na świecie jest obecnie ponad 68 milinów uchodźców, a w tym roku zmagamy się przede wszystkim z nowymi kryzysami, takimi jak ucieczka prawie 4 milionów ludzi, którzy porzucili swoje domy w Wenezueli i uciekli do Kolumbii czy do Brazylii. Jednak my jako polska organizacja nie niesiemy pomocy tak daleko. Skupiamy się na pomocy dla uchodźców z Syrii, których ponad 6 milionów uciekło z domów, a ponad milion jest w Libanie oraz dla uchodźców z Sudanu Południowego i z Demokratycznej Republiki Konga, którzy znaleźli schronienie w Ugandzie. Tam właśnie, czyli w Libanie i w Ugandzie niesiemy polską pomoc humanitarną i prosimy Państwa o wsparcie naszej działalności - apeluje.

Fundacja PCPM prowadzi szereg misji humanitarnych i rozwojowych w różnych częściach świata, by tę sytuację zmieniać. W 2018 roku do zniszczonego wojną Iraku wysłała 500 tymczasowych domów, by pomóc im w odbudowie kraju. W tym samym roku zorganizowała ośrodki zdrowia w jednym z największych obozów dla uchodźców na świecie - w Ugandzie. Obecnie w ramach projektu MASAR-Mantainig Strenght and Resielience for Local Governemnts finansowanego ze środków Regionalnego Funduszu Powierniczego UE w odpowiedzi na kryzys syryjski (MADAD) kontynuuje wsparcie Irakijczyków w powrocie do kraju. Wsparcie PCPM dotyczy m.in. planowania przestrzennego, zapewnienia wody pitnej, gospodarki odpadami oraz tworzenia miejsc pracy. Nieprzerwanie od 2012 roku Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej pomaga uchodźcom syryjskim w Libanie, zapewniając im przede wszystkim schronienie, ochronę przeciwpożarową, edukację, opiekę lekarską, pracę i szkolenia zawodowe. To tam uciekło ponad milion Syryjczyków - w obawie o swoje życie.


reklama

Więcej zdjęć

24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

2019-06-20 12:53:36 [31.60.1.*] id:1577191  
liberty: Napisał postów [1994], status [zrobił/a karierę] Reputacja
Propaganda jak za czasie Hitlera.... Wy tu pokazujecie "uchodźców" -kobiety i dzieci a tak naprawdę same zdrowe młode chłopy islamsko/murzyńskie zalewają Europę...Brzydzą sie praca a jedyny ich cel to żerować na socjalu i rozmnażać sie jak robactwo na koszt bogatej i "niewiernej" Europy.... Araby i Murzyni nie bliżej maja do innych afrykanskich lub islamskich krajów gdzie ich bracia w wierze mogą ich przyjąć?! Czemu mamy hodować kogos kto nam wbije w podzięce nóż w plecy? Dosyc z ta chora lewacka nagonka jacy to "uchodźcy" biedni... Zobaczcie sobie jaki syf po nich na ulicach Francji i jaka przestępczość a jak ktos ma nierówno w głowie i za duzo kasy to niech sobie do domu ściągnie po jednym pseudo "uchodźcy"....

Nick:
Treść:
Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
2019-06-21 09:13:09 [79.192.78.*] id:1577216  
sebastian325i: Napisał postów [13367], status [VIP] Reputacja
jestem tego samego zdania...
2019-06-20 11:06:54 [62.87.191.*] id:1577185  
alpin32: Napisał postów [593], status [rozpisany/na] Reputacja
Dlaczego pokazujecie dzieci w swoich krajach a nie pokażcie dorosłych uchodźców którzy przedostali się do Europy i co w niej wyprawiają?

Nick:
Treść: