• 0
0
 
  • Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 919
  • Dodano: 2019-06-19 / 10:11
  • Komentarzy: 0

Absolutorium i wotum zaufania dla zarządu województwa opolskiego

 
 
Absolutorium i wotum zaufania dla zarządu województwa opolskiego

(Fot. Dżacheć)

Zarząd Województwa Opolskiego opracował raport o stanie województwa za 2018 rok. Raport to podsumowanie działalności samorządu regionu w poprzednim roku. Po dyskusji nad tym dokumentem radni udzielili wotum zaufania zarządowi województwa. Zarząd uzyskał także absolutorium.


Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła, który prezentował radnym raport informował, że to dokument, który zbiera w jednym miejscu wszystkie aktywności samorządu województwa. - Ubiegły rok był w naszym regionie pod wieloma względami rekordowy - mówił. - To m.in. największa jak dotąd wartość nowych inwestycji w regionie, najwyższe wsparcie finansowe dla opolskich przedsiębiorców i największe wydatki na budowę i remonty dróg wojewódzkich. To także znaczące inwestycje w placówkach ochrony zdrowia i usług medycznych, rozwój naszych instytucji kultury. Ogromnym wsparciem objęliśmy rodziny, zwłaszcza te z najmłodszymi dziećmi, coraz większą pomoc mamy dla uczniów, studentów, absolwentów, nauczycieli oraz osób bezrobotnych. Cieszy również coraz większa aktywność naszych mieszkańców, także dzięki oferowanym przez nas możliwościom - czy to przez Marszałkowski Budżet Obywatelski, czy też fora młodzieży i seniorów oraz działalność w coraz częściej dofinansowywanych organizacjach pozarządowych - wymieniał marszałek.

Głównym źródłem finansowania działań samorządu województwa, których celem jest rozwój regionu, jest obecnie Regionalny Program Operacyjny Województwa Opolskiego na lata 2014-2020. Tylko w ubiegłym roku w ramach RPO przeprowadzono 40 naborów na łączną kwotę 557 milionów zł. Z beneficjentami z różnych środowisk podpisano 364 umowy o wartości ponad 983 miliony zł. Za zrealizowane działania wypłacono beneficjentom ponad 810 mln złotych.

- Dokument czyta się bardzo dobrze. Mamy jednak wrażenie, że region nie rozwija się tak szybko, jak pozwala na to nasz potencjał. Województwo stoi w rozkroku - brakuje spójnej strategii, bo brak decyzji, czy inwestować np. w turystykę czy w gospodarkę. Pieniądze wydajemy sprawnie i zgodnie z procedurami, ale do końca nie wiemy, czy na pewno na to, co służy podniesieniu konkurencyjności regionu - wymieniała Martyna Nakonieczny, wypowiadająca się w imieniu klubu PiS.

Plan dochodów budżetu Województwa Opolskiego na 2018 rok wg stanu na 31 grudnia 2018 roku wynosił 519 363 508 zł i został zrealizowany w 100 %. W porównaniu z poprzednim rokiem wykonane dochody były wyższe o 8,3%. M. in. większe o ponad 11,3 mln z, były udziały w podatku CIT i PIT.

W strukturze wydatków majątkowych największą pozycją były inwestycje i zakupy inwestycyjne realizowane przez jednostki budżetowe. Wyniosły one 188 038 122 zł, co stanowi niemal 90 % wszystkich wydatków majątkowych. W tej grupie największe wydatki stanowiły inwestycje na drogach wojewódzkich - 147 947 008 zł oraz wydatki na zakup pojazdów dla regionalnych przewozów kolejowych w ramach projektu RPO - 25 239 600 zł. W stosunku do roku 2017 wydatki majątkowe były większe o 37 971 968 zł, tj. o 22 %.

Skarbnik województwa Stanisław Mazur zwracał także uwagę, że systematycznie zmniejsza się obsługa zadłużenia. - W ciągu pięciu lat zaoszczędziliśmy na obsłudze naszego długu około 11 milionów złotych. To pieniądze, które zostały w budżecie i mogły służyć mieszkańcom.
reklama

Więcej zdjęć

24opole.pl
24opole.pl

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

Najczęściej czytane

Powiązane materiały

Polub nas!

Chmura tagów

Ogłoszenia