• 0
0
  • Wyświetleń: 2010
  • Dodano: 2019-06-05 / 12:00
  • Komentarzy: 0
  • Artykuł sponsorowany

Które samochody najbardziej lubią Polacy?

 
 
Które samochody najbardziej lubią Polacy?
Zacznijmy od tego, że my, Polacy uwielbiamy samochody, o czym wskazuje fakt, że zaliczamy się jednych z najbardziej zmotoryzowanych krajów w UE. A jakie kupujemy lub chcielibyśmy kupować najchętniej?

Na polskich drogach coraz więcej samochodów

Polaków coraz częściej stać na kupno własnego samochodu, który stał się dobrem powszechnym, a nie jak jeszcze kilkadziesiąt lat temu, dobrem luksusowym. Obecnie posiadanie samochodu nie jest oznaką wysokiego statusu materialnego, wręcz przeciwnie - własny pojazd jest postrzegany jako coś niezbędnego, na co decydują się osoby bez względu na klasę społeczną.

Czujemy potrzebę posiadania samochodu, jednak przeciętnego Polaka nie stać na nowe auto z salonu. Musi się zadowolić pojazdem z drugiej ręki i na ogół co najmniej dziesięcioletnim. Według danych średni wiek pojazdów zarejestrowanych w Polsce wynosi 17 lat.

Gdzie najtaniej, gdzie najdrożej?

Ceny samochodów na rynku wtórnym wahają się w zależności od regionu. Najtańsze pojazdy można kupić w Polsce południowo-wschodniej, gdzie średnia cena wynosi ok. 20 tys. zł. Najwięcej za samochody płacą mieszkańcy Warszawy, Trójmiasta i Śląska. Polacy kupując samochody, używane w niewielkim stopniu zwracają uwagę na aspekty ekologii, co jest zauważalne po tym, jak rzadko nabywają auta elektryczne czy hybrydowe. Najczęściej kupują diesle oraz pojazdy na benzynę. Ok. 10% kupowanych pojazdów wykorzystuje napęd na benzynę i LPG.

Jakie cechy pojazdu używanego są ważne dla polskich kierowców?

Planując zakup samochodu na pierwszym miejscu patrzymy na cenę. Rozsądniejsi kierowcy zwracają również uwagę na koszty utrzymania. Do kosztów utrzymania zaliczymy nie tylko paliwo i naprawy, ale również ubezpieczenie. Te ostatnie łatwo można ustalić jeszcze przed kupnem samochodu, na przykład korzystając z porównywarki OC https://klaro.pl

Według statystyk, przeciętny Polak poszukujący auta w internecie, poszukuje takie, który spełniają następujące kryteria:

marka VOLKSWAGEN;
kombi;
pochodzenie krajowe;
kolor czarny;
przedział cenowy 5-20 tys. zł;
z klimatyzacją (18%).

Spośród samochodów używanych najczęściej poszukiwanym modelem jest Audi A4. Kierowcy decydujący się na samochody z niższych półek cenowych, podczas zakupów biorą pod uwagę koszty eksploatacji, w tym serwisowania. Nie bez przyczyny poszukują samochodów takich jak Golf, Opel czy Audi, które można naprawić w niemal każdym polskim warsztacie samochodowym, gdyż części naprawcze i zamienne są łatwo dostępne. Do marek tanich w utrzymaniu można zaliczyć również np. Peugeot 206, Citroena C3 lub C4 oraz Toyotę Yaris.

Które samochody nowe są najbardziej lubiane?

To nie jest tak, że Polacy kupują wyłącznie używane samochody. Wprawdzie większość nabywców planuje kupić pojazd o wartości do 10 tys. zł, ale są i tacy, którzy mogą przeznaczyć na ten cel powyżej 35 tys. zł. W tej cenie można już kupić nowe auto. Przy wyborze klienci zwracają uwagę na markę, linię, kolor, pojemność oraz ergonomię.

Jak się okazuje, najchętniej kupowanym samochodem w Polsce jest Skoda Fabia, której cena w zależności od specyfikacji wynosi od 45 do 70 tys. zł. Salony oferują również bardzo atrakcyjne warunki sprzedaży, np. leasing lub płatność w ratach.

Skoda Fabia jest tak lubiana, ponieważ cieszy się dobrą opinią. Kierowcy zwracają uwagę, że jest to nowoczesne, bogato wyposażone i bezawaryjne auto. Więcej można przeczytać również tu: Skoda fabia najczęściej kupowanym autem 2018

Klienci decydujący się na nowe samochody chętnie decydują się również na Opel Astra, Volkswagen Golf, Toyota Yaris, Toyota Auris, Ford Focus i Dacia Duster.

Prawdopodobnie minie jeszcze trochę czasu, zanim po polskich drogach będzie jeździło mniej pojazdów starych, ekonomicznych, a więcej luksusowych.

Artykuł sponsorowany

reklama

Wydarzenia pod patronatem portalu

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".