• 0
0
  • Wyświetleń: 439
  • Dodano: 2019-04-24 / 16:00
  • Komentarzy: 0
  • Artykuł sponsorowany

Najlepsze konto dla studenta - czy takie rozwiązanie ma wady?

 
 
Najlepsze konto dla studenta - czy takie rozwiązanie ma wady?
Obok standardowych kont bankowych przeznaczonych dla dorosłych, można spotkać także konto dla studenta. Dedykowane jest ono młodym osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z zarządzaniem finansami, ze względu na szereg jego zalet. Czy warto postawić na takie konto? Czy nie ma ono wad, które powodują, że używanie go nie jest tak korzystne?


Niskie opłaty lub ich brak
Podstawową zaletą konta studenckiego są niskie opłaty lub ich brak. Bank z konta dla studentów nie pobiera zwykle opłat za:
- prowadzenie rachunku płatniczego,
- obsługę karty płatniczej,
- wypłaty gotówkowe,
- realizowanie przelewów, także mobilnie (za pomocą komputera, laptopa lub komórki).
Pozwala to na zgromadzenie dodatkowych oszczędności, które tak bardzo potrzebne są do życia (na codzienne wydatki), jak i do dalszego kształcenia się.

Możliwość płatności i wypłacania pieniędzy telefonem
Konta bankowe dla studenta, biorąc pod uwagę to, jaka jest jego docelowa grupa użytkowników, oferuje nowoczesne rozwiązania, które upraszczają czynności związane z dokonywaniem płatności oraz wypłacaniem środków pieniężnych. Przykładem jest tutaj możliwość dokonywania płatności w sklepach (stacjonarnych i internetowych), przelewania pieniędzy na inne konto oraz wypłacania pieniędzy za pomocą telefonu, z wykorzystaniem tzw. BLIKA, czyli systemu, który zastępuje kartę płatniczą. Każda transakcja jest w takim przypadku autoryzowana za pomocą specjalnego, 6-cyfrowego kodu jednorazowego i potwierdzana PIN-em lub przyciskiem "Akceptuj". Dzięki takiemu uproszczeniu wystarczy mieć przy sobie tylko telefon, by móc dokonać płatność w niemal dowolnej formie. To spore udogodnienie, gdy chce się szybko zrealizować daną transakcję, szczególnie dla zabieganego studenta.

Promocyjne lokaty dla studentów
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom studentów, banki oferują promocyjne lokaty, dzięki którym możliwe jest szybkie zgromadzenie dodatkowych środków. Przy ograniczonym budżecie nie jest to obecnie możliwe. Standardowe lokaty są oprocentowane na kontach dla dorosłych często od 0,5 do 1% (poza okresami promocyjnym). Oprocentowanie jest przy tym zależne od ilości środków na koncie. Najlepsze konto dla studenta nawet na podwojenie oprocentowania lokaty, przy czym jednocześnie określa ono pewne limity dla studentów w tym zakresie. Są to m.in.:

- ograniczony czas trwania promocji na wyższą lokatę (zwykle jest to kilka godzin wskazanych w ciągu jednego dnia),
- minimalne i maksymalne kwoty lokat w ramach jednej promocji,
- maksymalny okres trwania lokat (np. od 1 do 2 miesięcy).

Wady kont studenckich
Choć konta studenckie mają szereg zalet, nie są one jednak pozbawionych pewnych wad. Takim słabym punktem jest np. ich tymczasowość. Przekształcają się one bowiem automatycznie w standardowe konto, gdy właściciel ukończy 26. rok życia. Oznacza to, że pomimo dalszego studiowania, osoby przekraczające określony wiek tracą prawo do czerpania korzyści z konta studenckiego. Studiowanie nie jest bowiem wymogiem koniecznym do tego, by móc założyć konto tego typu. Ograniczeniem jest tutaj tylko wiek.

Inną wadą konta studenckiego jest często brak możliwości zaciągania kredytu na koncie (choć dostępne są konta, na których można skorzystać z pewnego limitu na koncie i to bez ponoszenia dodatkowych opłat, jeśli środki zwróci się w określonym terminie - np. 7, 14 dni). Kłopotliwa może okazać się także próba uzyskania karty kredytowej na konto studenckie, ze względu na to, że zwykle student nie posiada stałych zarobków.

Pomimo kilku wad, konta dla studentów stanowią bardzo korzystne rozwiązanie dla osób młodych, które nie mają dużego budżetu. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom i doskonałym warunkom w kwestii finansów, pozwalają one na czerpanie z nich licznych korzyści przez tych, którzy dopiero wkraczają w dorosłego życia.

Artykuł sponsorowany

reklama

Wydarzenia pod patronatem portalu

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".