• 0
0
 
  • Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1289
  • Dodano: 2019-04-30 / 09:03
  • Komentarzy: 0

To ostatni moment na rozliczenie się z Urzędem Skarbowym

 
 
To ostatni moment na rozliczenie się z Urzędem Skarbowym

(Fot. Dżacheć)

Dziś upływa termin składania deklaracji podatkowych PIT za 2018 rok. Dokumenty cały czas można składać w urzędach skarbowych i przez internet. Jeżeli nie zrobimy nic, urząd zrobi to za nas pod warunkiem, że pracodawca prawidłowo złożył PIT.


Począwszy od zeznań rocznych PIT za rok 2018 (dotyczy to osób, które nie prowadzą działalności), podatkowe zeznanie roczne przygotuje administracja skarbowa i udostępni do wglądu w aplikacji dostępnej na portalu podatkowym. Podatnik będzie mógł wybrać: czy skorzysta z tak przygotowanego zeznania podatkowego, dokona jego modyfikacji lub też samodzielnie wypełni i złoży zeznanie podatkowe

- Aby uzyskać dostęp do swojego zeznania podatkowego za 2018 r., przygotowanego w ramach usługi Twój e-PIT, nie trzeba składać żadnego wniosku ani przynosić dokumentów do urzędu skarbowego. Zeznanie będzie wystawione automatycznie i bezpłatnie dla wszystkich podatników, którzy rozliczają się na formularzach PIT-37 i PIT-38. Będzie je można sprawdzić od 15 lutego do 30 kwietnia 2019 r. wyłącznie elektronicznie na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów (podatki.gov.pl) - informuje opolski Urząd Skarbowy.

- Jeśli do 30 kwietnia nie skorzystasz z usługi Twój e-PIT, tzn. nie zaakceptujesz ani nie odrzucisz przygotowanego dla ciebie PIT-37 lub PIT-38 oraz nie złożysz deklaracji w żaden inny sposób (np. przez e-Deklaracje lub w wersji papierowej w urzędzie skarbowym), to uznamy przygotowany dla ciebie e-PIT za złożony. Znajdziesz go wtedy na podatki.gov.pl w sekcji "Złożone dokumenty" - czytamy w komunikacie.

Jeśli z takiego automatycznie zaakceptowanego zeznania podatkowego będzie wynikać, że do rozliczenia jest niedopłata podatku - to do 31 maja urząd wyśle informację o tym. Wtedy 7 dni od dnia jej doręczenia, należy wpłacić kwotę niedopłaty na konto urzędu skarbowego za pomocą przelewu bankowego lub za pośrednictwem poczty. Numery kont bankowych urzędów skarbowych znajdują się na stronie podatki.gov.pl.

- Natomiast jeśli z e-PIT-a będzie wynikać nadpłata podatku, to odpowiednią kwotę otrzymasz przelewem na konto bankowe - jeżeli urząd skarbowy posiada numer twojego konta. Jeśli nie posiada, to pieniądze otrzymasz przekazem pocztowym. W tej sytuacji 45-dniowy termin do zwrotu nadpłaty będzie liczony od 1 maja br.
Wypełniony PIT-37 w 2019 roku musimy dostarczyć do Urzędu Skarbowego najpóźniej 30 kwietnia - czytamy dalej.

Zwrot podatku za PIT 2018 rozliczony tradycyjnie, w Urzędzie Skarbowym, otrzymamy w terminie do 3 miesięcy od dostarczenia dokumentów do urzędu. Jeżeli zdecydujemy się na rozliczenie online, wówczas zwrot z podatku otrzymamy najpóźniej w 45 dni od złożenia deklaracji.

reklama

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

Najczęściej czytane

Powiązane materiały

Polub nas!

Chmura tagów

Ogłoszenia