• 0
0
  • Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1376
  • Dodano: 2019-04-20 / 12:34
  • Komentarzy: 2

Dzisiejszym święceniom towarzyszy piękna pogoda

 
 
Dzisiejszym święceniom towarzyszy piękna pogoda

(Fot. Dżacheć)

Opolanie szykujący się do świąt Wielkiej Nocy święcili dziś swoje pokarmy w koszyczkach. Dawno w Wielką Sobotę nie było tak pięknej wiosennej pogody. Poświęconymi pokarmi podzielimy się podczas jutrzejszego świątecznego śniadania.


Najpewniej w każdym koszyczku, który Opolanie nieśli dziś do poświęcenia znajdowały się jajka, które niewątpliwie są symbolem świąt Wielkiej Nocy i rodzącego się życia. Jajka będą nam potrzebne przy niedzielnym śniadaniu, kiedy będziemy dzielić się nimi podobnie jak opłatkiem w Wigilię.

Drugim elementem charakterystycznym, który z pewnością znajdziemy w święconce jest figurka baranka. Może ona mieć postać cukrową, może być z ciasta czy marcepanu - to symbol Pana Jezusa. Święcimy także ciasta, mięsa, masło, chrzan, sól i chleb, który włożony do koszyczka ma gwarantować dobrobyt i pomyślność. Co ciekawe, niegdyś do kościoła zanoszono również wino, będące symbolem krwi Jezusa.

Wędlina ma zapewnić zdrowie i płodność, a także dostatek. Chrzan symbolizuje witalność i krzepę. Z kolei sól według wierzeń ma moc odstraszania wszelkiego zła.

Kosze wielkanocne różnią się wielkością. Niektórzy uważają, że wielkanocne śniadanie powinno składać się wyłącznie z poświęconych dań i wtedy idą do kościoła z dużymi koszykami. Inni z kolei święcą małe koszyczki zawierające tylko symboliczne potrawy, które znajdą się później na wielkanocnym stole.
reklama

Więcej zdjęć

24opole.pl
24opole.pl

Wydarzenia pod patronatem portalu

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

2019-04-20 20:01:35 [83.26.204.*] id:1573781  
szaman44: Napisał postów [628], status [rozpisany/na] Reputacja
wędlina ma zapewnić zdrowie i płodność...ale zabobony

Nick:
Treść:
2019-04-20 15:47:55 [185.127.22.*] id:1573769  
Rolnikos: Napisała postów [8974], status [VIP] Reputacja
Smacznego jajka i mokrego dyngusa życzy Rolik

Nick:
Treść: