• 0
0
 
  • Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 2056
  • Dodano: 2019-04-12 / 08:00
  • Komentarzy: 0

Przed nami 44. Jarmark Wielkanocny

 
 
Przed nami 44. Jarmark Wielkanocny

(Fot. Muzeum Wsi Opolskiej)

Tradycyjnie jak co roku w Niedzielę Palmową Muzeum Wsi Opolskiej zapełni się dziesiątkami straganów, na których Opolanie będą mogli znaleźć przysmaki oraz różne drobiazgi związane z tradycja świąt Wielkiej Nocy.


Rok rocznie wydarzenie przyciąga blisko 10 tysięcy uczestników. Jarmark Wielkanocny organizowany jest już po raz 44. To nie tylko okazja do przedświątecznych zakupów, ale też obcowania z tradycją i kulturą ludową. Pracownicy muzeum przypominają wielkanocne zwyczaje, niektóre wciąż kultywowane, inne - już niemal zapomniane.

Organizatorzy i odwiedzający zgodnie przyznają, że wydarzenie w Bierkowicach to już tradycja, z której mieszkańcy Opolszczyzny nie chcą rezygnować, bo spacer i zakupy na straganach w klimatycznym miejscu sprawiają im wiele radości. Na przygotowanych straganach będzie można kupić między innymi zdobione jajka, baby wielkanocne i palmy czyli praktycznie wszystko, co powinno znaleźć się na wielkanocnych stołach. Będzie można także skosztować wiejskiego chleba czy smalcu.

Na przestrzeni lat impreza uzyskała rangę wydarzenia kulturalnego o ponadregionalnym wymiarze będąc tym samym formą promocji kultury ludowej naszego regionu. Na estradzie pod namiotem, odwiedzającym czas umilą występy zespołów folklorystycznych, gawędziarzy oraz twórców i rzemieślników z całej Opolszczyzny.

Oprócz tego odbędą się liczne pokazy i warsztaty m.in zdobienia jaj techniką rytowniczą, zdobienia jaj sitowiem, zdobienia jaj metodą batiku, tworzenia palm wielkanocnych, wykonywania ozdób wielkanocnych techniką haftu krzyżykowego, wędzenia wędlin w zabytkowym kominie, kowalstwa, garncarstwa, rzeźby w drewnie, zdobienia pierników w motywy wielkanocne, malowania opolskiej porcelany, toczenia naczyń glinianych, haftu klockowego, przędzenia na kołowrotku, wykonywania łyżek z drewna, koronki szydełkowej i wyrobów patchworkowych, rękodzieła, tworzenia lasów w słoikach, malowania ceramiki.

Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 14 kwietnia w godzinach od 10:00 do 18:00. Koszt biletów to 12 zł normalny i 6 zł bilet ulgowy.
Patronat 24opole
reklama

Wydarzenia pod patronatem portalu

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".