• 0
0
  • Wyświetleń: 589
  • Dodano: 2019-03-01 / 08:00
  • Komentarzy: 0
  • Artykuł sponsorowany

Jak rozsądnie zarządzać swoimi finansami? - 4 kroki do uporządkowania domowego budżetu

 
 
Jak rozsądnie zarządzać swoimi finansami? - 4 kroki do uporządkowania domowego budżetu
Wielu Polaków wciąż jest zatrudniana na niepewnych warunkach, które nie gwarantują im stabilności w przyszłości lub otrzymuje wynagrodzenie o wysokości najniższej krajowej. Z tego powodu nie zawsze stać ich na wszystkie potrzeby, takie jak zakup samochodu czy wakacyjny wyjazd. Niestety, często obywatele naszego kraju decydują się na nieprzemyślane do końca działania, które zwykle, zamiast polepszać - pogarszają ich sytuację. W jaki sposób gospodarować swoimi pieniędzmi, by na koniec miesiąca wyjść na plus? Czytaj dalej!

Krok 1. Oblicz dokładnie miesięczne wpływy i wydatki

Zacznij od zweryfikowania swoich finansów. Sprawdź bilans ze swojego konta np. z ostatnich trzech miesięcy. Na początku rozpisz tabelę, w której umieścisz rubryki takie jak "koszty stałe", "koszty spożywcze" i "koszty dodatkowe". Oblicz, ile wydajesz na wydatki z poszczególnej kategorii. To pozwoli Ci realnie ocenić Twoją sytuację i zobrazuje Ci, ile miesięcznie musisz mieć wpływów, by zapłacić za mieszkanie, transport i jedzenie, a na czym możesz oszczędzić. Następnie poszukaj w internecie gotowy szablon lub sam stwórz np. arkusz kalkulacyjny, w którym wpiszesz zaproponowane powyżej lub inne kategorie. Taki dokument da Ci możliwość na bieżąco zarządzać budżetem oraz pozwoli w każdej chwili realnie oszacować swoją sytuację finansową.

Krok 2. Sprawdź, co wymaga interwencji

Jeśli jakiś czas temu podjąłeś się zobowiązań finansowych, postaraj się uporządkować także i ten obszar. Zobacz, które świadczenie wymaga podjęcia natychmiastowego działania np. szybszej spłaty z powodu narastającego oprocentowania. Sprawdź swoje możliwości i spróbuj zhierarchizować świadczenia, a następnie spłacaj je w takiej kolejności, która ułatwi Ci to zadanie. Możesz też sprawdzić możliwości w swoim banku i zdecydować się na konsolidację zadłużeń. Dzięki temu zabiegowi wszystkie świadczenia będziesz mógł połączyć w jedno, co uporządkuje Twoje rachunki.

Krok 3. Jeśli pożyczka, to tylko dobrze dobrana

Gdy po Twoich obliczeniach wydatków i wpływów oraz zweryfikowaniu potrzeb okazuje się, że wciąż nie możesz pozwolić sobie na wymarzony wyjazd i zechcesz wziąć pożyczkę, bądź ostrożny. Wybierz tylko taką, jakiej naprawdę potrzebujesz. Co bardziej wiarygodne instytucje finansowe pozwalają na dość szczegółowe, samodzielne obliczenie rat na podstawie określenia wysokości pożyczki, za sprawą kalkulatora online. Na przykład na stronie Provident.pl możesz użyć wygodnego suwaka, który umożliwi Ci dobranie dla siebie dokładnie takiego świadczenia, jakiego będziesz w danej chwili potrzebował, a do tego od razu poznasz wysokość kosztów spłaty. To praktyczne narzędzie pomoże Ci szybciej podjąć decyzję oraz dostarczy wszystkich informacji, które przed dokonaniem ostatecznego wyboru będziesz mógł przemyśleć w zaciszu własnego domu.

Krok 4. Naucz się oszczędzania

W internecie znajdziesz wiele wygodnych stron, które umożliwią Ci nauczenie się sztuki oszczędzania. Poświęć na to trochę czasu, by to z nawiązką zwróciło się w przyszłości. Postaraj się dążyć do tego, by oszczędzać coraz większe kwoty, które pozwolą Ci stworzyć "poduszkę finansową". To tzw. fundusz domowy, z którego możesz skorzystać w trudnej sytuacji np. po utracie pracy.

Jak widzisz, nie musisz co miesiąc martwić się o swój stan konta. Wystarczy w kilku krokach uporządkować sferę finansową, a zaczniesz nie tylko efektywnie spłacać zadłużenia, ale i oszczędzać.

Artykuł sponsorowany

reklama

Wydarzenia pod patronatem portalu

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".