- Wyświetleń: 5335
- Dodano: 2019-06-20 / 20:30
- Komentarzy: 4
- Artykuł sponsorowany
Jak zbudować dom tani w budowie i eksploatacji? 4 sposoby na dom tani w budowie i energooszczędny
Budowa domu wcale nie musi zrujnować Twojego budżetu. Wszystko zależy od umiejętnego wyboru projektu, wykonawców, a także od sporządzenia dobrego planu poszczególnych etapów budowy. Na co warto zwrócić uwagę przy wstępnych działaniach zmierzających do budowy domu? Czy można zaoszczędzić przy wyborze projektu domu? Oto sposoby na budowę domu energooszczędnego.
Dom tani w budowie, czyli mały dom mały kłopot
Kluczową, a zarazem dla wielu jedną z najprzyjemniejszych czynności jest wybór projektu domu. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na dom parterowy, z poddaszem użytkowym, piętrowym czy nowoczesnym, warto pokusić się o rozmowę z projektantem i przedstawić swoją koncepcję budowy, a także uprzedzić o kwestiach związanych z planowanym ograniczonym budżetem.
Fachowe porady architektów i wykonawców z pewnością pomogą w znalezieniu odpowiedniego rozwiązania dla Ciebie i przyszłych domowników, a także pozwolą znaleźć odpowiedzi na wiele pytań, które pojawiają się już w początkowej fazie realizacji pomysłu.
Budowa domu energooszczędnego
Projekt domu taniego w budowie powinien zostać dobrany z uwzględnieniem budżetu. Podpowiadamy, po czym poznasz projekt domu, który będzie tani w budowie i eksploatacji. Oto cztery sposoby!
Mały dom - mały kłopot. Warto wziąć pod uwagę zasadę, że im prościej, tym lepiej. Im prostsza bryła budynku, tym koszty budowy oraz późniejszej eksploatacji będą niższe. Dom tani w budowie i eksploatacji będzie dom jednorodzinny o prostej konstrukcji, z poddaszem użytkowym lub parterowy.
Kształt domu. Optymalnym rozwiązaniem będzie dom osadzony na planie kwadratu lub prostokąta. Im mniej wykuszy, lukarn i załamań tym lepiej, ponieważ starty ciepła będą mniejsze.
Okna. Dom energooszczędny powinien mieć duże przeszklenia tylko od strony południowej, ponieważ jedynie wtedy można liczyć, że zostaną one zrekompensowane większymi zyskami od nasłonecznienia. Duże okna są niestety równoznaczne z dużymi stratami ciepła. Wybierając stolarkę okienną, warto przeanalizować droższe oferty na okna trzyszybowe, których współczynnik przenikania ciepła Uw jest niższy niż 0,8 W/(m2K).
Układ pomieszczeń. Od północnej strony budynku pomieszczenia powinny mieć funkcję pomocniczą. To właśnie najlepiej w tym miejscu zlokalizować: schowek, garderobę, pomieszczenia techniczne lub garaż. Można w nich utrzymywać temperaturę niższą niż w pomieszczeniach, w których stale przebywają mieszkańcy, bez szkody dla ich komfortu. Warto wziąć pod uwagę, że to właśnie w tych pomieszczeniach można zrezygnować z okien.
Dom energooszczędny powinien zostać wyposażony w odpowiedni system wentylacji. Na temat kosztów wentylacji mechanicznej przeczytasz więcej tutaj: Nowoczesny dom z rekuperacją - sprawdź koszty wentylacji mechanicznej
Budowa domu energooszczednego
Tanie projekty domów - gdzie szukać?
Wyjątkowo bogaty katalog projektów domów tanich w budowie i eksploatacji przygotowała pracownia architektoniczna DomoweKlimaty.pl. Każdy projekt zawiera kosztorys budowy uwzględniający poszczególne etapy robót budowlanych.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
opolaninn: Napisał postów [2693], status [Szycha]
Tani dom nie istnieje takie coś , obecnie budowA domu prostego to koszt 450 tysięcy !!!