• 0
0
 
  • Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 4498
  • Dodano: 2019-02-18 / 13:52
  • Komentarzy: 11

Straciła 20000 zł bo chciała pomóc

 
 
Straciła 20000 zł bo chciała pomóc

(KPP Krapkowice)

Nie wpuszczajmy obcych do swoich mieszkań. Uwaga na fałszywych "siostrzeńców", "wnuczków" i "kuzynów, czy zakupy po okazyjnej cenie". Do oszustów i złodziei działających takimi metodami dołączyły osoby proszące o pomoc, szklankę wody lub lekarstwo.

Młoda, z wyglądu około 20-letnia kobieta o ciemnej karnacji, na jednym z osiedli w Krapkowicach zapukała do drzwi 80 letniej kobiety. Obca osoba poprosiła o jedzenie i zrobienie herbaty. Starsza pani zaprosiła do swojego domu kobietę. Na początku nic też nie wzbudziło jej podejrzeń. Kobieta po krótkim pobycie w kuchni w trakcie którego przygotowywała sobie posiłek, nagle oświadczyła, że musi wyjść. Zaraz po wyjściu 80-latka zauważyła, że z dużego pokoju z kasetki umieszczonej w meblościance zniknęły pieniądze - 20 tys. złotych. Złodzieje bez żadnych skrupułów wykorzystali ufność i "dobre serce" starszej pani.

Policjanci z Krapkowic poszukują oszustów, którzy około 13:30 w Krapkowicach po osiedlu 1000 -lecia chodzili po domach prosząc o pomoc. Być może nie był to jedyny dom do którego wchodziła złodziejka, może ktoś zwrócił uwagę na kobietę prawdopodobnie narodowości romskiej i pomoże w ustaleniu jej portretu pamięciowego, wszystkie informacje są bardzo ważne. Przypominamy o tym, żeby nie wpuszczać obcych osób do swoich mieszkań i domów. Bezduszni przestępcy tylko czekają, aby skorzystać z okazji.

Sprawcy przestępstw dokonywanych na osobach starszych działają w różnorodny sposób i za pomocą różnych metod, wykorzystując najczęściej zaufanie i "dobre serce" tych ludzi. Bardzo często oszuści pukają do drzwi pod różnymi pretekstami, np. z prośbą o wodę czy coś do jedzenia, oferując sprzedaż artykułów przemysłowych bądź też podając się za osoby urzędowe np. listonosza, pracownika ZUS-u, siostrę PCK, hydraulika lub przedstawiciela fundacji czy stowarzyszeni.

Policja radzi: aby nie stać się ofiarą złodziei lub oszustów, należy przestrzegać następujących zasad:

Przed otwarciem drzwi:

- Spojrzeć przez wizjer w drzwiach lub przez okno - kto to?

- Jeśli nie znamy odwiedzającego - spytać o cel jego wizyty, zapiąć łańcuch zabezpieczający (jeśli zdecydujemy się na otwarcie drzwi) oraz poprosić o pokazanie dowodu tożsamości lub legitymacji służbowej, identyfikatora. Uczciwej osoby nie zrazi takie postępowanie powodowane ostrożnością

- W razie wątpliwości należy umówić się na inny termin, sprawdzając uprzednio w administracji osiedla lub innej odpowiedniej instytucji wiarygodność osoby pukającej do drzwi (jeśli osoba podaje się za przedstawiciela administracji lub innej odpowiedniej instytucji).

- W sytuacji, gdy osoba staje się natarczywa, natychmiast należy zadzwonić na policję lub zaalarmować otoczenie.

We wszystkich opisanych przypadkach należy kontaktować się z Policją, dzwoniąc na numer alarmowy 997 lub 112 z telefonu komórkowego, przekazując jak najwięcej zapamiętanych szczegółów, np. wygląd nieznajomej osoby, numer i markę samochodu, którym ewentualnie przyjechała, a w przypadku rozmowy telefonicznej - numer z wyświetlacza telefonu, datę i godzinę rozmowy.
reklama

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".