• 0
0
 
  • Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 1951
  • Dodano: 2018-12-18 / 19:29
  • Komentarzy: 0

Przyjęto dziś budżet województwa opolskiego na 2019 rok

 
 
Przyjęto dziś budżet województwa opolskiego na 2019 rok

(Fot. UMWO)

Ostatnia w tym roku i druga w tej kadencji, ale przede wszystkim sesja niezwykle ważna dla przyszłości regionu. W programie znalazło się przede wszystkim przemówienie marszałka o zamierzeniach i kierunkach działania na tę kadencję oraz podjęcie uchwały budżetowej na 2019 rok.


Expose marszałka Andrzeja Buły było jednym z pierwszych punktów obrad. Marszałek określił wszystkie zamierzenia zarządu województwa na najbliższe lata jako dobrą kontynuację. - To wielka odpowiedzialność, by tak zaplanować zadania, aby spełniły oczekiwania mieszkańców i byśmy je w pełni mogli zrealizować. W imieniu całego zarządu województwa zapewniam, że zrobię wszystko, żeby tych oczekiwań mieszkańców nie zawieść. Żeby się to udało, konieczna jest dobra współpraca - nas wszystkich na tej sali, ale także nas wszystkich tutaj w regionie i z władzami centralnymi - mówił marszałek na dzisiejszej sesji.

W najważniejszych planach na najbliższe lata znalazły się wszystkie dziedziny życia, czyli gospodarka, rynek pracy, transport, edukacja, kultura i sport, rozwój wsi, ochrona środowiska. Nie zapomniano także o działaniach aktywizujących mieszkańców, które są nastawione na współpracę wszystkich środowisk w regionie.

Na koniec marszałek przypomniał, że rok 2019 to jubileusz 15-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej. - Naszym zadaniem będzie pokazanie, że przez te 15 lat staliśmy się ogromnym beneficjentem bycia w strukturach unijnych. A świadczą o tym milionowe inwestycje, z których każdy z nas korzysta na co dzień, ale i wiele cennych inicjatyw, w których możemy uczestniczyć. To koronny dowód na to, że miejsce Polski i województwa opolskiego jest właśnie tu, w rodzinie państw europejskich - mówił marszałek.

W budżecie na 2019 rok dochody województwa zaplanowano na ponad 562 miliony złotych, wydatki - ponad 570 milionów złotych. Planowane jest zmniejszenie zadłużenia województwa do kwoty 98,85 miliona złotych - a trzeba przypomnieć, że jeszcze kilka lat temu zadłużenie regionu przekraczało kwotę 200 milionów złotych.

Około 40% zaplanowanych wydatków, czyli ponad 240 milionów złotych, samorząd przeznaczy na inwestycje. To przede wszystkim 188,5 miliona na transport i łączność , czyli 14 inwestycji drogowych, w tym budowa obwodnicy Dobrodzienia. To także wielkie inwestycje w instytucjach samorządu województwa - modernizacja Teatru im. Jana Kochanowskiego za około 20 milionów złotych oraz inwestycje w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej, Zespole Opolskich Parków Krajobrazowych czy Regionalnym Zespole Placówek Wsparcia Edukacji.

- Chciałbym, żebyśmy spojrzeli na ten budżet jak na nasze wspólne przedsięwzięcie - mówił marszałek Andrzej Buła. - Nikogo tu nie pomijamy, ale też nikogo nie faworyzujemy. Marszałek apelował, by radni, reprezentujący różne społeczności w regionie, angażowali się w realizację tego budżetu, zachęcając m.in. do włączania się w projekty społeczne.

W głosowaniu budżet województwa na rok 2019 poparło 19 radnych, 1 radny się wstrzymał od głosu, 9 osób głosowało przeciw przyjęciu budżetu.
reklama
.

Więcej zdjęć

24opole.pl
24opole.pl

Wydarzenia pod patronatem portalu

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".