• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 6808
  • Dodano: 2018-11-08 / 20:19
  • Komentarzy: 0

  9 lat temu zmarła młoda kobieta. Sad utrzymał w mocy wyrok uniewinniający lekarki z Opola

  9 lat temu zmarła młoda kobieta. Sad utrzymał w mocy wyrok uniewinniający lekarki z Opola
   <i>(Fot. Dżacheć)</i>

  (Fot. Dżacheć)

  Sąd Okręgowy w Opolu utrzymał w mocy wyrok uniewinniający dwie lekarki (Hannę Ż., oraz Kamilę C.), które według oskarżycieli miały przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia pacjentki a w konsekwencji jej śmierci.

  - Apelacja wniesiona przez pełnomocnika oskarżycielki nie zasługuje na uwzględnienie. Sąd Rejonowy prawidłowo ocenił zebrany w sprawie materiał dowodowy oraz istotnie poszerzył materiał dowodowy dopuszczając kolejne opinie biegłych, które są bardzo ważne na charakter sprawy. Dodatkowo mając na uwadze wnioski biegłych z Instytutu Badań i Ekspertyz w Krakowie, którzy potwierdzili ocenę Sądu Rejonowego w Opolu co do tego, które opinie z wielu opinii w tej sprawie, zasługują na akceptację i powinny być podstawą rozstrzygnięcia, sąd odwoławczy zaskarżony wyrok wobec oskarżonych utrzymał w mocy - mówił sędzia Józef Szulc podczas uzasadniania wczorajszego wyroku.

  - Wyrok Sądu Okręgowego jest kontynuacją tego, co stało się przed Sądem Rejonowym, czyli całkowitego uniewinnienia osób, które w tej sprawie występowały i ten wyrok w naszej ocenie jest słuszny. Argumentacja, która została zaprezentowana została przez Sąd Okręgowy jest powtórzeniem argumentacji prezentowanej przez Sąd Rejonowy i obrona potwierdza ją w stu procentach - tłumaczył obrońca adwokat Grzegorz Stasikiewicz.

  Wczorajszy wyrok jest wyrokiem prawomocnym. Ewentualne środki odwoławcze są po stronie oskarżycieli posiłkowych, którzy mogą wystąpić z możliwością złożenia kasacji, ponieważ środek zaskarżenia nie pochodził od oskarżyciela publicznego. - Na tym etapie postępowania nie sądzę, żeby oskarżyciel posiłkowy podejmował kroki w kierunku złożenia kasacji - dodaje Stasikiewicz.

  - Dzisiejszy wyrok uniewinniający kończy postępowanie. Prokuratura oskarżyła w oparciu o główny dowód w postaci opinii biegłych. Ta opinia została zweryfikowana przez sąd I instancji w efekcie którego zapadł wyrok uniewinniający. Prokuratura w pełni zgodziła się z tym wyrokiem. Jest to temat jednoznacznie zamknięty dla Prokuratury Rejonowej w Opolu - mówi prok. Aleksander Łasocha z Prokuratury Rejonowej w Opolu.

  Przypomnijmy, sprawa miała miejsce 9 lat temu. 20-latka kilka dni po porodzie zgłosiła się do nyskiego szpitala miejskiego z powodu krwawienia z dróg rodnych. Tam zrobiono jej badania, które wykazały, że kobieta cierpi na inwazyjny nowotwór dróg rodnych (ciężką ciążową chorobę trofoblastyczną, rak kosmówki) z przerzutami do płuc. Młoda mama postanowiła szukać pomocy w szpitalu ginekologicznym przy ul. Reymonta w Opolu, do którego ją skierowano, następnie w Opolskim Centrum Onkologii.

  Hanna Ż. zajmowała się przekazaniem jej do specjalistycznego szpitala onkologicznego a także będącymi w zakresie dostępnych jej możliwości diagnostyką pacjentki oraz konsultacjami.

  Pomimo, że kobieta kwalifikowała się do chemioterapii, nie przeprowadzono terapii, która mogła uratować jej życie w placówkach w których szukała pomocy. Czekała w szpitalu na Reymonta na przyjęcie na oddział szpitala w Warszawie, co dodatkowo opóźniło rozpoczęcie chemioterapii.

  Pod koniec sierpnia 2009 roku, stan pacjentki znacząco się pogorszył. Podjęto decyzję o wycięciu dróg rodnych i macicy. Trafiła do szpitala wojewódzkiego, gdzie jednak rozpoczęto chemioterapię. Na tym etapie to nie wystarczyło, kobieta zmarła z powodu wstrząsu krwotocznego i niewydolności oddechowej po przebytym zabiegu.

  Śledczy zarzucili lekarkom z obu opolskich placówek zaniechanie, które doprowadziło do śmierci pacjentki. Działanie prokuratury na początkowym etapie było poparte opinią biegłego, którą to opinię dalsze postępowanie i szereg kolejnych ekspertyz podważyło. Sąd rejonowy oraz sąd okręgowy znacząco poszerzył materiał dowodowy, który ostatecznie oczyścił oskarżone z zarzutów.


  reklama

  Więcej zdjęć

  24opole.pl
  24opole.pl
  24opole.pl

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".