• Autor: Martyna C.
    • Wyświetleń: 2675
    • Dodano: 2018-08-03 / 10:20
    • Komentarzy: 6

    800 mln złotych pomocy dla polskich rolników dotkniętych suszą

    800 mln złotych pomocy dla polskich rolników dotkniętych suszą

    (Fot. Dżacheć)

    Choć susza oficjalnie nie została uznana przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, jej skutki są zauważalne a temat jest nagłaśniany wśród opolskich rolników. Adrian Czubak - wojewoda opolski zwraca się z prośbą do rolników o wysyłanie wniosków na odszkodowania za suszę. Do dyspozycji pozostaje kwota 800 mln zł.

    Cytując ustawę o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierzętach gospodarskich - Susza oznacza szkody spowodowane wystąpieniem w dowolnym sześciodekadowym okresie od dnia 21 marca do dnia 30 września spadku klimatycznego bilansu wodnego poniżej wartości określonej dla poszczególnych gatunków roślin uprawnych i gleb. Choć zjawisko suszy zostało wykluczone przez IUNG Puławy, jej skutki są bardzo odczuwalne dla opolskich producentów rolnych.

    Zobacz takze Pijany, po kolizji ruszył do ucieczki. Świadkowie pokazali, jak reagować WIDEO

    Rolnicy bankrutują, ich plony są małe, suche, lekkie - niepełnowartościowe. Na posiedzeniu rady ministrów pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego omawiano kwestie dotyczących suszy i pomocy dla polskich rolników. Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa przedstawił dane za ostatnie dekady - okres od 21 maja do 20 lipca, w których wykluczył zjawisko suszy w naszym województwie. Sprawa jednak jest poważna, ponieważ susza panowała, a rolnicy mają na to niepodważalne dowody w postaci marnych zbiorów. Jak zatem sprawa wygląda z "opolskiego" punktu widzenia?

    Zagrożonymi uprawami w naszym województwie były zboża ozime, zboża jare, drzewa i krzewy owocowe, rośliny strączkowe oraz truskawki. Aby zebrać dokładniejsze informacje i udzielić pomocy poszkodowanym rolnikom, wojewoda apeluje o wysyłanie do komisji wojewody wniosków dotyczących strat poniesionych przez suszę. Komisje pracują w 47 gminach. Każdy poszkodowany rolnik ma prawo złożyć do nich wniosek, po którym nastąpi weryfikacja pola lub sadu rolnika i stwierdzenie faktycznego stanu - czy zjawisko występuje czy też nie.

    Zobacz takze Zabójstwo kobiety w Opolu było zaplanowane. Sąd zaostrzył karę

    Szacuje się, że do Wojewody Opolskiego zostanie dostarczonych około 1 500 protokołów Komisji do ich weryfikacji.
    - Spłynęło do nas tylko 200 protokołów z 5 gmin - informacje na dzień 3 sierpnia 2018 r. Te gminy to Jemielnica, Lewin Brzeski, Olesno, Kamiennik i Skarbimierz. Czekamy na grubo ponad 1300 protokołów z ponad 40 gmin. Wszystkie protokoły mam nadzieje spłyną do nas na przełomie sierpnia i września. Wtedy będziemy mogli stwierdzić w jakim stopniu, w ilu gminach, na jakim obszarze uprawnym i na jaką kwotę odnotowano straty spowodowane tegoroczną suszą w województwie opolskim - mówi Adrian Czubak - wojewoda opolski.

    Premier Morawiecki jak i wojewoda opolski apelują o mobilizacje rolników i składanie wniosków. Do momentu kiedy komisja nie prześle protokołów do wojewody, a wojewoda ich nie zweryfikuje, nie zostanie wysłany odpowiedni protokół do ministra dotyczący poniesionych strat.

    W celu niesienia pomocy, rada ministrów podjęła uchwałę w sprawie ustanowienia programu pomocy dla gospodarstw rolnych i rybackich, których dotknęła susza lub powódź. Na program przeznaczono kwotę w wysokości około 800 mln złotych dla wszystkich poszkodowanych rolników w Polsce.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2018-08-03 17:26:35 [83.230.46.*] id:1560201  
    KK 35947: Napisał postów [4445], status [VIP] Reputacja
    W sumie to chyba dobrze że mamy taki klimat a nie inny ,bo gdyby nasi rolnicy mieli zbiory dwa razy do roku jak np w Peru? to pewnie od tej klęski psychika by im siadła a budżet by się przekręcił kilka razy...

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [4]
    2018-08-04 15:55:32 [37.7.51.*] id:1560245  
    [moderacja]: Napisał postów [171], status [ ! Troll ! ]
    [moderacja]
    [-7]
    2018-08-04 22:12:53 [83.230.46.*] id:1560260  
    KK 35947: Napisał postów [4445], status [VIP] Reputacja
    Jaki przymiotnik najlepiej się rymuje ze słowem "EVIL" ?
    [-4]
    2018-08-05 12:00:13 [83.230.46.*] id:1560273  
    KK 35947: Napisał postów [4445], status [VIP] Reputacja
    A jaki ze słowem "moderacja" na OP 24?
    2018-08-05 12:10:35 [83.230.46.*] id:1560275  
    KK 35947: Napisał postów [4445], status [VIP] Reputacja
    Dla nie kumatych moderatorów ściągawka :pkt 3.9 "Regulaminu moderacji"
    2018-08-03 18:53:46 [83.30.175.*] id:1560203  
    Włatca Móch: Napisał postów [1664], status [Szycha] Reputacja
    Kolejny pisowski program + ... czarno to widzę :D Chyba zniknie dofinansowanie ePiSkopatu :D

    Nick:
    Treść: