• 0
0
  • Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 1423
  • Dodano: 2018-04-30 / 10:24
  • Komentarzy: 0

Dotacje dla fundacji i spółdzielni

 
 
Dotacje dla fundacji i spółdzielni

(Fot. Archiwum)

Fundacja Artem Silesiam Promovere, Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym i Spółdzielnia Socjalna Profes dostaną unijne pieniądze na nowoczesne maszyny i sprzęt do produkcji. Dzięki temu będą mogły wprowadzić na rynek nowe produkty i usługi.

Wszystkie trzy organizacje dostały wsparcie w rozstrzygniętym właśnie naborze Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) dla tzw. podmiotów ekonomii społecznej, w którym o wsparcie mogły starać się np. spółdzielnie socjalne, stowarzyszenia czy fundacje prowadzące działalność. W naborze tym złożono siedem wniosków o dofinansowanie; a przyznano je na trzy projekty. Ogólna wartość trzech dofinansowanych wniosków to ponad 3 mln zł, a przyznane wsparcie to prawie 1,8 mln zł.

Fundacja Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym z Opola, prowadzona przez Teresę i Kazimierza Jednorogów, za przyznane unijne wsparcie (246 tys. zł) zamierza kupić np. ploter drukująco-tnący do poligrafii oraz maszynę drukującą, maszynę do przerobu gliny i nowoczesny piec do ceramiki oraz półautomat i tunel wygrzewający wyroby do sitodruku, a także klimatyzatory i agregat chłodzący, które pozwolą stworzyć optymalne warunki do pracy osób niepełnosprawnych w prowadzonym przez tę fundację Zakładzie Aktywizacji Zawodowej, zatrudniającym 60 osób niepełnosprawnych.

Fundacja Artem Silesiam Promovere z Kuniowa dzięki unijnemu dofinansowaniu (prawie 773,9 tys. zł) chce stworzyć katolicką niepubliczną szkołę podstawową w Biadaczu dla dzieci z powiatu kluczborskiego. Z udziałem dotacji zamierza wyremontować i wyposażyć budynek placówki. Natomiast Spółdzielnia Profes z Kluczborka dzięki wsparciu (770 tys. zł) kupi maszyny do produkcji elementów metalowych do zastosowania w przemyśle, co umożliwi jej świadczenie usług dla przemysłu, rozwój działalności oraz wspieranie osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Przypomnijmy - nabór dla podmiotów ekonomii społecznej OCRG ogłosiło jesienią ub. roku, a wnioski można było składać w grudniu 2017r. Wpłynęło ich siedem. W naborze można było pozyskać do 800 tys. zł na nowoczesne maszyny i sprzęt do produkcji, które posłużą wprowadzeniu na rynek nowych lub ulepszonych produktów i usług. Wsparcie przyznane w tym naborze można też przeznaczyć na wdrażanie innowacji produktowych, procesowych, marketingowych i organizacyjnych oraz na inwestycje w rozwój zwiększające skalę działalności i zasięg oferty.

- Co ważne, w tym naborze dofinansowane mogły zostać projekty podmiotów, które działają dla osiągnięcia m.in. celu społecznego i wypracowany zysk przekazują na swoją działalność, a nie dzielą między wspólników czy udziałowców. Projekty te musiały mieć jednak charakter inwestycyjny - tłumaczy dyrektor OCRG Roland Wrzeciono.

Łączna pula na wsparcie w naborze to 12 mln 400 tys. złotych. Wykorzystanych z niej zostało niespełna 1,8 mln zł. - W związku z tym, że pieniądze nie zostały wykorzystane, planujemy powtórzyć nabór we wrześniu albo październiku tego roku - zapowiada Roland Wrzeciono.

Ogółem w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 woj. opolskie ma blisko 950 mln euro. Na wsparcie przedsiębiorstw i lokalnego biznesu zarezerwowano w tym ponad 160 mln euro. Dotychczas OCRG ogłosiło trzynaście naborów. Dwanaście z nich już rozstrzygnięto.

reklama

Wydarzenia pod patronatem portalu

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".