• 0
0
  • Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 2923
  • Dodano: 2018-04-16 / 07:33
  • Komentarzy: 1

Matura już blisko, o czym należy pamiętać?

 
 
Matura już blisko, o czym należy pamiętać?

(Fot. archiwum)

Egzamin dojrzałości jest podsumowaniem wielu lat nauki, którą z mniejszą lub większą chęcią uczniowie nabywają w wybranych przez siebie szkołach. Dla wielu okres maturalny to czas wielkiego stresu, dlatego warto wiedzieć o swoich prawach podczas zdawania kolejnych egzaminów.


Świadectwo dojrzałości w 2017 roku otrzymało ponad 202 tysiące absolwentów, co stanowiło zdawalność na poziomie 78,5 proc. Ponadto aż 1119 laureatów i finalistów olimpiad przedmiotowych było zwolnionych z matury - czytamy w informacjach zamieszczonych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.

Aby egzamin maturalny został zaliczony pozytywnie wystarczy uzyskać zaledwie 30% wszystkich punktów z obowiązkowych przedmiotów na poziomie podstawowym, oraz przystąpić do egzaminu na poziomie rozszerzonym (gdzie uzyskane punkty nie wpływają na wynik egzaminu). Uczniowie, którzy nie poradzili sobie z testem (pod warunkiem, że jest to tylko jeden niezdany przedmiot) mają możliwość przystąpienia do egzaminu poprawkowego, który zaplanowano na sierpień. W roku z takiej możliwości korzystało ponad 14 procent maturzystów.

Od zeszłego roku przystępujący do egzaminu mają prawo odwołania od decyzji Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w sprawie pisemnych wyników egzaminów maturalnych. Wszelkie wątpliwości można zgłosić do szefa Centralnej Komisji Egzaminacyjnej motywując je w swojej prośbie o ponowne sprawdzenie pracy.

Pierwsze tegoroczne egzaminy maturalne rozpoczną się już 4 maja od matury z języka polskiego. Trzy dni później absolwentów czeka egzamin z matematyki, a 8 maja z języka angielskiego. Według tegorocznej rozpiski egzaminy potrwają do 23 maja.
reklama

Wydarzenia pod patronatem portalu

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

2019-03-08 23:29:10 [188.146.229.*] id:1571564  
rozsadny: Napisał postów [109], status [młodszy wyjadacz] Reputacja
no no

Nick:
Treść: