• Autor: Dżacheć
    • Wyświetleń: 2609
    • Dodano: 2018-02-28 / 09:37
    • Komentarzy: 1

    Powstała kolejna klasa patronacka w regionie

    (OCRG)

    Patronatem przez firmę Famur Famak z Kluczborka objęci zostali przyszli technicy elektrycy z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 CKU w Kluczborku. Uczniowie tej klasy mogą liczyć na praktyki w przedsiębiorstwie i nagrody dla najlepszych fundowane przez firmę.

    Porozumienie w tej sprawie władze firmy i dyrekcja szkoły podpisały 26 lutego w Kluczborku. W wydarzeniu wzięli też udział marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła i wicestarosta powiatu kluczborskiego Urszula Pękala-Duda, którzy zostali patronami honorowymi przedsięwzięcia.

    - To już kolejna taka inicjatywa w naszym regionie, jak najbardziej warta uznania. Dzięki niej uczniowie będą znacznie lepiej przygotowani do wejścia na rynek pracy, a może nawet na stałe zwiążą się z firmą, która objęła ich klasę patronatem. Natomiast firma zyska kandydatów do pracy, których przygotuje zgodnie z zapotrzebowaniem - podkreśla marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła. I dodaje: - Jeśli tak się stanie, to dla mnie jako marszałka oznacza to, iż młodzi ludzie zostaną w naszym województwie, a pracodawca będzie funkcjonował stabilnie mając kadrę.

    Uczniowie z klasy patronackiej z kluczborskiego ZSP Nr 2 CKU dzięki współpracy będą mogli odbywać praktyki w firmie Famur Famak i z bliska przyjrzeć się, jak wygląda praca w przedsiębiorstwie realizującym duże i ciekawe projekty. - Nasi pracownicy bardzo chętnie podzielą się z młodymi ludźmi swoją wiedzą i postarają się jak najlepiej przygotować ich do przyszłej pracy w zawodzie - zapewnia Katarzyna Kruczek, HR Business Partner z firmy Famur Famak. - Ufundujemy też nagrody finansowe dla najlepszych uczniów tej klasy oraz nagrodę dla najlepszego absolwenta. Mamy nadzieje, że w ten sposób dodatkowo zmotywujemy młodzież do jeszcze większej pracy i nauki - dodaje.

    Zdaniem przedstawicielki Famur Famak obecna sytuacja na rynku pracy jest taka, że coraz trudniej znaleźć wykwalifikowanego pracownika. - Zdajemy sobie sprawę z tego, że brak współpracy biznesu ze szkolnictwem spowoduje, że uczniowie nie zawsze będą przystosowani do aktualnych potrzeb pracodawców. Tym bardziej, że programy nauczania mogą nie uwzględniać szybko zachodzących zmian - mówi Katarzyna Kruczek tłumacząc jednocześnie, że takie porozumienie pozwoli na uzupełnianie wiedzy i umiejętności uczniów.

    Jakie korzyści ze współpracy z ZSP Nr 2 CKU firma widzi dla siebie? - Szkoląc uczniów technikum na praktykach możemy szkolić przyszłych kandydatów do pracy w Famur Famak S.A. Takie połączenie biznesu ze szkolnictwem pozwoli na dostosowanie programów praktyk do realiów i potrzeb naszego przedsiębiorstwa. Porozumienie pozwoli też uczniom na poznanie firmy jako rzetelnego pracodawcy. Liczymy także, że absolwenci tego kierunku po ukończeniu szkoły pierwsze kroki w poszukiwaniu pracy skierują właśnie do nas - podkreśla Katarzyna Kruczek.

    Kluczborski ZSP Nr 2 CKU to szkoła, która od lat współpracuje z wieloma firmami. Od kilku lat patronem klas Technikum Pojazdów Samochodowych jest tu Peugeot, a od niedawna klasę patronacką ma tu także firma Siegenia dla przyszłych specjalistów po kierunku technik mechatronik. - Taka klasa dla uczniów to doskonała okazja do odbycia praktyk czy staży, zapoznania się z realiami pracy zawodowej i bezpośredniego kontaktu z nowymi technologiami. Dla firmy to okazja do związania z nią przyszłego pracownika w młodym wieku i do nakreślenia mu ścieżki rozwoju zgodnie z zapotrzebowaniem lokalnego rynku pracy - mówi wicedyrektor ZSP nr 2 w Kluczborku Jadwiga Stanosek.

    W jej opinii klasy patronackie to także dobry sposób do wiązania młodych z lokalnym rynkiem pracy. - Kiedyś młodzi wyjeżdżali na Zachód. Teraz, jeśli odbędą praktykę w ciekawym zakładzie pracy na dobrych warunkach, to zostają na miejscu i tu podejmują pracę - twierdzi Jadwiga Stanosek.

    Podobnego zdania jest Ewelina Kowaś, kierownik Kształcenia Praktycznego w Zespole Szkół nr 1 w Kędzierzynie - Koźlu, który w ubiegłym roku nawiązał formalną współpracę z firmą Multiserwis z Krapkowic (mającą już dwie klasy patronackie w szkołach w Kędzierzynie-Koźli i w Krapkowicach). - Aby związać młodych ludzi z pracodawcami w regionie trzeba im tych pracodawców pokazywać i dawać okazję poznać. Klasy patronackie to naprawdę dobry na to sposób. Przekonują się o tym również pracodawcy, którzy zaczynają mieć deficyty kadrowe i widzą we współpracy ze szkołami możliwość pozyskania pracowników - podkreśla Ewelina Kowaś.

    Dodaje, że w ostatnim czasie ZS nr 1 w Kędzierzynie-Koźli miał wiele sygnałów od pracodawców, którzy taką współpracę chcą podjąć. - Jesteśmy nią zainteresowani, bo to oznacza możliwość zdobywania wiedzy praktycznej przez naszych uczniów - zapewnia Ewelina Kowaś.

    Firma Famur Famak to producent urządzeń transportowo-dźwigowych działający na rynku krajowym i zagranicznym od ponad 60 lat. Główne sektory produkcji firmy to konstrukcje stalowe dla przemysłu; urządzenia dla platform wiertniczych czy statków; systemy przeładunkowe; dźwigi, w tym suwnice i wciągarki; urządzenia i systemy dla górnictwa czy maszyny i urządzenia dla innych gałęzi przemysłu (elektrownie, porty, etc.). Obecnie firma zatrudnia ok. 500 osób.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2018-02-28 21:43:26 [83.4.150.*] id:1551986  
    MGIEŁKA: Napisała postów [18096], status [VIP] Reputacja
    inicjatywa jest OK, tylko jaki będzie efekt końcowy ? praktykant to rodzaj pracownika - oby potem nie skończyli na kasach w marketach

    Nick:
    Treść: