• Autor: Majlan
    • Wyświetleń: 7225
    • Dodano: 2017-09-15 / 08:44
    • Komentarzy: 12

    Turbinie w Elektrowni Opole nadano imię założycielki fundacji "Dom"

     Turbinie w Elektrowni Opole nadano imię założycielki fundacji "Dom"
     Turbinie w Elektrowni Opole nadano imię założycielki fundacji "Dom"

    (Fot. PGE GiEK)

    Nadaniem imienia turbinie nowo budowanego bloku numer 5 symbolicznie zakończono kolejny kluczowy etap rozbudowy Elektrowni Opole - montaż turbogeneratora.

    Turbina nosi imię Teresa - założycielki i od ponad dwudziestu pięciu lat lidera Fundacji "Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym" w Opolu Teresy Jednoróg.

    Zobacz takze Deskorolki, street art i koncert Włodiego. Dziś Plac Kopernika przejmie kultura uliczna

    - Jesteśmy świadkami symbolicznego zakończenia kolejnego etapu realizacji w harmonogramie inwestycji. Ukończenie montażu turbozespołu nr 5 otwiera drogę do przeprowadzenia rozruchu bloku wraz z obiektami towarzyszącymi - mówi dyrektor Elektrowni Opole Bernard Ptaszyński.

    Obecnie trwa także montaż turbozespołu nr 6 oraz kotłów parowych wraz z urządzeniami pomocniczymi, a także montaż elektrofiltrów oraz instalacji mokrego odsiarczania spalin. Malowana jest również chłodnia kominowa, która obsługiwać będzie blok 6. Na powłoce zewnętrznej powstaje ogromny rysunek - tęczy, słońca i nut - z jednej strony nawiązujący do sąsiadujących z nią chłodni, a z drugiej do Opola - stolicy polskiej piosenki. Ta nietypowa "praca plastyczna" to także wyzwanie logistyczne, ponieważ do pomalowania jest aż 4,5 ha powierzchni.

    Zobacz takze Fundacja DOM od 35 lat wspiera rodziny. Dziś zaprasza na festyn w centrum Opola

    Niebawem inwestycja wkroczy w fazę rozruchu bloku 5 wraz z obiektami towarzyszącymi. Tzw. "zimny rozruch" ma na celu przeprowadzenie prób odbiorowych urządzeń i wyposażenia z podaniem czynnika roboczego.

    Budowa nowych bloków energetycznych o łącznej mocy 1800 MW i wartości 11,6 mld zł to największa inwestycja infrastrukturalna w Polsce po 1989 roku. Po oddaniu nowych jednostek Elektrownia Opole zaspokajać będzie 8 proc. obecnego krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną i będzie trzecią co do wielkości polską elektrownią - po Bełchatowie i Kozienicach.

    Budowa rozpoczęła się w lutym 2014 roku. Inwestycja zrealizowana jest już w ponad 80 proc. Oddanie do eksploatacji bloku nr 5 planowane jest w drugim półroczu 2018 roku, a bloku nr 6 w pierwszym półroczu 2019 roku.
    reklama

    Więcej zdjęć

     Turbinie w Elektrowni Opole nadano imię założycielki fundacji "Dom"

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2017-09-15 13:10:19 [89.64.45.*] id:1542536  
    Aaron Goldberg: Napisał postów [464], status [młodszy wyjadacz] Reputacja
    I to był błąd. Powinni nadać imię wybitnego Polaka, zasłużonego dla regionu. Niezłomnego bojownika o sprawiedliwość w tym kraju - Pana Ministra Patryka Jakiego. Przez 8 lat Polacy i Polki byli ignorowani przez rząd PO który nie wsłuchiwał się w potrzeby, wystarczyła chwila i oddanie władzy w ręce prawdziwych Polaków - i co ? Można ? Oczywiście że tak. Dziękujemy Panie Ministrze za tą inwestycję dla regionu.

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [2]
    2017-09-15 16:16:07 [89.78.157.*] id:1542555  
    antyP.I.S.: Napisał postów [5725], status [VIP] Reputacja
    Chyba ci jeszcze bomba po Butaprenie nie zeszła haha
    2017-09-17 00:03:26 [94.254.145.*] id:1542697  
    astra: Napisał postów [12380], status [VIP] Reputacja
    😀😀😀 zaciągnął razem z workiem foliowym
    2017-09-15 10:12:48 [89.64.45.*] id:1542526  
    kanclerz: Napisał postów [4906], status [VIP] Reputacja
    Jasne,fajnie,wszystko super.Pani Teresa robi wspaniała robotę dla potrzebujących,ale jaki ma związek z turbiną.A czy tylko jedna Teresa jest na świecie.Może być np. matka Teresa itp. Jeżeli nadajemy imię to chyba z nazwiskiem,wtedy jest to ze wskazaniem na daną konkretną osobę,jak np. port lotniczy w Gdańsku czy Krakowie. A tak to co, Turbo Teresa ?

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [4]
    2017-09-15 11:26:38 [165.225.72.*] id:1542529  
    dontomasso: Napisał postów [4855], status [VIP] Reputacja
    sie ciesz ze nie nazwali obu turbin lech i jaroslaw
    2017-09-15 11:42:33 [83.7.132.*] id:1542530  
    MGIEŁKA: Napisała postów [18130], status [VIP] Reputacja
    ha, wiecznie funkcjonujący ...... o Leninie mówiło się "wiecznie żywy"
    2017-09-15 16:17:31 [89.78.157.*] id:1542556  
    antyP.I.S.: Napisał postów [5725], status [VIP] Reputacja
    Haha..masz rację, Zimny Lech i Jarosław I Dziewica
    2017-09-17 00:01:24 [94.254.145.*] id:1542696  
    astra: Napisał postów [12380], status [VIP] Reputacja
    @dontomasso: jesteś najlepszy 😀😀😀
    2017-09-15 20:22:37 [94.254.147.*] id:1542591  
    annmarie: Napisał postów [856], status [stały bywalec] Reputacja
    A drugi turbozespół im. Lecha.

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
    2017-09-16 08:03:33 [46.134.51.*] id:1542632  
    pavulans: Napisał postów [1995], status [Szycha] Reputacja
    Lecha Bolka
    2017-09-15 12:42:18 [79.191.225.*] id:1542535  
    tata: Napisał postów [2201], status [Szycha] Reputacja
    A izbę wytrzeźwień proponuje nazwać ojca pijusa nalewki II

    Nick:
    Treść:
    2017-09-15 10:07:59 [165.225.72.*] id:1542525  
    dontomasso: Napisał postów [4855], status [VIP] Reputacja
    to sie spiechajcie. bo wroclaw juz czeka na prad z opola

    Nick:
    Treść: