• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 511
  • Dodano: 2021-07-25 / 16:00
  • Komentarzy: 0
  • Materiał zewnętrzny

  Jazda konna - jak zacząć i dlaczego warto?

  Jazda konna - jak zacząć i dlaczego warto?
  Jazda konna to fascynujący sport, który przemawia do wielu osób. Nic w tym dziwnego - to świetne hobby nie tylko dla miłośników zwierząt. Będziesz mógł nawiązać nieopisaną więź ze wspaniałym stworzeniem. Przyniesie to korzyści Wam obojgu - zarówno fizyczne, jak i psychiczne.

  Sporty jeździeckie pasują do różnych ludzi: od tych, którzy oczekują dreszczyku emocji, aż po miłośników spokojnej aktywności na świeżym powietrzu. Jazda konna może zaoferować wiele również najmłodszym. To nie tylko fantastyczny sposób na spędzenie wolnego czasu, ale także nauka odpowiedzialności i dyscypliny.

  Chcesz spróbować swoich sił z jazdą konną? Przygotowaliśmy dla Ciebie listę najważniejszych kwestii, jakie powinieneś wziąć pod uwagę, zanim jeszcze wsiądziesz na konia.


  Przelicz swój budżet i poznaj otoczenie


  Kupno konia to doskonała decyzja, której z pewnością nie pożałujesz. Zanim jednak się na to zdecydujesz, powinieneś sporządzić realistyczny plan finansowy. W ten sposób określisz, na co jesteś w stanie sobie pozwolić. Wpływa na to wiele czynników, takich jak to, czy sam będziesz utrzymywał swojego zwierzaka. Zamierzasz zapisać się do lokalnego klubu? Prawdopodobnie przyjdzie Ci też opłacić składki członkowskie. Jeśli brakuje Ci doświadczenia, niezbędna może się okazać również nauka jazdy konnej.


  Choć budżet jest ważny, niemal równie istotne jest środowisko, w jakim zamierzasz jeździć. Nie ma żadnych wątpliwości, że niektóre miejsca nadają się do tego lepiej, niż inne. Będziesz uprawiać jazdę konną w pobliżu swojego domu? Czy Twój koń potrzebuje dodatkowego transportu? Czy otoczenie jest dla niego odpowiednie? Rozważ wszystkie za i przeciw obszaru, który wybrałeś. Jeśli jest to teren w pobliżu plaż, lasów lub polnych dróg - doskonale. Konie wręcz uwielbiają swobodne wędrówki na świeżym powietrzu.


  Ile czasu możesz poświęcić na jazdę konną?


  Nauka jeździectwa to satysfakcjonujący proces, lecz by się o tym przekonać, trzeba poświęcić mu trochę czasu. Przemyśl to, w jakich przedziałach czasowych możesz ćwiczyć i ile godzin w tygodniu jesteś w stanie poświęcić swojemu podopiecznemu. Ile potrwa nauka? Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Sytuacja wygląda podobnie, jak w przypadku każdej nowej umiejętności, którą nabywasz. Jeśli chcesz przyzwyczaić mięśnie do jazdy konnej i skutecznie przyswajać nową wiedzę, bardzo ważna jest systematyczność. Staniesz również przed wyborem, czy możesz (i chcesz) poświęcisz czas i wysiłek potrzebny na opiekę nad koniem. Z pewnością będzie to interesujące doświadczenie, ale również niezmiernie czasochłonne.


  Jeśli będziesz ćwiczyć systematycznie i sumiennie przykładać się do nauki, z czasem nauczysz się jeździć konno. Osiągnięcie odpowiednich kompetencji może zająć około 2 lat i nie tyczy się to tylko samej umiejętności jazdy, ale także znajomości technicznego żargonu. Z pewnością wyjdzie Ci to jednak na zdrowie - jeździectwo jest świetnym ćwiczeniem. Podczas jazdy konnej pracujemy nad mięśniami, które nas stabilizują, takie jak plecy, brzuch lub miednica. Jest to także świetna aktywność cardio, która świetnie wpływa na serce i ogólny stan całego organizmu.


  Zadbaj o odpowiedni sprzęt


  Noszenie odpowiedniego sprzętu podczas jeździectwa to podstawa. Powinieneś zadbać o to, by mieć wszystkie niezbędne przyrządy i akcesoria jeszcze zanim kupisz swojego konia! Dzięki temu utrzymasz swoje zwierzę w dobrej kondycji i zdrowiu, a także zapewnisz sobie bezpieczeństwo podczas jazdy. Jeśli nadal bierzesz lekcje, szkoła zapewni Ci wszystko, czego potrzebujesz, przynajmniej na jakiś czas. W końcu będziesz musiał nabyć własny sprzęt do jazdy konnej - i oczywiście swojego własnego towarzysza jazdy. Standardowy zestaw ubrań powinien zawierać toczek (czapkę), buty jeździeckie, bryczesy (spodnie), rękawiczki i odpowiednie skarpety. Nie da się ukryć, że zakup dobrej jakości odzieży jest kosztownym przedsięwzięciem, a pełne wyposażenie może naprawdę sporo kosztować. Pewną alternatywą jest zakup z drugiej ręki, choć nie polecamy takich rozwiązań. Zawsze powinieneś starać się kupować nowy sprzęt, który jest dostostosowany do Ciebie. Pamiętaj, że najważniejsze jest bezpieczeństwo - zarówno Twoje, jak i konia.


  Ubiór to oczywiście nie wszystko: do jeździectwa potrzeba także innych akcesoriów. Siodło, derki i czapraki to absolutna podstawa - z czasem nabędziesz też resztę potrzebnego sprzętu. Nie warto zapominać także o zestawie do właściwej pielęgnacji konia, od kopyt aż po grzywę.


  Poznaj swojego konia


  Nawiązanie więzi ze swoim podopiecznym to najważniejszy aspekt jazdy konnej. Zamierzasz kupić konia? Nie bój się poprosić o okres na wypróbowanie go. Czasem nawet sprzedawca - chcąc się upewnić, że jesteś odpowiednim właścicielem - zaproponuje Ci to sam. Jeździectwo to nie tylko cwał przez las, to nauka wszystkiego, co musisz wiedzieć o swoim nowym kompanie: zarówno w trasie, jak i poza nią. Spędzaj czas ze swoim koniem i zajmuj się jego pielęgnacją tak często, jak tylko możesz. Pokazuj mu, że go doceniasz i dbaj o budowanie więzi między wami. Koń to bardzo emocjonalne zwierzę i przywiąże się do Ciebie jak nikt inny, jeśli tylko będziesz je odpowiednio traktował. Rozwijanie relacji między Tobą, i koniem to bardzo istotny proces. Odpowiednie przywitanie się ze swoim pupilem jest bardzo ważną częścią sesji i nadaje jej odpowiedni ton. Dosiadaj konia z pewnością i otwartością, ale jednocześnie próbuj uczyć się jego reakcji. W ten sposób będziesz mógł dostroić się do każdego jego ruchu. Tak naprawdę w jeździectwie to nie Ty prowadzisz konia - to on prowadzi Ciebie.
  Podjęcie decyzji o rozpoczęciu nauki jeździectwa może być jednym z najlepszych w Twoim życiu. Nie tylko zyskasz wspaniałego przyjaciela, ale także nauczysz się wiele o samym sobie. Ponadto zostaniesz przyjęty do jedynej w swoim rodzaju społeczności miłośników koni. To doskonała nauka sumienności i odpowiedzialności, a chwil, w których wspólnie pędzicie przed siebie przez bezkresne pola nie zapomnisz już do końca życia.  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".