• Autor: kam_ila
  • Wyświetleń: 2139
  • Dodano: 2022-07-25 / 07:32
  • Komentarzy: 0

  Nadal groźny barszcz Sosnowskiego! Łatwo go pomylić z innymi roślinami

  Przebywanie w bliskości barszczu Sosnowskiego stanowi duże zagrożenie dla zdrowia człowieka. Warto więc wiedzieć jak wygląda i co zrobić, kiedy okaże się, że mamy z nim styczność.


  W ciepłe i słoneczne dni chętnie korzystamy ze spacerów podczas których może dojść do popatrzenia. Mimo, że wszystkie przypadki zauważenia barszczu Sosnowskiego należy zgłaszać służbom, to cały czas zdarzają się miejsca, w których ta parząca rośna beztrosko rośnie. Jak się okazuje - ten groźny gatunek - bardzo łatwo pomylić z inną rośliną, na którą właśnie przypada okres kwitnięcia.

  Barszcz Sosnowskiego to inwazyjna, parząca roślina, która występuje na terenie całej Polski. Do Polski przybył aż z Kaukazu i traktowany był do czasu jako roślina pastewna. Po jakimś czasie, ze względu na zawartość substancji toksycznych zrezygnowano w jego uprawy i obecnie w Polsce roślina ta jest objęta prawnym zakazem uprawy, rozmnażania i sprzedaży. Ponadto coraz częściej podkreśla się podejmowanie działań zmierzających do zmniejszenia populacji tego gatunku w środowisku naturalnym.

  Najczęściej barszcz Sosnowskiego można spotkać na łąkach, polach uprawnych, przy drogach, wzdłuż brzegów rzek, jezior, potoków, a także w ogrodach, parkach oraz lasach. Jak podkreśla Główny Instytut Sanitarny - bardzo łatwo go pomylić z innymi roślinami.

  - Charakteryzuje się baldaszkowatymi kwiatostanami koloru białego oraz wielkimi liśćmi, jest jedną z największych roślin zielonych, która osiąga wysokość do 4 m, a łodyga ma około 10 cm średnicy. Na łodygach i liściach rośliny znajdują się charakterystyczne włoski produkujące toksyczną substancję. Bardzo często jest mylony z koprem lub arcydzięglem - czytamy w komunikacie GIS.  Związki zawarte w soku i wydzielinie włosków gruczołowych barszczu Sosnowskiego pod wpływem działania promieni UVA i UVB wiążą się ze skórą powodując oparzenia II i III stopnia. W ciągu 24 godzin nasilają się objawy w postaci zaczerwienienia skóry i pęcherzy z surowiczym płynem. Stan zapalny utrzymuje się około 3 dni, a miejsca podrażnione zachowują wrażliwość na światło ultrafioletowe nawet przez kilka lat.

  Oprócz oparzeń związki zawarte w barszczu Sosnowskiego mogą wywoływać:

  podrażnienia dróg oddechowych,
  nudności,
  wymioty,
  bóle głowy,
  zapalenie spojówek.

  Miejsca występowania barszczu Sosnowskiego można sprawdzić na mapie

  Zdjęcie (1/4)

  (Fot. TPN )

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".