• Autor: Joanna_eM
    • Wyświetleń: 11584
    • Dodano: 2017-07-05 / 12:23
    • Komentarzy: 6

    Będzie zbiornik retencyjny w Krapkowicach?

    Będzie zbiornik retencyjny w Krapkowicach?

    (fot. archiwum)

    Jest propozycja wybudowania nowego zbiornika retencyjnego w województwie. Miałby się znajdować między Krapkowicami, a gminą Walce. O tym pomyśle powiedział wojewoda opolski Adrian Czubak podczas uroczystości 20 rocznicy Powodzi Tysiąclecia w Zdzieszowicach.

    Propozycja wojewody dotyczy terenów między gminą Walce, a Krapkowicami wzdłuż rzeki Odry. Zbiornik miałby wzmocnić istniejące w regionie zabezpieczenia przeciwpowodziowe, służyć retencji wody i alimentacji Odry w czasie suszy.

    Zobacz takze Zostawiła dziecko tylko na chwilę? Kilkanaście minut może wystarczyć do tragedii

    - Jeżeli wizja wojewody dojdzie do skutku, budowa zbiornika może się rozpocząć nie wcześniej niż za 4 do 5 lat - informuje Martyna Kolemba, rzecznik wojewody opolskiego.

    Doszło już do pierwszych spotkań z samorządowcami w tej sprawie.

    - To są wstępne plany, a rozmawiamy o tym od miesiąca. Po spotkaniu w starostwie jest wstępna deklaracja wojewody; trzeba sprawdzić czy istnieją warunki techniczne, hydrologiczne, geologiczne, prawne i przede wszystkim finansowe - mówi w rozmowie z portalem 24opole.pl Maciej Sonik, starosta krapkowicki i ocenia, że budowa zbiornika ma też inne walory np. gospodarcze, turystyczne lub dotyczące magazynowania wody.

    Zobacz takze Śmiertelny wypadek na A4 pod Opolem. Utrudnienia AKTUALIZACJA

    Maciej Sonik zwraca jednocześnie uwagę, że choć zbiornik w dużej części może rozwiązać problemy zabezpieczenia przeciwpowodziowego, nie zrezygnuje z zabiegania o realizację innych potrzeb.

    - Będę walczyć, aby te rzeczy które były zaplanowane, były zrobione, a chodzi o bezpieczeństwo Krapkowic, Gogolina, Zdzieszowic i Walców. Nie mamy wałów. Sytuacja jest taka, że po powodzi w 1997 roku podwyższono wały m.in. w Raciborzu, Kędzierzynie - Koźlu czy Cisku, więc tam gdzie woda w '97 się rozlewała, teraz będzie płynęła wysoko ogrodzonym i uregulowanym korytem Odry, przyjdzie do nas szybciej i rozleje się w mieście - podkreśla Sonik.

    Do kolejnego spotkania wojewody z samorządem ma dojść we wrześniu tego roku.
    reklama

    Więcej zdjęć

    Będzie zbiornik retencyjny w Krapkowicach?
    Będzie zbiornik retencyjny w Krapkowicach?
    Będzie zbiornik retencyjny w Krapkowicach?

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2017-07-05 18:42:12 [213.147.166.*] id:1535040  
    arta26: Napisał postów [1556], status [zrobił/a karierę] Reputacja
    Za niemca była czyszczona,piasek byl wydobywany i statki plywaly. Za komuny tylko statki plywaly a za polaka g.uwno bo nic sie oplaca i koryto za rosło.

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [3]
    2017-07-05 22:16:30 [149.154.157.*] id:1535155  
    tiku: Napisała postów [37308], status [VIP] Reputacja
    Tak, za niemca leciał śmierdzący, czarny dym z kominów, bo wiesz czym palili, czy nie bardzo ?
    2017-07-05 23:31:16 [83.30.213.*] id:1535185  
    tippmann: Napisał postów [8012], status [VIP] Reputacja
    polskiemu politykowi koryto nie zarosło,żre,mlaska,siorbie i wiecznie ujowi mało
    2017-07-06 08:50:45 [213.147.166.*] id:1535193  
    arta26: Napisał postów [1556], status [zrobił/a karierę] Reputacja
    Tiku, co ma wspólnego z powodzią. Chodzilo o czasy przed wojną
    2017-07-05 16:18:03 [91.97.158.*] id:1535023  
    SACHMET: Napisała postów [2909], status [Szycha] Reputacja
    Przynajmniej mają czyste nogi:D

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
    2017-07-05 23:01:12 [149.154.157.*] id:1535176  
    tiku: Napisała postów [37308], status [VIP] Reputacja
    Sachmeta, a myślisz, że ta woda jest czysta?:D