• Autor: Arleta_K
    • Wyświetleń: 5531
    • Dodano: 2017-03-12 / 08:22
    • Komentarzy: 18

    Czy można ogrzać dom nie wytwarzając smogu?

    Czy można ogrzać dom nie wytwarzając smogu?
    Czy można ogrzać dom nie wytwarzając smogu?

    (fot. Dżacheć)

    Jeszcze w tym roku w województwie opolskim przyjęta zostanie uchwała antysmogowa, która zabroni mieszkańcom palenia w piecach mułem czy miałem węglowym. Część pieców i kotłów mieszkańcy będą musieli wymienić. Sprawdziliśmy czy można ogrzać dom czy mieszkanie zgodnie z naturą.

    Zobacz takze Zostawiła dziecko tylko na chwilę? Kilkanaście minut może wystarczyć do tragedii

    Wymiana urządzeń grzewczych na takie, które są przyjazne dla środowiska, może okazać się nie lada wyzwaniem. Co prawda są przedsiębiorstwa, które zaprojektują instalację i pomogą dobrać sprzęt odpowiedni do naszych warunków, ale koszty takiej inwestycji to nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

    - To się zwraca - zapewnia Ireneusz Labak z firmy Termika. Trochę tańszym sposobem na walkę z zanieczyszczonym powietrzem może być też zakup rekuperatorów. To urządzenia, które poprawią jakość powietrza i wydajność systemu wentylacyjnego. - To jest mechaniczna rekuperacja, która zużyte powietrze wyciąga i wyrzuca na zewnątrz, a świeże powietrze zostaje nawiewane do budynku, odzyskując jednocześnie ciepło - tłumaczy Labak.

    Zobacz takze Zełenski odesłał Order Orła Białego. Odpowiedź na decyzję prezydenta Nawrockiego

    Z takich rozwiązań zaczyna korzystać coraz więcej opolan. - Zajmujemy się głównie instalacjami nowoczesnymi takimi jak pompy ciepła i źródła odnawialne, bo taka jest potrzeba rynku - zapewnia Damian Kądzioła, właściciel firmy Termika.

    Po wprowadzeniu norm jakości paliwa i dopuszczeniu do użytku tylko części kotłów mieszkańcy będą musieli zmierzyć się z wymianą sprzętów w domach czy mieszkaniach, co bez wątpienia napędzi rynek jeszcze bardziej.
    reklama

    Więcej zdjęć

    Czy można ogrzać dom nie wytwarzając smogu?

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2017-03-13 13:45:20 [217.173.204.*] id:1513849  
    lelek20051: Napisał postów [37], status [rozkręca się] Reputacja
    "To się zwraca - zapewnia Ireneusz Zobek" chciałbym to na piśmie, no chyba ze miał na myśli zwrot w okresie 10lat+ co jest bardzo wątpliwą inwestycją "To urządzenia, które poprawią jakość ciepła i wydajność systemu wentylacyjnego"nie bardzo czaję jak można poprawić jakość ciepła. rekuperacja to system wentylacyjny. Proponuję się zapoznać a potem pier..... farmazony.

    Nick:
    Treść:
    2017-03-13 01:46:09 [89.64.62.*] id:1513782  
    Mario-Opole: Napisał postów [1519], status [zrobił/a karierę] Reputacja
    Heh za komuny palono płytami wiurowymi, butelkami plastikowymi, butami, szmatami - wszystkim co podeszło pod rękę i wszyscy żyli. Zamiast robić sztuczną aferę proponuję zająć się na początek tym co ważne - czyli co jest dodawane do żarcia i co jest wylewane na pola. Bo na tą chwilę to kolejne wymysły żeby wydoić z ludzi kasę i napędzić gospodarkę. Kup ekologiczny piec, kup ekologiczny opał, kup nowe auto, kup biodegradowalne condony. A co państwo/miasto robi w tym kierunku? Tańszy prąd? Opał (np drewno)? Gaz? Paliwo? Nic z tych rzeczy. Państwo to takie mądre głowy jak swetru czy tuzk - jak by mógł to by polaczka przecedził przez sitko, dołożył 15 lat do emerytury a sam dla siebie zagarnął ile wlezie. Miału palić nie wolno, za chwilę zakaża używać węgla - elektrownia jest na węgiel i pali wszystko co wlezie, cementownia spala nawet opony. Zaraz zakażą używania diesli - jeszcze sporo pociągów jest na opał, cały ciężki transport + komunikacja nie wspominając o samolotach które spalają ogromną masę paliwa. Co jeszcze można zakazać albo jaki podatek wprowadzić żeby wydoić podrzędnego polaczka? A może podatek klimatyczny w opolu, kędzierzynie czy zdzieszowicach? Tak to jest to - dziwię się, że żaden urzędas jeszcze na to nie wpadł... a może głupio było by mu być aż tak bezczelnym?

    Nick:
    Treść:
    2017-03-13 00:57:56 [46.204.240.*] id:1513780  
    sib: Napisał postów [1836], status [Szycha] Reputacja
    Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze....

    Nick:
    Treść:
    2017-03-12 20:31:31 [83.5.217.*] id:1513753  
    tippmann: Napisał postów [8012], status [VIP] Reputacja
    w polsce jest mnóstwo uchwał które zabraniają :-)))

    Nick:
    Treść:
    2017-03-12 19:04:51 [93.181.151.*] id:1513695  
    Rolnikos: Napisała postów [9312], status [VIP] Reputacja
    Jakby ludzi było stać na takie pompy ciepła i lepsze piece to dawno by je wymienili.
    [1]

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
    2017-03-12 19:12:09 [83.22.139.*] id:1513699  
    dzony: Napisał postów [6670], status [VIP] Reputacja
    Rolni...masz rację ale Ci powiem jedno, ze inwestycja za 50 tyś renomowanej firmy V sypie się jusz po 5 latach w naszych warunkach. to jaki sens inwestować w nowoczesną technikę jak koszty po gwarancyjne Cię zniszczą.
    2017-03-12 12:32:36 [89.73.186.*] id:1513647  
    MegaTroll: Napisał postów [1442], status [rozpisany/na] Reputacja
    Rosomak poszalej sobie dzis na forum i jak tam lubisz z kolegami a jutro wiesz, bede około 11.00 moim ferrari wiec pamiętaj o podłodze.

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [6]
    2017-03-12 12:56:48 [155.133.85.*] id:1513649  
    Polpha: Napisał postów [10076], status [VIP] Reputacja
    ty to chyba nie dość, ze urodziles się pajacem, to jeszcze do tej pory się w tym kierunku ksztalciles
    2017-03-12 13:06:13 [89.73.186.*] id:1513650  
    Aaron Goldberg: Napisał postów [464], status [młodszy wyjadacz] Reputacja
    Powściągnij emocje, pseudointelektualne porykiwania nikogo nie interesują. Skup się lepiej aby partner był jutro w pracy rozluźniony, będzie lepiej pracował.
    2017-03-12 13:25:57 [83.5.176.*] id:1513651  
    rosomak200: Napisał postów [11913], status [VIP] Reputacja
    Hah ty masz fantazje stacho,poziom gimbusa a i to niedorozwiniętego.
    2017-03-12 13:37:59 [89.73.186.*] id:1513652  
    Aaron Goldberg: Napisał postów [464], status [młodszy wyjadacz] Reputacja
    Jutro 11.00 - czysta podłoga.
    2017-03-12 13:45:44 [83.5.176.*] id:1513653  
    rosomak200: Napisał postów [11913], status [VIP] Reputacja
    Powiedz glogerowej i będą 2 szmaty w jednym pokoju.
    2017-03-12 13:51:45 [83.5.176.*] id:1513654  
    rosomak200: Napisał postów [11913], status [VIP] Reputacja
    I nie wywalaj więcej języka na fotce w kierunku cioci gosi...
    2017-03-12 11:15:54 [94.254.146.*] id:1513621  
    Ravcio: Napisał postów [118], status [wyjadacz] Reputacja
    Może w końcu przestaniemy (ja z rodziną) wąchać i wdychać smrody palonych śmieci sąsiadów.

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [2]
    2017-03-12 12:02:43 [87.99.98.*] id:1513631  
    RAII: Napisał postów [27573], status [VIP] Reputacja
    wnuki;)
    2017-03-12 12:10:48 [94.254.146.*] id:1513636  
    Ravcio: Napisał postów [118], status [wyjadacz] Reputacja
    nie dożyjemy tych wnuków jak tak dalej będzie
    2017-03-12 11:05:26 [89.76.166.*] id:1513615  
    Demotywator: Napisał postów [34381], status [VIP] Reputacja
    Kiedy piece atomowe będą dostępne?

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
    2017-03-12 11:14:32 [94.254.158.*] id:1513619  
    luxusowy: Napisał postów [22638], status [VIP] Reputacja
    mała kulka uranu starczyłaby na ładnych kilka lat :)