• 0
0
  • Autor: Majlan
  • Wyświetleń: 3563
  • Dodano: 2016-10-20 / 16:57
  • Komentarzy: 1

Niepełnosprawni rywalizowali w jeździectwie

 
 
Niepełnosprawni rywalizowali w jeździectwie
 <i>(Fot. Dżacheć)</i>

(Fot. Dżacheć)

Na terenie Ludowego Klubu Jeździeckiego "Ostroga" w Opolu odbył się XII Regionalny Mityng Jazdy Konnej Olimpiad Specjalnych. W jeździectwie zmierzyło się ponad 40 zawodników z 9 różnych sekcji z województwa opolskiego i śląskiego.

- Olimpiady Specjalne to ruch powstały na terenie Stanów Zjednoczonych w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Do nas dotarł on w latach osiemdziesiątych. Generalnie rzecz ujmując chodzi o to, by osoby z niepełnosprawnością intelektualną kształtowały swoją sprawność motoryczną, między innymi poprzez różne treningi sportowe oraz udział w zawodach - choćby takich, jak dziś – tłumaczy Halina Warmuzek-Cybulska z Zespołu Szkół Specjalnych w Opolu, współorganizatorka mityngu.

Jak zapewnia nasza rozmówczyni, nie chodzi tylko o zajmowanie jak najlepszych miejsc. - Nie ma tu takiej rywalizacji, jak w sporcie masowym. Tutaj uczestnicy są do siebie przyjaźnie nastawieni, cieszą się nawzajem ze swoich sukcesów, przyjaźnią się, pojawią się nawet głębsze relacje – słyszymy.

Czym zatem jest jeździectwo dla samych zawodników? - Jeżdżę już od 12 lat, trenuję praktycznie codziennie. W mojej kategorii okazałem się najlepszy, co mnie bardzo cieszy, bo musiałem trochę pogonić mojego konia i dobry rezultat nie był taki pewny. Stając na najwyższym stopniu podium czuję ogromną satysfakcję – mówi Jakub Czarnecki z Zawadzkiego.

Pod kątem organizacyjnym dzisiejsze wydarzenie wsparli m.in. uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego w Opolu. - Kilku naszych uczniów klas pierwszych włączyło się w przygotowanie posiłków, gorących napojów czy pomoc przy układaniu dekoracji i wręczaniu medali. W ten sposób uczą się oni empatii i integrują z innymi osobami – mówi Beata Nowak, szkolna psycholog.
reklama

Więcej zdjęć

24opole.pl
24opole.pl
24opole.pl

Napisz co o tym myślisz!

Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

2016-10-20 20:34:27 [178.43.153.*] id:1483991  
SACHMET: Napisała postów [2910], status [Szycha] Reputacja
Bardzo fajnie, że ci ludzie mają pasje i chęci do życia. Brawo!

Nick:
Treść:

Najczęściej czytane

Powiązane materiały

Polub nas!

Chmura tagów

Ogłoszenia