• Autor: Majlan
    • Wyświetleń: 12393
    • Dodano: 2016-10-11 / 08:30
    • Komentarzy: 31

    Kamery w Łosiowie zarejestrowały już ponad 3 tys. przypadków przekroczenia prędkości

    Kamery w Łosiowie zarejestrowały już ponad 3 tys. przypadków przekroczenia prędkości

    (Fot. Dżacheć)

    W ubiegłym roku w 29 miejscach w Polsce zamontowano urządzenia służące do odcinkowego pomiaru prędkości. Jedną z lokalizacji jest także podopolski Łosiów. Czemu ma służyć takie rozwiązanie i jak sprawdza się w praktyce – o to zapytaliśmy Łukasza Majchrzaka z Głównego Inspektoratu Transportu Ruchu Drogowego.

    Zobacz takze Zostawiła dziecko tylko na chwilę? Kilkanaście minut może wystarczyć do tragedii

    - Urządzenia w Łosiowie – podobnie jak te w pozostałych lokalizacjach – zostały zamontowane w 2015 roku. Jednak to właśnie na Opolszczyźnie rejestratory zaczęły działać jako jedne z pierwszych, bo jeszcze w roku ubiegłym. Tylko do czerwca zarejestrowano tam 3 tys. naruszeń przepisów ruchu drogowego, czyli około 15 na dobę – tłumaczy Łukasz Majchrzak.

    Przypomnijmy, przy obu wjazdach do miejscowości zamontowano kamery, które rejestrują samochody wjeżdżające do niej i z niej wyjeżdżające. Na podstawie czasu przejazdu system wylicza średnią prędkość, z jaką dany kierowca przejechał ten odcinek. W sytuacji, gdy prędkość ta będzie wyższa od dopuszczalnej, kierujący może otrzymać mandat.

    Zobacz takze "Życzliwy" zgłosił chłopca sprzedającego lemoniadę. Strażnicy "zabezpieczyli" cały towar

    Jak jednak podkreśla nasz rozmówca, takie rozwiązanie niesie ze sobą wiele pozytywnych aspektów. - Przyczynia się ono do poprawy bezpieczeństwa poprzez zmniejszenie liczby wypadków drogowych. Doświadczenia pokazują również, że jazda z jednostajną prędkością upłynnia ruch, zmniejsza zużycie podzespołów samochodu i niweluje ilość zanieczyszczeń dostających się do atmosfery.

    Czy pojawią się kolejne punkty odcinkowego pomiaru prędkości? - pytamy. - Na ten moment nie planujemy dodatkowych inwestycji tego typu, choć – co oczywiste – nie wykluczamy ich w przyszłości – podsumowuje Łukasz Majchrzak.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2016-10-11 15:28:23 [77.113.15.*] id:1482129  
    kubica89: Napisał postów [26], status [nowy] Reputacja
    Wszystko ładnie, pięknie gdyby nie to, że w/w odcinkowy pomiar prędkości zaraz obok słynnych suszarek "iskra" pokazujących prędkość Bóg-wie-czego nie stanowią podstawy do wystawienia mandatu. Nie ma w prawie zapisu umożliwiającego karanie za prędkość średnią. Oczywiście popieram stosowanie urządzeń takich jak w Łosiowie (w przeciwieństwie do patologicznych suszarek), ale uważam, że najpierw powinno się znowelizować przepisy, bo mając czas i chęci można spokojnie odwołać taki mandat.

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [5]
    2016-10-11 15:34:19 [37.248.153.*] id:1482131  
    Sacus: Napisał postów [232], status [maniak] Reputacja
    To samo właściwie napisałem, szukałem jeszcze dodatkowo link, który przedstawia fakty i mity na ten temat
    2016-10-11 15:50:25 [194.11.254.*] id:1482135  
    SekO: Napisał postów [1078], status [stały bywalec] Reputacja
    Od iskry można się odwoływać, od odcinkowego pomiaru już nie tak łatwo - i bardzo dobrze ;)
    2016-10-11 18:05:40 [37.248.153.*] id:1482155  
    Sacus: Napisał postów [232], status [maniak] Reputacja
    @SekO zdziwiłbyś się jak łatwo można odwołać się od pomiaru odcinkowego
    2016-10-11 18:07:22 [37.248.153.*] id:1482157  
    Sacus: Napisał postów [232], status [maniak] Reputacja
    Oczywiście nie mówię, że mam coś przeciw tym urządzeniom ale jak chcą wprowadzać nowości to najpierw należy dostosować prawo do tego a nie na odwrót
    2016-10-12 13:41:39 [194.11.254.*] id:1482257  
    SekO: Napisał postów [1078], status [stały bywalec] Reputacja
    Może i masz rację... W takim razie jestem za tym by dostosować do tego prawo i wprowadzać nadal tego typu rozwiązania na innych obszarach.
    2016-10-11 20:10:59 [77.13.239.*] id:1482184  
    lysy007124: Napisał postów [1777], status [Szycha] Reputacja
    no jak czemu ma to służyć? koszeniu pieniędzy z kierowców

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
    2016-10-11 21:37:01 [89.72.245.*] id:1482200  
    opol71: Napisał postów [116], status [wyjadacz] Reputacja
    Raczej chodzi o bezpieczeństwo a kasa przy okazji.
    2016-10-11 20:37:18 [89.72.245.*] id:1482190  
    opol71: Napisał postów [116], status [wyjadacz] Reputacja
    Pomiar może się sprawdza i zarabia ale wystarczy zobaczyć jakie kierowcy mają przyspieszenie po opuszczeniu odcinka kontrolowanego..raczej nie maja już prędkosći 50km/h .

    Nick:
    Treść:
    2016-10-11 20:33:54 [46.134.133.*] id:1482189  
    Kowal: Napisał postów [924], status [stały bywalec] Reputacja
    Jeżdżę przez Łosiów codziennie i jestem pewien, że tego typu bat na kierowców jest najlepszym z możliwych. Sam mieszkam przy podobnej trasie i wiem ile nerwów zżera hałas pędzących na złamanie karku kierowców którzy mają gdzieś czyjeś prawo do spokojnego odpoczynku. A tak jest spokojnie i cichutko, praktycznie zero wypadków (raptem kilka drobnych stłuczek). Spokojnie można jechać 55 km/h. Takie urządzenia nie są ustawiane jak na Słowacji "na zero tolerancji" tylko o kilka km więcej.

    Nick:
    Treść:
    2016-10-11 09:27:16 [83.22.205.*] id:1482092  
    MGIEŁKA: Napisała postów [18130], status [VIP] Reputacja
    ale urobek .....

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [2]
    2016-10-11 16:42:29 [83.22.205.*] id:1482139  
    MGIEŁKA: Napisała postów [18130], status [VIP] Reputacja
    średnio 15 na dobę to tak ok. co półtorej godziny ...... szkoda że nie napisali jaki wynik miał rekordzista .... ;D
    2016-10-11 18:13:08 [217.247.160.*] id:1482159  
    anstel: Napisał postów [3800], status [VIP] Reputacja
    Rekordzista ? pewnie ze 4 promile .
    2016-10-11 15:52:58 [194.11.254.*] id:1482136  
    SekO: Napisał postów [1078], status [stały bywalec] Reputacja
    Najlepsze lokalizacje na montaż tego systemu są w miejscowościach na trasach dojazdowych do Nysy ;) Tam jest za co wlepiać ;)

    Nick:
    Treść:
    2016-10-11 09:26:33 [178.43.153.*] id:1482090  
    SACHMET: Napisała postów [2909], status [Szycha] Reputacja
    Każda wioska powinna mieć takie kamery, im szybciej tym lepiej i bezpieczniej.

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [8]
    2016-10-11 10:41:46 [95.48.199.*] id:1482102  
    art1001art: Napisał postów [914], status [stały bywalec] Reputacja
    sachmet.... chyba im WOLNIEJ tym lepiej :) ... ale jest też druga strona medalu - wielu kierowców jedzie tak tylko albo i aż 40 km/h a to tez nie do końca jest bezpieczne
    2016-10-11 11:37:43 [94.254.145.*] id:1482106  
    aniuska: Napisała postów [21279], status [VIP] Reputacja
    Dokładnie. Niektórzy przez tą wioskę mają dosłownie tempo żółwia
    2016-10-11 12:08:04 [178.37.14.*] id:1482109  
    hahahaha: Napisał postów [22268], status [VIP] Reputacja
    :*
    2016-10-11 13:42:07 [94.254.145.*] id:1482116  
    aniuska: Napisała postów [21279], status [VIP] Reputacja
    😏
    2016-10-11 13:49:00 [178.37.14.*] id:1482119  
    hahahaha: Napisał postów [22268], status [VIP] Reputacja
    tez Cie kocham :P
    2016-10-11 15:25:51 [178.43.155.*] id:1482128  
    SACHMET: Napisała postów [2909], status [Szycha] Reputacja
    Art. czy ty rozumiesz po Polsku, co napisałam?, wydaje mi się, że nie bardzo.
    2016-10-11 15:41:02 [94.254.145.*] id:1482132  
    aniuska: Napisała postów [21279], status [VIP] Reputacja
    Wariat 😝
    2016-10-11 15:45:59 [178.37.14.*] id:1482133  
    hahahaha: Napisał postów [22268], status [VIP] Reputacja
    😏
    2016-10-11 15:33:02 [37.248.153.*] id:1482130  
    Sacus: Napisał postów [232], status [maniak] Reputacja
    Co do samych kamer nie mam nic przeciwko ale żeby się brać za karanie za wykroczenie potrzeba podstawy prawnej, na chwilę obecną wygląda to mniej więcej w ten sposób, że mandaty wystawiane za przekroczenie prędkości na odcinkowym pomiarze są zwykłym wyłudzeniem gdyż Prawo mówi wyraźnie że muszą być spełnione 3 warunki - dokładny czas, dokładne miejsce oraz sprawca. O ile ostatni warunek jest łatwo wskazać o tyle niemożliwym jest wskazanie dokładnej lokalizacji oraz dokładnego czasu ponieważ oba warunki nie mogą być określone na podstawie zakresu czasu czy też zakresu odległości.

    Nick:
    Treść:
    2016-10-11 09:26:43 [94.254.177.*] id:1482091  
    Nikolaev: Napisał postów [505], status [pismak] Reputacja
    Nie od dziś wiadomo że jazda z ta sama prędkością zmniejsza zużycie paliwa.

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [2]
    2016-10-11 13:53:19 [82.177.201.*] id:1482120  
    kwapiszon: Napisał postów [350], status [pismak] Reputacja
    Z ta sama prędkością na jak najwyższym biegu. Najlepiej na 5 -tce. :)
    2016-10-11 15:17:25 [89.74.188.*] id:1482127  
    Stefan Maślanka: Napisał postów [84], status [ ! Troll ! ]
    Proponuję na 6-ce przy 30km/h ruski baranie. Łoj , łoj dawaj.
    2016-10-11 15:08:10 [82.145.221.*] id:1482125  
    cinek92: Napisał postów [101], status [wyjadacz] Reputacja
    A jeśli kamery źle działają i dodają do prędkości żeby zarabiały na siebie ?? kto cię tam wie... :P

    Nick:
    Treść:
    2016-10-11 14:37:50 [87.105.141.*] id:1482123  
    slaskopolski: Napisał postów [81], status [rozkręcił się] Reputacja
    A kiedy mandaty dla tych co przez całą miejscowość jadą 30 km/h ? Przecież to również wykroczenie ...

    Nick:
    Treść:
    2016-10-11 14:17:32 [178.43.254.*] id:1482122  
    Bodziulla: Napisał postów [2353], status [Szycha] Reputacja
    Takie kamery przydałby się w mieście również a w szczególności przy wjeździe na teren zabudowany!!!! Zwłaszcza jak gość, który reprezentuje prawo, włącza bramkę i jedzie z prędkością 50 km/h, ale to nieistotne. Właśnie w takich miejscach postawić kamery, czujniki, bo ważne są miejsca parkingowe, ale nie miejsca dla naszych dzieci.

    Nick:
    Treść:
    2016-10-11 12:00:46 [78.11.110.*] id:1482107  
    Stefan: Napisał postów [26996], status [VIP] Reputacja
    http://tiny pl/gwsrk

    Nick:
    Treść: