Rzetelność informacji o imprezach gwarantują poszczególne lokale.
  Rozrywka

  Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II

  zaprasza na:

  Wernisaż: STRÓJ ŚLĄSKI NA FOTOGRAFII - "Frelki z Lubszy" & Tobiasz Janus

  12

  lutego

  2024

  PONIEDZIAŁEK

  Minorytów 4
  77 454 80 30
  Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II
  Ceny biletów

  wstęp:

  wstęp wolny

  Start imprezy

  start imprezy:

  14:00

  Rezerwacje

  rezerwacje:

  BRAK INFORMACJI

  STRÓJ ŚLĄSKI NA FOTOGRAFII - "Frelki z Lubszy" & Tobiasz Janus
  Wernisaż 12 lutego 2024 | 14:00
  Fotogaleria MBP, ul. Minorytów 4

  Wystawa do 27 lutego 2024
  Wstęp wolny

  "Zapaski, jakle, chusty i kiecki. Kiedyś naturalne elementy stroju regionalnego, dziś widywane często jako eksponaty muzealne ubierane okazjonalnie przez największe pasjonatki tradycji. Grupa kobiet z Koła Gospodyń Wiejskich "Frelki w Lubszy", z inicjatywy Barbary Witkowskiej, podjęła się zadania ukazania piękna śląskich strojów na współczesnej fotografii, by, jak deklarują - "ocalić je od zapomnienia". [...] Prezentowany cykl fotografii jest efektem pewnej kreacji i stylizacji, ale jego twórcom zależało, by tę ulotna rzeczywistość czasów minionych na nowo zaprezentować, nią zachwycić i utrwalić w powszechnej świadomości. Czy im się udało? Niech każdy z odbiorców to oceni."

  "Strój Śląski na fotografii" był wielokrotnie prezentowany w formie wystawy, między innymi jako część projektu badawczego Sztuka i Design w Przestrzeni Publicznej w ramach II Międzynarodowego Śląskiego Festiwalu Architektury, Sztuki i Rzemiosła. Materiał ten można było również zobaczyć w telewizji, m.in. w programie "Pokój na poddaszu", "Teleexpress". Jest także dostępny podczas wernisaży w formie autorskiego albumu wydanego w limitowanym nakładzie.

  Barbara Witkowska - pomysłodawczyni i realizatorka projektu, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich "Frelki w Lubszy", wiceprezeska zarządu Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Lubszeckiej, animatorka od lat podejmująca szereg inicjatyw społeczno-kulturalnych związanych z miejscowością Lubsza.

  Koło Gospodyń Wiejskich "Frelki w Lubszy" - Lubszeckie "Frelki" to kobiety z wielkim sercem i zdolnościami, zaangażowane w życie społeczne, otwarte na nowe doświadczenia i działania. Ich siłą jest różnorodność, miłość do miejsca, w którym żyją, a także niewyczerpana energia w podejmowaniu nowych inicjatyw. Pierwszy raz miały możliwość udziału w sesji zdjęciowej. Rezultaty tej fotograficznej przygody dały im wiele satysfakcji i umocniły poczucie własnej wartości. Kolejny raz przekonały się, że warto promować śląskie tradycje oryginalnie, bezkompromisowo i na najwyższym poziomie. Wielką wartością tego przedsięwzięcia okazał się także jego międzypokoleniowy charakter.

  Tobiasz Janus - przedstawiciel młodego pokolenia fotografów, twórca o bogatym dorobku artystycznym, finalista i laureat wielu ogólnopolskich konkursów fotografii portretowej i krajobrazowej.