• Autor: Majlan
  • Wyświetleń: 3870
  • Dodano: 2016-01-27 / 16:48
  • Komentarzy: 3

  Do CWK zjechali młodzi konstruktorzy robotów z klocków Lego

  (Fot. Dżacheć)

  Klocki Lego wielu z nas kojarzą się tylko z beztroską zabawą. Jednak ponad 100 młodych pasjonatów robotyki udowodniło dziś, że najsłynniejsze klocki na świecie można wykorzystać także do konstruowania inteligentnych pojazdów, które następnie będą rywalizować pomiędzy sobą.


  Dzisiejsze zawody zorganizowane w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym to nie pierwsze tego typu wydarzenie w Opolu. - Obecnie trwa już drugi sezon Opolskiej Ligi Robotów. Jest ona wspólnym przedsięwzięciem Zespołu Szkół Elektrycznych oraz Regionalnego Centrum Rozwoju Edukacji. W ramach zdrowej konkurencji pokazujemy dzieciom i młodzieży, że poprzez zabawę mogą się czegoś nauczyć - tłumaczy Artur Rapiński, nauczyciel z opolskiego "Elektryczniaka" i jednocześnie współorganizator wydarzenia.

  Jak dodaje Rapiński, Opolska Liga Robotów jest pomysłem unikatowym. - Nie ma w Polsce innego cyklu zawodów kończących się wielkim finałem, w czasie którego nagradza się najlepszą ekipę konstruktorską – słyszymy.

  W ramach OLR maksymalnie 3-osobowe drużyny mierzą się w jednej z trzech wylosowanych na dane zawody konkurencji. - Dziś przed uczestnikami stały następujące wyzwania: way finder, polegające na samodzielnym znalezieniu przez robota wyjścia z labiryntu; line follower, gdzie nasz pojazd musi pokonać planszę, poruszając się wzdłuż czarnej linii oraz sumo, polegające na wypchaniu robota przeciwnika z ringu. Wszystko to odbywa się oczywiście bez sterowania przez człowieka - od momentu startu, roboty są zdane tylko na siebie - tłumaczy Rapiński.

  Z czego składa się robot i jak długo się go przygotowuje? - Serce każdej z tych konstrukcji stanowi kostka programistyczna wyposażona w mikroprocesory. Poprzez podłączenie jej do komputera wgrywamy odpowiednie oprogramowanie sterujące pracą robota. Następnie jest ona umieszczana w obudowie z klocków. Prace nad każdym robotem trwają nieustannie, praktycznie przez cały czas pomiędzy zawodami. Młodzi konstruktorzy starają się go przeprogramować, ulepszać, przebudowują też konstrukcję. Dzięki temu cały czas się rozwijają i mają motywację do dalszej pracy.

  Kolejne zawody w ramach Opolskiej Ligi Robotów odbędą się za blisko 2 miesiące.
  reklama

  Więcej zdjęć

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2016-01-28 07:46:00 [178.37.43.*] id:1416621  
  hahahaha: Napisał postów [22276], status [VIP] Reputacja
  dlaczego mnie nie zaproszono? aaaaaaa aaaaaaaa aaaaaaaa

  Nick:
  Treść:
  2016-01-27 17:28:44 [83.29.23.*] id:1416301  
  MGIEŁKA: Napisała postów [18096], status [VIP] Reputacja
  Byłam w Karpaczu, na wystawie Lego - świetna sprawa :)))

  Nick:
  Treść:
  2016-01-27 17:25:35 [80.229.166.*] id:1416296  
  Woocash: Napisał postów [1434], status [zrobił/a karierę] Reputacja
  Zabawy w programowanie lego na tym poziomie pamiętam ze szkoły, ale coś ten konkurs chyba nie wiele ma wspólnego z tym ogólnoświatowym, w którym mogły startować wszystkie szkoły. Tam tematyka konkursu jest 'pro ekologiczna' robot miał wiele zadań do wykonania jak sortowanie śmieci itp, ale chyba Polskie szkoły nie brały w tym udziału.

  Nick:
  Treść: