Rzetelność informacji o imprezach gwarantują poszczególne lokale.
  Rozrywka

  Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II

  zaprasza na:

  Biografia człowieka. O roli przypadku i ludzkim losie rozmawiają Jan Kieniewicz i ks. Stanisław Rabiej

  19

  września

  2023

  WTOREK

  Minorytów 4
  77 454 80 30
  Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II
  Ceny biletów

  wstęp:

  wstęp wolny

  Start imprezy

  start imprezy:

  18:00

  Rezerwacje

  rezerwacje:

  BRAK INFORMACJI

  Biografia człowieka. O roli przypadku i ludzkim losie rozmawiają Jan Kieniewicz i ks. Stanisław Rabiej

  19 września 2023 | 18:00
  sala konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4

  Prowadzenie: Agata Zalewska

  Inspirująca, intymna, mądra, szczera i głęboko humanistyczna książka, w której czytelnik znajdzie nie tylko biograficzne fakty i egzystencjalne refleksje na temat człowieczych losów historyka i teologa, lecz także oryginalne ujęcia przeplatających się ze sobą historii człowieka, cywilizacji i religii. [...] W rozważaniach przewija się kategoria losu jako niezbędna w tej biografii, a także przypadku. W efekcie otrzymujemy nie tylko niezwykle interesujące narracje autobiograficzne, lecz także elementy historii instytucji i świetną lekcję kultury akademickiej.
  - Z recenzji prof. dr hab. Ewy Domańskiej


  Jan Kieniewicz - historyk, profesor na Wydziale "Artes Liberales" Uniwersytetu Warszawskiego, badacz dziejów nowożytnych i historii cywilizacji, autor m.in. prac: Historia Indii (1980, 1985, 2003), Od ekspansji do dominacji. Próba teorii kolonializmu (1986), Wprowadzenie do historii cywilizacji Wschodu i Zachodu (2003), Wyraz na ustach zapomniany. Polskich inteligentów zmagania z ojczyzną (2012). Uhonorowany odnowieniem doktoratu przez Senat UW w 2018 roku. W latach 1990-1994 ambasador RP w Madrycie.

  Stanisław Rabiej - duchowny rzymskokatolicki, profesor nauk teologicznych, specjalizuje się w antropologii teologicznej, teologii systematycznej i ekumenizmie. Od 1994 roku zatrudniony w Uniwersytecie Opolskim, w latach 2001-2005 profesor wizytujący na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Karola w Pradze, od 2014 roku profesor wizytujący na Wydziale "Artes Liberales" Uniwersytetu Warszawskiego. Autor m.in.: Chemins de réconciliation en Europe (2007-2010), Jedność Europy a podział chrześcijaństwa (1950-2000) (2000), Europa - locus theologicus. W kierunku teologii Europy (2023).

  Agata Zalewska - dr hab., adiunkt na Uniwersytecie Warszawskim, historyk literatury, literaturoznawca, obecnie związana z Wydziałem "Artes Liberales". Zajmuje się problematyką literatury i kultury 2 połowy XIX wieku i XX wieku oraz relacjami międzykulturowymi uobecnionymi w różnych tekstach kultury artystycznej.