Rzetelność informacji o imprezach gwarantują poszczególne lokale.
    Rozrywka

    Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu

    zaprasza na:

    SPOTKANIE Z EMILIĄ PADOŁ, AUTORKĄ KSIĄŻKI "RODZIEWICZ-ÓWNA. GORĄCA DUSZA"

    16

    maja

    2023

    WTOREK

    Piastowska 18-19-20, 45-081 Opole
    77 40 66 430
    Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu
    Ceny biletów

    wstęp:

    wstęp wolny

    Start imprezy

    start imprezy:

    17:00

    Rezerwacje

    rezerwacje:

    16 maja, godz. 17:00
    namiot w ogrodzie WBP

    Spotkanie poprowadzi Łukasz Wojtusik - dziennikarz, współzałożyciel radiowego klubu książki POCZYTALNI oraz twórca podcastu Alfabet Wojtusika.


    Emilia Padoł - absolwentka polonistyki UJ, dziennikarka, autorka wielu rozmów z najważniejszymi postaciami polskiej kultury. Finalistka nagrody Grand Press 2020 w kategorii wywiad. Laureatka i wielokrotnie nominowana do Nagrody Dziennikarzy Małopolski. Autorka publikacji na temat rozrywki i życia kulturalnego w PRL-u i pierwszej pełnej biografii Marii Rodziewiczówny, zatytułowanej "Rodziewicz-ówna. Gorąca dusza", za którą otrzymała nagrodę Krakowska Książka Miesiąca za kwiecień 2023 roku. Urodziła się w Tarnowskich Górach, mieszka w Warszawie.


    Pełne sprzeczności oblicze Marii Rodziewiczówny i dotąd nieopowiedziana historia.
    Awanturnicza biografia postaci, która wymyka się wszelkim uproszczeniom.

    Żarliwa katoliczka, surowa konserwatystka, patriotka tworząca romansowe fabuły i pisząca "ku pokrzepieniu serc", ale też osoba nieheteronormatywna, buntująca się przeciwko powszechnym oczekiwaniom, społecznica. Kim była autorka słynnych powieści "Lato leśnych ludzi" czy "Między ustami a brzegiem pucharu"?
    Podpisywała się Rodziewicz, w życiu literackim istniała jako Rodziewiczówna. Emancypantka gustująca w męskich fasonach koszul i surdutach, z włosami zawsze obciętymi na krótko. Swoje długie życie dzieliła pomiędzy Warszawę a kresowy majątek w Hruszowie, nieustannie manifestując wielki zapał, gorączkową energię i niegasnący optymizm. Mimo dominujących negatywnych recenzji ze strony krytyków, przez ponad sto lat zaczytywano się w jej powieściach. W życiu prywatnym związana z kobietami, prawdziwy spokój odnajdywała wśród poleskich torfowisk i rzecznych rozlewisk.

    Maria Rodziewiczówna fascynuje zdumiewającymi sprzecznościami, rozsadza schematy. Jej życiorys wpisuje się w dyskusje na temat osób LGBT+, ekspresji płciowej, tożsamości narodowej, relacji polsko-żydowskich i polsko-białoruskich, antysemityzmu, klasowości i kolonializmu.

    "Rodziewicz-ówna" to również porywająca opowieść o Kresach, o życiu rozpiętym między powstaniem styczniowym a warszawskim, o życiu, w którym odbija się nasza zagmatwana, często bolesna historia.

    Spotkanie odbędzie się w ramach siódmej edycji Zaczytanego Opolskiego - akcji promującej czytelnictwo, zainicjowanej i finansowanej przez Urząd Marszałkowski w Opolu, a realizowanej przez WBP w Opolu, z udziałem bibliotek całego regionu.