• Autor: Małgorzata Lis-Skupińska
    • Wyświetleń: 5622
    • Dodano: 2015-03-27 / 08:23
    • Komentarzy: 70

    Z soboty na niedzielę przestawiamy zegarki i śpimy krócej

    Z soboty na niedzielę przestawiamy zegarki i śpimy krócej

    (Fot. M. Lis-Skupińska)

    W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z zimowego na letni. Wskazówki zegarów zostaną przesunięte o godzinę do przodu, z 2:00 na 3:00. Dzięki temu będziemy dłużej cieszyć się dniem, choć pośpimy krócej.

    Zmianę czasu stosuje się w około 70 krajach na całym świecie, w tym we wszystkich państwach europejskich, z wyjątkiem Islandii, Rosji i Białorusi. Wprowadza ją też m.in. w Australia, Nowa Zelandia, USA, Kanada, Brazylia, Egipt i Meksyk. Jedynym wysoko uprzemysłowionym państwem świata, które nie stosuje zmiany czasu letniego, jest Japonia.

    Zobacz takze Zostawiła dziecko tylko na chwilę? Kilkanaście minut może wystarczyć do tragedii

    Ma to spowodować efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego. Większości osób może ta zmiana zabrać godzinę snu, pamiętać muszą o niej podróżujący pociągami. Przesunięcie wskazówek zegarów o godzinę do przodu wpłynie na rozkłady jazdy połączeń nocnych.

    - Choć czasy przejazdów pociągów nie ulegną zmianie, pojawi się pozorna różnica między godziną przyjazdu a codziennym rozkładem. Pasażerowie w żaden sposób tego nie odczują, jednak muszą pamiętać o przestawieniu zegarków – mówi Zuzanna Szopowska, rzecznik prasowy PKP Intercity. Podróżni mogą szukać informacji na stronie www PKP, punktach informacyjnych na dworcach oraz u konduktorów w pociągach. Pasażerowie mogą również skorzystać z Infolinii 19 757.

    Zobacz takze Tata nie tylko od święta. Tak zaczyna się jedna z najważniejszych ról w życiu

    Uwaga jednak na to, by nie przestawić sobie zegara o dwie godziny! W telefonach komórkowych, tabletach, i komputerach godzina przestawi się automatycznie i rano w niedzielę zobaczymy obowiązującą godzinę według czasu letniego.

    Zmiana z czasu letniego na zimowy nastąpi w ostatni weekend października, w nocy z soboty 24 października na niedzielę 25 października 2015 r.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2015-03-29 00:14:21 [46.204.245.*] id:1328324  
    sib: Napisał postów [1836], status [Szycha] Reputacja
    Eh...i znowu godzinka mniej snu:-(

    Nick:
    Treść:
    2015-03-27 08:57:22 [77.252.182.*] id:1327447  
    kgb14: Napisał postów [5384], status [VIP] Reputacja
    To Janosikowa sobotnia zabawa będzie nieco krótsza.

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [27]
    2015-03-27 09:00:36 [89.72.246.*] id:1327448  
    Demotywator: Napisał postów [34381], status [VIP] Reputacja
    pewnie weźmie to pod uwagę i będzie trollował już godzinę wcześniej;)
    2015-03-27 10:39:32 [84.169.92.*] id:1327472  
    tiku: Napisała postów [37308], status [VIP] Reputacja
    Heheh...dopiero popadnie w depresję:)
    2015-03-27 11:09:46 [78.11.110.*] id:1327496  
    Stefan: Napisał postów [26996], status [VIP] Reputacja
    Jak krótsza? Dłuższa. Z reguły szambo rozlewa do godziny 3 nad ranem a po zmianie czasu skończy o 4, bo pewnie w amoku nie zauważy zmiany czasu :D
    2015-03-27 11:18:19 [176.111.136.*] id:1327504  
    Goodway: Napisał postów [38939], status [VIP] Reputacja
    proszę jędrka nie obrażać bo to jest mój kumpel !
    2015-03-27 11:29:49 [176.111.136.*] id:1327512  
    [moderacja]: Napisał postów [38939], status [VIP] Reputacja
    [moderacja]
    [-7]
    2015-03-27 11:54:10 [77.252.182.*] id:1327525  
    kgb14: Napisał postów [5384], status [VIP] Reputacja
    Ja miałem na mysli imprezę z okazji urodzin :) Mialem na niej być ale chyba sobie odpuszczę :))
    2015-03-27 12:00:56 [176.111.136.*] id:1327526  
    Goodway: Napisał postów [38939], status [VIP] Reputacja
    będę musiał się zapytać czemu mnie nie zaprosił ? kogo jak kogo ale mnie ? ;)
    2015-03-27 12:16:06 [77.114.22.*] id:1327529  
    Polpha: Napisał postów [10076], status [VIP] Reputacja
    podobno na imprezie bawil sie sam z kelnerem...sorry.. kulerem
    2015-03-27 12:29:42 [5.70.81.*] id:1327535  
    olenka4u: Napisała postów [43339], status [VIP] Reputacja
    Polpha rozwaliłeś mi moją konstrukcje ;)
    2015-03-27 12:30:14 [5.70.81.*] id:1327536  
    olenka4u: Napisała postów [43339], status [VIP] Reputacja
    Kgb a kiedy on Ciebie zaprosił?
    2015-03-27 12:30:25 [176.111.136.*] id:1327537  
    Goodway: Napisał postów [38939], status [VIP] Reputacja
    coolturalnie śpiewali akukaracza ;D
    2015-03-27 12:34:30 [77.252.182.*] id:1327545  
    kgb14: Napisał postów [5384], status [VIP] Reputacja
    mnie bezpośrenieo nie .... ale zaprasza wraz z osobami towarzszącymi ---qumasz ;)
    2015-03-27 12:35:46 [77.252.182.*] id:1327547  
    kgb14: Napisał postów [5384], status [VIP] Reputacja
    Ogólnie wszystkiego napisać nie mogę :))
    2015-03-27 12:36:23 [5.70.81.*] id:1327548  
    olenka4u: Napisała postów [43339], status [VIP] Reputacja
    juz qmam ;)
    2015-03-27 22:27:26 [79.190.35.*] id:1327747  
    Stefan: Napisał postów [26996], status [VIP] Reputacja
    No to trzymam kciuki za to, żeby skończył imprezę z klasą - owinięty o lampę, nie o kibel, jak zawsze :D
    2015-03-28 00:50:11 [176.107.171.*] id:1327779  
    Hubertus: Napisał postów [31296], status [VIP] Reputacja
    ...kolesiostwo trzeba dokarmić!!! :D:D:D...jesteście w komplecie wirtualne ludki!!! ..."słitaśnie"!...
    2015-03-28 00:54:11 [83.29.35.*] id:1327781  
    coolerr: Napisał postów [12933], status [VIP] Reputacja
    2.10. wprowadzające celowo chaos lub skłaniające do konfliktu a w konsekwencji do łamania regulaminu.
    2015-03-28 00:54:28 [176.107.171.*] id:1327782  
    Hubertus: Napisał postów [31296], status [VIP] Reputacja
    ..."spotkanie nicków" @ kolesiostwa @kgb, @stefcia ,@dumcia.@gudweja,@polfy,@4ju,@tikacza...bezcenne! ...:D:D:D:D:D
    [-4]
    2015-03-28 00:56:31 [176.107.171.*] id:1327783  
    Hubertus: Napisał postów [31296], status [VIP] Reputacja
    ...niestety mylisz się @cooll...Administrator własny regulamin "widzi inaczej"...ONI MOGĄ :)
    2015-03-28 00:57:31 [83.29.35.*] id:1327784  
    coolerr: Napisał postów [12933], status [VIP] Reputacja
    Czekaj policzę....Nio.. wychodzi razem 33 IQ..z Vat-em.
    2015-03-28 01:01:05 [176.107.171.*] id:1327786  
    Hubertus: Napisał postów [31296], status [VIP] Reputacja
    ...dzięki nim @Admin może odliczyć 33 % od podatków!!!...:D:D:D
    2015-03-28 01:05:24 [83.29.35.*] id:1327788  
    coolerr: Napisał postów [12933], status [VIP] Reputacja
    Hmm, ale skoro admin to toleruje, to zapewne jest takim samym głąbem..o szczątkowym IQ.
    [-4]
    2015-03-28 01:18:02 [176.107.171.*] id:1327790  
    Hubertus: Napisał postów [31296], status [VIP] Reputacja
    ...nie zmam osobiście tego człeka, więc nie mogę ocenić. "Dba o swoją firmę". Jest zadowolony ze "społecznej pracy 24/24h" "najbardziej aktywnych" moderatorów typu :@stefan,@4u,ombre,@kgb, ...to wszystko na ten temat... :D
    [-4]
    2015-03-28 01:23:04 [83.29.35.*] id:1327791  
    coolerr: Napisał postów [12933], status [VIP] Reputacja
    Hmm, Ja to widzę tak-Mam firmę, dobieram Sobie pracowników, takich kapo, jak w obozie..Lotni za bardzo nie muszą być, sprawdzają się ci mierni, bierni ale wierni..No chyba,że stawiam na rozwój i intelekt...Ale nie w tym przypadku..Gdyby zależało Mi na wizerunku firmy to miernot bym nie zatrudniał.. Nie wszczynam naturalnie-Korzystam jedynie z prawa swobodnego wypowiadania się, subiektywnego..Tzw. wolności wypowiedzi..
    [-4]
    2015-03-28 09:17:17 [79.190.35.*] id:1327854  
    Stefan: Napisał postów [26996], status [VIP] Reputacja
    coolerr - też będziesz na imprezie? Czy zostałeś olany?
    2015-03-28 12:43:32 [176.111.136.*] id:1327874  
    Goodway: Napisał postów [38939], status [VIP] Reputacja
    przeca ktoś musi z tacą śmigać ;)
    2015-03-28 16:54:33 [217.99.144.*] id:1328065  
    coolerr: Napisał postów [12933], status [VIP] Reputacja
    Hmm, może nawet bym i odpowiedział,ale z zasady nie dyskutuję z misiami o małym sieciowym rozumku..
    2015-03-27 09:06:01 [83.30.232.*] id:1327449  
    św_juzef: Napisał postów [12720], status [VIP] Reputacja
    juzek tego nie lubi ... bardzo

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [3]
    2015-03-27 09:11:50 [83.30.232.*] id:1327450  
    św_juzef: Napisał postów [12720], status [VIP] Reputacja
    który kandydat na prezydenta obieca że będzie przestawiał godziny tylko do tyłu ?
    2015-03-28 13:02:47 [176.107.171.*] id:1327876  
    Janosik: Napisał postów [7959], status [VIP] Reputacja
    ...Putin :D
    2015-03-28 13:07:54 [176.111.136.*] id:1327878  
    Goodway: Napisał postów [38939], status [VIP] Reputacja
    o cześ jędrek ! czemu mnie nie zaprosiłeś na bibe ?
    2015-03-28 12:34:21 [178.252.22.*] id:1327873  
    chrząszcz: Napisał postów [5757], status [VIP] Reputacja
    jakby do oświetlania zamiast żarówek świece używano, to oszczędność byłaby wymierna, ale teraz to nie ma żadnego sensu

    Nick:
    Treść:
    2015-03-27 10:28:04 [90.156.124.*] id:1327470  
    siostra_brygida: Napisała postów [48303], status [VIP] Reputacja
    To całe przestawianie czasu nie wiem czemu służy obecnie...jakoś niektóre kraje zrezygnowały z tej operacji i całkiem dobrze sie mają.

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [2]
    2015-03-27 11:23:57 [83.30.223.*] id:1327508  
    św_juzef: Napisał postów [12720], status [VIP] Reputacja
    po to żeby słońce w lecie nie wschodziło "niepotrzebnie" o 3-ciej , a zachodziło o 20-tej ;)
    2015-03-28 00:36:15 [176.107.171.*] id:1327776  
    Hubertus: Napisał postów [31296], status [VIP] Reputacja
    ...i tak będę spał do 13 nastej! :D ...
    2015-03-27 23:48:04 [89.76.167.*] id:1327761  
    krisss: Napisał postów [2133], status [Szycha] Reputacja
    Krótsza impreza i krótszy odpoczynek po niej...

    Nick:
    Treść:
    2015-03-27 23:24:38 [94.254.144.*] id:1327754  
    luxusowy: Napisał postów [22638], status [VIP] Reputacja
    Krócej będziemy trzeźwieć...

    Nick:
    Treść:
    2015-03-27 17:02:05 [83.22.203.*] id:1327659  
    MGIEŁKA: Napisała postów [18130], status [VIP] Reputacja
    i znów mi godzinę ukradną ...... jak co roku ;(

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [2]
    2015-03-27 17:04:07 [89.72.246.*] id:1327660  
    Demotywator: Napisał postów [34381], status [VIP] Reputacja
    co się martwisz godzinę szybciej dojdziesz;)
    2015-03-27 17:07:11 [83.22.203.*] id:1327663  
    MGIEŁKA: Napisała postów [18130], status [VIP] Reputacja
    ale kosztem snu ;;;;;
    2015-03-27 13:46:51 [81.210.93.*] id:1327568  
    Coca1977: Napisał postów [391], status [pismak] Reputacja
    Jest, jest, jest! Idzie lato, czuję to:)

    Nick:
    Treść:
    2015-03-27 13:19:45 [31.0.0.*] id:1327561  
    Ogr: Napisał postów [1215], status [zrobił/a karierę] Reputacja
    nie kumam czaczy

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
    2015-03-27 13:23:41 [84.169.92.*] id:1327563  
    tiku: Napisała postów [37308], status [VIP] Reputacja
    To zatańcz Quickstep-a :D
    2015-03-27 11:45:33 [188.174.170.*] id:1327523  
    daGusiA088: Napisała postów [4], status [żółtodziób] Reputacja
    po co ta zmiana czasu?!!!!!!!! czemu jeszcze z tego nie zrezygnowali!!!?no tak polska jeszcze na to nie wpadła żeby z tego zrezygnowac.ja bym została na czasie letnim cały czas

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [3]
    2015-03-27 11:52:08 [176.111.136.*] id:1327524  
    Goodway: Napisał postów [38939], status [VIP] Reputacja
    przyroda - rok przystępny trzeba podzielić tzn jeden dzień ino ;)
    2015-03-27 12:11:41 [81.210.93.*] id:1327527  
    Pedro: Napisał postów [8908], status [VIP] Reputacja
    "Polska jeszcze na to nie wpadła żeby z tego zrezygnować" ! Wg. mnie to też bez sensu... ale Polska nie ma nic do tego. Prawie cała Europa tak ma... niestety!
    2015-03-27 13:22:03 [5.70.81.*] id:1327562  
    olenka4u: Napisała postów [43339], status [VIP] Reputacja
    dagusie poniosło z ta Polską ;)
    2015-03-27 10:48:14 [88.66.164.*] id:1327481  
    M1974P: Napisał postów [14334], status [VIP] Reputacja
    Pięknie;) co rok ta sama checa ; P

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [9]
    2015-03-27 10:55:12 [90.156.124.*] id:1327486  
    siostra_brygida: Napisała postów [48303], status [VIP] Reputacja
    Chyba dwa razy do roku.....
    2015-03-27 11:05:31 [88.66.164.*] id:1327494  
    M1974P: Napisał postów [14334], status [VIP] Reputacja
    Chyba raz ........ ;)
    2015-03-27 11:07:40 [83.30.223.*] id:1327495  
    św_juzef: Napisał postów [12720], status [VIP] Reputacja
    ta jesienna zmiana to tak pare razy w roku mogłaby być , i to najlepiej w poniedziałki ;)
    2015-03-27 11:11:55 [88.66.164.*] id:1327499  
    M1974P: Napisał postów [14334], status [VIP] Reputacja
    sis: przecież wiem że mamy dwie zmiany czasu ;) tylko z tą małą różnicą że jedną raz do roku ;) lepszą jesienią a tą z checą z wiosny ;)
    2015-03-27 11:15:08 [90.156.124.*] id:1327501  
    siostra_brygida: Napisała postów [48303], status [VIP] Reputacja
    Gdzieś juz tu pisałam, że są kraje, gdzie jakos sobie radza bez tych zmian- w Europie chyba u ruskich i w Islandii jak dobrze pamiętam...
    2015-03-27 11:16:03 [83.30.223.*] id:1327502  
    św_juzef: Napisał postów [12720], status [VIP] Reputacja
    obiło mi się o uszy że ruscy wrócili do zmiany , ale pewna nie jestem ...
    2015-03-27 11:18:53 [88.66.164.*] id:1327505  
    M1974P: Napisał postów [14334], status [VIP] Reputacja
    pewna ?????? juzef ;)
    2015-03-27 11:20:24 [83.30.223.*] id:1327507  
    św_juzef: Napisał postów [12720], status [VIP] Reputacja
    oj tam oj tam
    2015-03-27 11:30:31 [88.66.164.*] id:1327514  
    M1974P: Napisał postów [14334], status [VIP] Reputacja
    ja ja Joł wiam transferów w pl. nie brachuje pra ;)
    2015-03-27 09:47:44 [89.78.156.*] id:1327452  
    antyP.I.S.: Napisał postów [5725], status [VIP] Reputacja
    OT..Czy tylko mnie Rosja przypomina Hitlerowskie Niemcy końca lat 30.?..2/3 Rosjan uważa że ich kraj jest supermocarstwem i że są zadowoleni że świat boi się Putina..Putinowi nadano prawo do samodzielnego podejmowania decyzji o wprowadzeniu wojsk na Ukrainę..czysty faszyzm,choć nie ubolewam nad losem Ukraińców to jak tak dalej pójdzie będziemy walczyć z ruskimi kałmukami,prymitywami,nie wiele różniącymi się od tych z czasów 2 Wojny Św..a więc wszystkie fujary w okularach z forum, brać się za szkolenie wojskowe...

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [10]
    2015-03-27 10:00:01 [83.30.223.*] id:1327458  
    św_juzef: Napisał postów [12720], status [VIP] Reputacja
    jak ruscy tu wejdą ( tylko po co?) to żadna fujara w okularach nie da rady chociażby najlepiej przeszkolona , przejadą po nas jak walcem , a politycy już dawno będą bujać się w hamakach ze skarbcem narodowym , tak jak kiedyś w historii już bywało ... a nasi sojusznicy ? cóż , już kiedyś takie dawne NATO przy whisky powiedziało w Jałcie i Teheranie " A wez se Józek tą Polskę bo nie wiadomo gdzie ją przypiąć" ... za komuny przynajmniej mieliśmy ruski atom i to odstraszało potencjalnych atakujących , a teraz? ameryczka rozbroiła nas na cacy i wystawia ciągle na tarczy , sojusznicy tfu...
    2015-03-27 10:02:43 [79.220.104.*] id:1327459  
    sebastian325i: Napisał postów [13399], status [VIP] Reputacja
    większa połowa z tych fujar, nie wie co to ak47... choć to sprzęt z epoki, nadal niezawodny (kiedyś z zamkniętymi oczami to coś rozkładałem i składałem)... dałbym rade walczyć z tymi kacapami... chętnie nawet bym powiedział...
    2015-03-27 10:04:49 [79.220.104.*] id:1327460  
    sebastian325i: Napisał postów [13399], status [VIP] Reputacja
    choć św_juzef ma racje z tym przejechaniu nas walcem..
    2015-03-27 10:15:30 [176.111.136.*] id:1327461  
    Goodway: Napisał postów [38939], status [VIP] Reputacja
    nie chciałbym żeby była wojna bo bendem musiał strzelać do polaków jak dostane tylko broń do ręki ;)
    2015-03-27 10:17:10 [176.111.136.*] id:1327462  
    Goodway: Napisał postów [38939], status [VIP] Reputacja
    szkoda że tusk wyjechał bo byłby pierwszy na celowniku ;)
    2015-03-27 10:17:12 [83.30.223.*] id:1327463  
    św_juzef: Napisał postów [12720], status [VIP] Reputacja
    jakby się tak dobrze przyjrzeć to jeszcze zauważ podobieństwo dzisiejszych Niemiec w dążeniu do zrobienia tego co dawne Niemcy w czasie II wojny chciały zrobić tworząc na Ukrainie jednostki faszystowskie mające unicestwić Polaków , teraz robią to samo tylko innymi sposobami, bez oficjalnego przesuwania granic i w białych rękawiczkach , już dominują nad nami (oni , nie Rosja) , jeszcze taki sam ład zaprowadzą na Ukrainie i mają dwie swoje kolonie pod bokiem ... tylko jeszcze dobrze należy postraszyć Putinem , żeby mięso armatnie z Polski z pieśnią na ustach poszło się bić o cudze interesy ... a tym czasem Schroeder - w zarządzie Gazpromu , a Poroszenko dalej czerpie zyski ze swojej fabryki czekolady w Rosji , wysłał cudzych synów na wojnę a swoich na urlop do ameryki ... ludzie dają się ogłupić różnym amerykańskim lobbystom , którzy mają napędzić klientów na amerykański złom , jakoś trzeba uzasadnić te zakupy broni i sprzętu z budżetu głodującego i umierającego w kolejkach do lekarzy narodu , a Putin ? w doopie ma Polskę , ale na Ukrainie nie da sobie postawić amerykańskiej bazy ... i jeszcze jedno , dlaczego nasz wielki sojusznik zza oceanu , widząc nasze położenie geopolityczne nie uzbroi nas w atom ? o tych śmiesznych wizach nie wspomnę ... murzyńskość niech idzie i walczy o kurs dolara , ja w razie wojny spakuję walizki ... niech Tusk , Kopacz , Komorowski z Kaczorem , Kurskim i innymi idą w pierwszym szeregu na ruskich
    2015-03-27 10:19:00 [176.111.136.*] id:1327464  
    Goodway: Napisał postów [38939], status [VIP] Reputacja
    nie będę walczył za ten kraj bo jestem Polakiem ;)
    2015-03-27 10:19:41 [176.111.136.*] id:1327465  
    Goodway: Napisał postów [38939], status [VIP] Reputacja
    szanujcie się rodacy i nie walczcie za te świnie przy korycie !
    2015-03-27 10:20:54 [83.30.223.*] id:1327466  
    św_juzef: Napisał postów [12720], status [VIP] Reputacja
    dokładnie ;)
    2015-03-27 10:24:30 [176.111.136.*] id:1327468  
    Goodway: Napisał postów [38939], status [VIP] Reputacja
    państwo na każdym kroku rżnie (za przeproszeniem ) obywatela w dupsko a ten ma za nie walczyć ? heh