• Autor: Małgorzata Lis-Skupińska
    • Wyświetleń: 7361
    • Dodano: 2015-01-24 / 11:30
    • Komentarzy: 61

    Wodzenie niedźwiedzia w Niwkach

    Wodzenie niedźwiedzia w Niwkach

    (Fot. Enay)

    Kominiarz, lekarz, Cyganka, proboszcz, policjant, myśliwy, muzykanci z akordeonem i bębnem, ojciec z małym dzieckiem w wózku, sołtys i przede wszystkim tytułowy niedźwiedź – taki barwny korowód odwiedza dziś mieszkańców Niwek.

    - Od wielu lat kultywujemy śląskie tradycje, a jedną z nich jest właśnie wodzenie niedźwiedzia w czasie karnawału – mówi Teresa Pasoń, sołtys Niwek, w korowodzie prezentująca samą siebie. – Nasi mieszkańcy z chęcią przebierają się za postaci, które w tym korowodzie muszą się znaleźć, nikogo nie trzeba do tego namawiać.

    Zobacz takze Jest zarzut po zdarzeniu w opolskim żłobku. Oksana K. otrzymała zakaz pracy z dziećmi

    Tradycyjnie wodzenie niedźwiedzia odbywa się w przedostatnią sobotę karnawału. Głośny i barwy korowód przechodzi od domu do domu. Niedźwiedź – symbolizujący w tradycji ludowej zło, które spotyka człowieka, prowadzony jest na postronku. Gospodyni lub gospodarz powinien zatańczyć z nim, bo taki taniec przynosi szczęście domostwu na cały rok. W ramach podziękowania powinien też poczęstować przebierańców wódką lub słodyczami.

    Jak sprawdziliśmy – tak w Niwkach się dzieje, a prezenty od gospodarzy lądowały w dziecięcym wózku. Gospodarze, którzy wódką nie poczęstują, narażają się na pomazanie sadzą przez kominiarza.

    Zobacz takze Najlepsi spinningiści rywalizowali na Jeziorze Nyskim. Za nimi pierwsza tura mistrzostw

    Naszego fotoreportera kominiarz spytał, gdzie stoi jego auto – bowiem grupa wodząca niedźwiedzia może tradycyjnie wręczyć “mandaty”, które są w rzeczywistości zaproszeniami na sąd nad niedźwiedziem. Taki sąd nad niedźwiedziem odbędzie się w Niwkach 7 lutego.

    - Spotkamy się wtedy na zabawie karnawałowej, gdzie po sądzie nad niedźwiedziem zostanie on zastrzelony przez myśliwego – tłumaczy Teresa Pasoń. – Po to mamy tu lekarza, by poświadczył jego zgon.

    Przejście przez Niwki i odwiedzenie wszystkich domostw będzie trwać do popołudnia i zakończy się wspólnym biesiadowaniem uczestników korowodu. Podobne korowody przechodzą dziś przez inne wsie Śląska Opolskiego.
    reklama

    Więcej zdjęć

    Wodzenie niedźwiedzia w Niwkach
    Wodzenie niedźwiedzia w Niwkach
    Wodzenie niedźwiedzia w Niwkach
    Wodzenie niedźwiedzia w Niwkach
    Wodzenie niedźwiedzia w Niwkach
    Wodzenie niedźwiedzia w Niwkach
    Wodzenie niedźwiedzia w Niwkach
    Wodzenie niedźwiedzia w Niwkach
    Wodzenie niedźwiedzia w Niwkach
    Wodzenie niedźwiedzia w Niwkach
    Wodzenie niedźwiedzia w Niwkach
    Wodzenie niedźwiedzia w Niwkach

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2015-01-26 14:35:30 [83.26.250.*] id:1304862  
    misio: Napisał postów [29], status [rozkręca się] Reputacja
    "Tradycyjnie wodzenie niedźwiedzia odbywa się w przedostatnią sobotę karnawału." Może i OK, tylko że karnawał trwa w tym roku do 17 lutego.

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
    2015-01-26 14:46:56 [176.111.136.*] id:1304864  
    Goodway: Napisał postów [38939], status [VIP] Reputacja
    byndzie inpreza w remizie ;D
    2015-01-24 12:17:03 [89.78.156.*] id:1303994  
    antyP.I.S.: Napisał postów [5725], status [VIP] Reputacja
    O jap......nie macie o czym pisać tylko o wiejsko-pogańskich obrzędach?rety..ręce opadają!

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [7]
    2015-01-24 15:01:20 [178.37.12.*] id:1304033  
    Tomzo: Napisał postów [166], status [starszy wyjadacz] Reputacja
    To sobie skróć paznokcie i umyj żeby ci było lżej znów unieść do klawiatury miejski liberale!
    2015-01-24 15:42:28 [31.61.138.*] id:1304040  
    aniuska: Napisała postów [21279], status [VIP] Reputacja
    E tam, mnie się podoba....fajnieeee :-)
    2015-01-25 01:01:24 [62.212.89.*] id:1304275  
    bella_edith: Napisała postów [1318], status [stały bywalec] Reputacja
    AntyPiS-cielcu jesteś ubogi w kulturze wiec może pisząc do Ciebie w Twoim języku zrozumiesz też swoje upośledzenie.
    2015-01-25 01:03:04 [176.107.171.*] id:1304276  
    Hubertus: Napisał postów [31296], status [VIP] Reputacja
    ...kiedy jedziesz po żonę @bełombre???
    2015-01-25 01:19:45 [95.130.15.*] id:1304286  
    bella_edith: Napisała postów [1318], status [stały bywalec] Reputacja
    Hubertus przestań pić te tanie szczyny z beczki, które Ci nie schodzą, bo od rzeczy piszesz! Gdzie tu widzisz Ombre?
    2015-01-25 11:54:05 [83.27.99.*] id:1304353  
    MGIEŁKA: Napisała postów [18130], status [VIP] Reputacja
    a to nie wiesz, że on zawsze widzi to co chce :D:D:D
    2015-01-26 07:12:59 [84.169.99.*] id:1304670  
    tiku: Napisała postów [37308], status [VIP] Reputacja
    Jest jedno określenie na takich ludzi.... nawiedzony:)
    2015-01-25 11:23:00 [89.79.89.*] id:1304330  
    JotPe: Napisał postów [5166], status [VIP] Reputacja
    pies i klecha muszą być :-( Polska DZIWNY KRAJ

    Nick:
    Treść:
    2015-01-24 12:28:14 [83.230.46.*] id:1303999  
    KK 35947: Napisał postów [4445], status [VIP] Reputacja
    Wodzenie niedźwiedzia,stara tradycja kultywowana przeważnie na terenach okołomiejskich ,wspomagana w dużym stopniu przez członków lokalnych OSP.Polega ona na narobieniu hałasu na pół gminy,przeważnie totalnego syfu w domu do którego zostaną nieopatrznie wpuszczeni,zmacaniu co fajniejszych gospodyń pod pretekstem zatańczenia z niedźwiedziem w celu nabrania "szczęśliwości i powodzenia" w najbliższym roku,wyłudzeniu łupów w postaci gorzały a następnie w bohaterskim utylizowaniu w/w łupów po zakończeniu imprezy.

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [12]
    2015-01-24 12:36:51 [31.175.184.*] id:1304000  
    Odrażający drab: Napisał postów [2181], status [Szycha] Reputacja
    I to jest kreatywne podejście. Kupić flaszkę i wyżłopać na szybko, "bo stara się dowie" - żadna zabawa. Zwłaszcza w karnawale.
    2015-01-24 13:15:28 [188.123.205.*] id:1304008  
    ombre: Napisał postów [21164], status [VIP] Reputacja
    Widze że los doświadczył was wodzeniem niedzwiedzia na chacie.
    2015-01-24 13:17:05 [83.30.232.*] id:1304010  
    św_juzef: Napisał postów [12720], status [VIP] Reputacja
    mnie zawsze obudzą ;)
    2015-01-24 13:30:53 [84.192.64.*] id:1304013  
    tiku: Napisała postów [37308], status [VIP] Reputacja
    W taki dzień drzwi są zawsze zamknięte:D
    2015-01-24 14:58:15 [178.37.12.*] id:1304031  
    Tomzo: Napisał postów [166], status [starszy wyjadacz] Reputacja
    Sknera:(-
    2015-01-24 16:08:31 [213.158.222.*] id:1304051  
    osioł Juzefa: Napisała postów [3691], status [Szycha] Reputacja
    trafne spostrzeżenie @Tomzo 👍
    2015-01-24 16:57:18 [83.26.51.*] id:1304054  
    coolerr: Napisał postów [12933], status [VIP] Reputacja
    Pierdoły Waść opowiadasz..To fajne imprezy lokalne, jedzenie robi się samemu, każdy coś innego, alkohol do torby i na salę..Płaci się grosze na orkiestrę i impreza do rana...To na zakończenie wodzenia..Współczuję doświadczeń..
    2015-01-24 16:59:18 [91.193.208.*] id:1304055  
    RAII: Napisał postów [27573], status [VIP] Reputacja
    i znowu wszczynasz..
    2015-01-24 17:02:46 [83.26.51.*] id:1304056  
    coolerr: Napisał postów [12933], status [VIP] Reputacja
    Tylko wspomnienia...Cóż..Ja mam takie doświadczenia odnośnie ww imprez..a KKK ma inne..Co wioska to coś innego..
    2015-01-25 01:06:55 [77.247.181.*] id:1304277  
    bella_edith: Napisała postów [1318], status [stały bywalec] Reputacja
    Ciecio za dohtora się przebrał czy za żula?
    2015-01-25 01:13:14 [31.2.13.*] id:1304282  
    osioł Juzefa: Napisała postów [3691], status [Szycha] Reputacja
    kto te kwokę wypuścił? Zamknąć, albo profilaktycznie ołowiem poczęstować, po stracie, nawet wielebny Nie zapłacze nad tym "czymś"...
    2015-01-25 01:15:59 [31.2.13.*] id:1304284  
    osioł Juzefa: Napisała postów [3691], status [Szycha] Reputacja
    proletariat pierdzielony, 'narybek (wielorybek) z podopolskich małych chałupek :]]]]
    2015-01-24 21:39:40 [159.205.111.*] id:1304105  
    fuksik: Napisał postów [999], status [stały bywalec] Reputacja
    Ale to są wsiury!!

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [4]
    2015-01-24 21:41:56 [83.26.51.*] id:1304107  
    coolerr: Napisał postów [12933], status [VIP] Reputacja
    38 metrów w bloku, polonez po tatusiu i kompleksy??
    2015-01-24 21:45:54 [31.174.241.*] id:1304109  
    Odrażający drab: Napisał postów [2181], status [Szycha] Reputacja
    Polonez to w tej chwili "wypas", klasyka i kult peerelu. Obstawiam fiestę '92, z korozją wokół wlewu paliwa. Na alusach z letnimi, bieżnik 3 mm. Z przeglądem za flaszkę albo bez.
    2015-01-24 21:46:54 [83.26.51.*] id:1304110  
    coolerr: Napisał postów [12933], status [VIP] Reputacja
    Wolę malucha..Sentyment i dusza..
    2015-01-25 01:12:58 [95.130.15.*] id:1304281  
    bella_edith: Napisała postów [1318], status [stały bywalec] Reputacja
    Polonezem to on może jeździ, ale policyjnym jak go z parkowej ławki do matysiaków zabierają ;x
    2015-01-24 11:50:19 [83.22.135.*] id:1303987  
    ElNajman: Napisał postów [802], status [stały bywalec] Reputacja
    Wsiokom się nudzi.

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [4]
    2015-01-24 11:55:30 [31.175.184.*] id:1303988  
    Odrażający drab: Napisał postów [2181], status [Szycha] Reputacja
    No lepiej siedzieć doma i oglądać Bauer sucht Frau..
    2015-01-25 00:58:32 [62.212.89.*] id:1304274  
    bella_edith: Napisała postów [1318], status [stały bywalec] Reputacja
    Wsioki mają jakąś tradycja, a ty co mosz?
    2015-01-25 01:07:14 [176.107.171.*] id:1304278  
    Hubertus: Napisał postów [31296], status [VIP] Reputacja
    .. forum24op jest kolebką "odmieńców"...starsze panie zmieniają się w młode dzierlatki ,głupcy udają mądrych ,a kolesie "bez brania" wskakują w damskie ciuszki ...userze @bella... JESTEŚ JEDNYM Z NICH,gratulacje!!!
    2015-01-25 01:11:26 [95.130.15.*] id:1304280  
    bella_edith: Napisała postów [1318], status [stały bywalec] Reputacja
    Hubertus vel Janosik tobie i tak nikt nie dorówna popaprany odmieńcu ;x
    2015-01-24 13:40:50 [37.248.255.*] id:1304019  
    california: Napisał postów [34], status [rozkręca się] Reputacja
    najlepsze kretyństwo widziałam w Rzędowie koło Turawy. chodzą buraki po domach za wódką i chleją. to jest tradycja? w innych wsiach chodzą dzieci z przedszkola i zbierają mąkę, cukier, zabawki, czasem pieniądze, nie ma wymogu co dać. a ci to wódka albo kasa (też na wódkę).

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [4]
    2015-01-24 13:44:42 [176.111.136.*] id:1304021  
    Goodway: Napisał postów [38939], status [VIP] Reputacja
    nie dam bo nie mam :) a nawet jakbym miał to i tak bym nie dał ;D
    2015-01-24 17:10:32 [146.60.90.*] id:1304058  
    ottovon: Napisał postów [564], status [rozpisany/na] Reputacja
    nie chcesz to nie musisz dac ale w karnawale z reguly sie pije a cala akcja zbierania kasy jest z nadrzednym celem z reguly na klub pilkarski badz OSP
    2015-01-24 21:00:19 [31.61.136.*] id:1304095  
    Polpha: Napisał postów [10074], status [VIP] Reputacja
    Eeeee...bądź tylko na bolsa
    2015-01-25 01:09:47 [77.247.181.*] id:1304279  
    bella_edith: Napisała postów [1318], status [stały bywalec] Reputacja
    Ale jak robią festyn za kasę z takich zbiórek to te wszystkie sknery pierwsze biegną do remizy
    2015-01-24 23:01:10 [83.230.40.*] id:1304182  
    raz: Napisał postów [61], status [rozkręcił się] Reputacja
    Jakie to są Niwki? Jest ich więcej w województwie.

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [7]
    2015-01-24 23:02:23 [31.174.241.*] id:1304183  
    Odrażający drab: Napisał postów [2181], status [Szycha] Reputacja
    Obok Turawy.
    2015-01-24 23:03:28 [31.174.241.*] id:1304184  
    Odrażający drab: Napisał postów [2181], status [Szycha] Reputacja
    Nie znam innych. A ty jakie znasz?
    2015-01-24 23:04:12 [83.26.51.*] id:1304185  
    coolerr: Napisał postów [12933], status [VIP] Reputacja
    Obok Chrząstowic..
    2015-01-24 23:05:52 [176.107.171.*] id:1304186  
    Hubertus: Napisał postów [31296], status [VIP] Reputacja
    ...przed Gogolinem
    2015-01-24 23:10:47 [31.174.241.*] id:1304188  
    Odrażający drab: Napisał postów [2181], status [Szycha] Reputacja
    Obok Turawy to skrót myślowy. Bliżej Chronstau, ale klimat bardziej turawski. A tych pod Gogolinem nie znam.
    2015-01-24 23:13:17 [83.26.51.*] id:1304191  
    coolerr: Napisał postów [12933], status [VIP] Reputacja
    Nio bliżej..Hegemon zawsze prawdę Ci powie..Ładnie tam..
    2015-01-24 23:20:15 [176.107.171.*] id:1304201  
    Hubertus: Napisał postów [31296], status [VIP] Reputacja
    ..pamiętam ,że "kiedyś tam" +/- 30 lat temu w "którejś tam " lidze Odra Opole rywalizowała z klubem o nazwie "AKS Niwki"...podejrzewam ,że po zaorali to boisko i stoi tam jakiś Hipermarket "Bendonka" lub ""Lirojmerlen" ...
    2015-01-24 12:16:41 [91.193.208.*] id:1303993  
    RAII: Napisał postów [27573], status [VIP] Reputacja
    zdjęcie 10-te zawiera lokowanie produktu;)

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [2]
    2015-01-24 20:53:34 [31.174.142.*] id:1304089  
    pedro90: Napisała postów [138], status [wyjadacz] Reputacja
    Fanta z miękkiej rury
    2015-01-24 20:54:53 [83.26.51.*] id:1304091  
    coolerr: Napisał postów [12933], status [VIP] Reputacja
    Hmm..Solarium Tropic Sun..
    2015-01-24 12:09:59 [31.175.184.*] id:1303989  
    Odrażający drab: Napisał postów [2181], status [Szycha] Reputacja
    Podoba mi się, że ludziom chce się kultywować tradycję. Sześćset lat temu, niedźwiedzie na śląskich ziemiach były częścią łańcucha pokarmowego.

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [3]
    2015-01-24 15:02:28 [178.37.12.*] id:1304034  
    Tomzo: Napisał postów [166], status [starszy wyjadacz] Reputacja
    Tą górną ;)
    2015-01-24 19:22:50 [83.26.51.*] id:1304078  
    coolerr: Napisał postów [12933], status [VIP] Reputacja
    Łapki niedźwiedzia, z cebulką-mmmmm..
    2015-01-24 20:54:15 [31.174.142.*] id:1304090  
    pedro90: Napisała postów [138], status [wyjadacz] Reputacja
    Były...
    2015-01-24 17:49:18 [83.7.65.*] id:1304062  
    MGIEŁKA: Napisała postów [18130], status [VIP] Reputacja
    te rejony to co roku tak się wodzą, taki zwyczaj, rozrywka i kultywowanie tradycji, więc niech się ludzie bawią :)

    Nick:
    Treść:
    2015-01-24 15:52:47 [46.204.247.*] id:1304046  
    sib: Napisał postów [1836], status [Szycha] Reputacja
    Ta lalka w tym wózku wygląda bosko z wódką u boku i fantą ha ha ha fajnie na wesoło :-)

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
    2015-01-24 16:07:21 [213.158.222.*] id:1304049  
    osioł Juzefa: Napisała postów [3691], status [Szycha] Reputacja
    :] :]
    2015-01-24 15:31:45 [83.22.242.*] id:1304036  
    leady.28: Napisała postów [321], status [maniak] Reputacja
    super ze jeszcze komus sie chce to dobry zwyczaj

    Nick:
    Treść:
    2015-01-24 13:40:56 [146.60.90.*] id:1304020  
    ottovon: Napisał postów [564], status [rozpisany/na] Reputacja
    i trzeba kulture kultywowac bo tylko to nam zostalo! dziwne ze mieszczuchy wykrzykuja same superlatywy o WOSP a juz ''bery'' im smierdza, hipokryzja, tfuu!

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
    2015-01-24 13:50:15 [91.193.208.*] id:1304022  
    RAII: Napisał postów [27573], status [VIP] Reputacja
    dlaczego `trzeba`? `bo tylko to nam zostało` ? co to znaczy?
    2015-01-24 12:14:00 [31.61.138.*] id:1303991  
    pavulans: Napisał postów [1995], status [Szycha] Reputacja
    Jak nie ma internetu to się rodzi inicjatywa kolektywu społecznego 😊

    Nick:
    Treść: