- Autor: Mat
- Wyświetleń: 6808
- Dodano: 2014-11-18 / 15:12
- Komentarzy: 96
34 tysiące opolan wybrało nową radę miasta
Państwowa Komisja Wyborcza wciąż nie opublikowała jeszcze oficjalnych wyniki wyborów dla Rady Miasta Opola, ale wiadomo już, że do urn w niedzielę poszło zagłosować na radnych 34 189 mieszkańców stolicy Opolszczyzny. Najwięcej, bo ponad 9,5 tysiąca wybrało kandydatów Platformy Obywatelskiej. Mimo wystawienia list tylko w 2 okręgach mandat zdołał zdobyć Sojusz Lewicy Demokratycznej.
9589 wyborców wskazało na listach nazwiska kandydatów PO. Dzięki temu partia, która w skali ogólnopolskiej przegrała z Prawem i Sprawiedliwością, w Opolu będzie mieć 9 mandatów radnych. Zdobyli je:
Zbigniew Kubalańca, Irena Dzwonkowska, Szymon Ogłaza, Marzena Kawałko, Anna Łęgowik, Tomasz Kaliszan, Elżbieta Bień, Krzysztof Kawałko oraz Jolanta Kawecka. Kubalańca, Ogłaza, rodzeństwo Kawałko oraz Kaliszan, Bień i Kawecka to radni poprzedniej kadencji.
Na drugim miejscu w głosowaniu uplasował się KWW Arkadiusza Wiśniewskiego. Przy 7420 zebranych głosach będzie miał w radzie swoich 6 reprezentantów. Są nimi Marcin Rol, Małgorzata Wilkos, Tomasz Wróbel, Łukasz Sowada, Witold Zembaczyński, Arkadiusz Wiśniewski. Warto zaznaczyć, że Wiśniewski wciąż walczy o prezydenturę Opola i w razie wygranej zwolni miejsce dla kandydata ze swojego komitetu z najwyższym wynikiem. W przypadku KWW Arkadiusza Wiśniewskiego wszyscy radni to debiutanci.
Razem dla Opola uzyskało poparcie w liczbie 5425 głosów co daje tej formacji 4 radnych. wyborców, co dało ugrupowaniu Marcina Ociepy 4 radnych. Mandaty RdO dzierżą aktualnie Marcin Ociepa, Barbara Koc-Ogonowska, Justyna Soppa i Krzysztof Drynda. I w tym przypadku znaczenie ma wynik wyborów prezydenckich bo w II turze bierze udział Marcin Ociepa, który podobnie jak Arkadiusz Wiśniewski w razie zwycięstwa może "wpuścić" na swojej miejsce któregoś z kandydatów.
4 reprezentantów w radzie będzie mieć Prawo i Sprawiedliwość. W sumie 4668 wyborców dało legitymację do sprawowania mandatu dla Marka Kawy, Sławomira Kruka, Sławomira Batko i Agnieszki Zakrzewskiej-Kubów. Po jednym radnym będą mieć też Mniejszość Niemiecka (otrzymała 2102 głosy) oraz Sojusz Lewicy Demokratyczny, który - wystawiając kandydatów tylko w 2 z pięciu okręgów - zebrał 1840 głosy. Mandat MN zdobył Marcin Gambiec, a SLD - Piotr Mielec. W podziale mandatów w Opolu nie wzięły udziału Polskie Stronnictwo Ludowe (1 943 głosy), Nowa Lewica Opolska ( 1 025 głosów) i Kongres Nowej Prawica (177 głosów).
Wydarzenia pod patronatem portalu
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Rex: Napisał postów [4680], status [VIP]
A pozostałym należy dożywotnio odebrać prawa wyborcze. Wasza egzystencja jest bezcelowa NIC nie możecie NIC nie umiecie NICzym jesteście Dziękuję tym 34 tysiącom Opolan za wypełnienie demokratycznego obowiązku reszta dla mnie nie istnieje