• Autor: Mat
    • Wyświetleń: 5158
    • Dodano: 2014-10-23 / 10:12
    • Komentarzy: 16

    Po pożarze w "Stajence". Władze deklarują pomoc.

    Po pożarze w "Stajence". Władze deklarują pomoc.

    Na razie nie wiadomo, czy noclegownia po pożarze będzie nadawać się do ponownego użytku czy będzie trzeba ją rozebrać.(Fot: archiwum)

    Cały dach i poddasze a także znaczna część wnętrza noclegowni "Stajenka" spłonęły w pożarze, który wybuchł w miniony wtorek. Dogaszanie obiektu strażacy zakończyli dopiero w środę nad ranem. Teraz kilkunastu podopiecznych ośrodka dla bezdomnych zostało bez dachu nad głową. Pomoc dla nich zadeklarował zarząd województwa.

    Zobacz takze Zostawiła dziecko tylko na chwilę? Kilkanaście minut może wystarczyć do tragedii

    Dom noclegowy "Stajenka" w Nogowczycach pod Strzelcami Opolskimi prowadzi stowarzyszenie "Barka". Aktualnie mieszkało w nim 12 osób a także ksiądz prowadzący noclegownię. Pożar, który wybuchł tam we wtorek strawił wszystkie pokoje mieszkalne. - Znaczna część budynku nie nadaje się do użytku. Jego stan techniczny zostanie jeszcze oceniony, ale strażacy musieli usunąć zarówno spaloną konstrukcję dachu jak i część nadpalonego wyposażenia wnętrz – wyjaśnia mł. kpt. Jan Wyciślik z WSKR w Opolu. - Przyczyna pożaru nie jest jeszcze znana - dodaje.

    Sytuacja ośrodka stała się o tyle dramatyczna, że do 12 obecnych podopiecznych wkrótce dołączyć miały kolejne osoby. Szacowano, że w tym roku w okresie jesienno-zimowym "Stajenka" da schronienie około 30 bezdomnym. - Dla tych ludzi to ogromny cios. Jako zarząd województwa dołożymy starań aby pomóc stowarzyszeniu. Dokładnie zapoznamy się ze skalą zniszczeń i potrzebami stowarzyszenia. Dopiero po tym będziemy mogli złożyć jakieś konkretne deklaracje – mówi Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego. W zbiórkę pieniędzy na rzecz odbudowy noclegowni zaangażowała się już parafia św. Wawrzyńca w Strzelcach Opolskich.

    Zobacz takze Jechał pijany mimo dwóch dożywotnich zakazów. W aucie przewoził troje malutkich dzieci

    Noclegownię „Stajenka” pod Strzelcami Opolskimi prowadzi stowarzyszenie "Barka", które od kilkunastu lat pomaga osobom bezdomnym w regionie. Obiekt, który ucierpiał w pożarze został oddany do użytku w 2012 roku. Wówczas stowarzyszenie wydzierżawiło od Agencji Rolnej Skarbu Państwa budynki po stadninie koni zlokalizowanej między Strzelcami Opolskimi a Sieroniowicami. Pierwsi mieszkańcy zastali jedynie puste, zdewastowane pokoje, bez podłączonej wody i prądu, z powybijanymi szybami i zaciekającym dachem.

    Przy wsparciu darczyńców a także pracy podopiecznych ośrodka "Stajenkę" wyremontowano i w styczniu 2012 roku oddano do pełnego użytku. Noclegownia tak jak inne tego typu placówki prowadzone przez "Barkę" utrzymuje się z ofiar darczyńców i pieniędzy zarobionych przez jego mieszkańców. Zasadami obowiązującymi w tych noclegowniach są przede wszystkim abstynencja alkoholowa i praca na rzecz wspólnoty.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2014-10-23 22:06:59 [46.204.244.*] id:1273764  
    sib: Napisał postów [1836], status [Szycha] Reputacja
    Biednemu zawsze wiatr w oczy...

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [2]
    2014-10-24 01:02:53 [83.10.14.*] id:1273932  
    Janosik: Napisał postów [7959], status [VIP] Reputacja
    ...nie zawsze! :)...byłem kiedyś bardzo biedny ,ale się udało pomimo "wiatru"! :)
    2014-10-24 17:34:08 [31.61.136.*] id:1274166  
    aniuska: Napisała postów [21279], status [VIP] Reputacja
    Własnie, tak jest niestety' cale zycie pod górkę...
    2014-10-23 19:56:04 [83.30.223.*] id:1273694  
    św_juzef: Napisał postów [12720], status [VIP] Reputacja
    takich "Stajenek " niedługo w naszym pięknym kraju przybędzie , jeszcze tylko niech Unia "przepchnie" Kopaczowej limity CO2 i koszty energii mogą wzrosnąć o 80% ... kolejni ludzie zostaną bezdomni bo nie stać ich będzie na opłaty

    Nick:
    Treść:
    2014-10-23 14:39:09 [89.78.156.*] id:1273637  
    antyP.I.S.: Napisał postów [5725], status [VIP] Reputacja
    W Henrykowie również spalił się dom dla bezdomnych..może jest to efekt tego że roboty budowlane wykonywali sami bezdomni i zrobili to źle

    Nick:
    Treść:
    2014-10-23 14:15:39 [83.4.58.*] id:1273626  
    MGIEŁKA: Napisała postów [18130], status [VIP] Reputacja
    piszą, że parafia już się włączyła w zbiórkę, władza dopiero ma zamiar deklarować, czy zdąży pomóc przed wyborami ???

    Nick:
    Treść:
    2014-10-23 11:37:15 [178.252.22.*] id:1273595  
    chrząszcz: Napisał postów [5757], status [VIP] Reputacja
    przed pożarem były trzy butle gazowe ... po ugaszeniu tylko dwie ... ??? ..." w budynku objętym pożarem miały według mieszkańców znajdować się 3 butle z gazem propan-butan. - Dwie z nich odnaleziono" 21.10.2014

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [3]
    2014-10-23 11:38:15 [92.29.124.*] id:1273596  
    olenka4u: Napisała postów [43339], status [VIP] Reputacja
    Ty znowu o ta butle pytasz?!
    2014-10-23 12:05:06 [62.205.84.*] id:1273601  
    Boerin: Napisał postów [18662], status [VIP] Reputacja
    Hhehe witaj Krolowo!♥ ;-)***
    2014-10-23 14:13:09 [83.4.58.*] id:1273625  
    MGIEŁKA: Napisała postów [18130], status [VIP] Reputacja
    trzecia pewnie "nóg" dostała, wcześniej ;D
    2014-10-23 12:51:53 [176.111.136.*] id:1273606  
    Goodway: Napisał postów [38939], status [VIP] Reputacja
    OC to pokryje ;D

    Nick:
    Treść:
    2014-10-23 12:34:26 [37.248.254.*] id:1273605  
    znaczekop: Napisała postów [3904], status [VIP] Reputacja
    bezdomny bez dachu nad głową :D tsasasa

    Nick:
    Treść:
    2014-10-23 11:32:25 [62.205.84.*] id:1273594  
    Boerin: Napisał postów [18662], status [VIP] Reputacja
    Tutaj nasz forumowy "prezes" tez sie zadeklarowal!!!! :D:D:D

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [3]
    2014-10-23 11:51:06 [46.115.17.*] id:1273597  
    DRIVER: Napisał postów [-4294958633], status [ ! Dobijcie mnie ! ]
    Nie wiem o kim mowa,ale łubudubu, łubudubu,niech nam żyje,prezes naszego klubu,niech żyje naaaaaaaaam.To byłem ja Driver.
    2014-10-23 11:54:41 [176.111.136.*] id:1273598  
    Goodway: Napisał postów [38939], status [VIP] Reputacja
    cyber jędrek ;D
    2014-10-23 12:04:07 [62.205.84.*] id:1273600  
    Boerin: Napisał postów [18662], status [VIP] Reputacja
    Nasz "pantofelek" z doswiadczeniem ;)))