• 0
0
 
Rzetelność informacji o imprezach gwarantują poszczególne lokale.
Rozrywka

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II

zaprasza na:

Z KSIĘŻYCA NA MARSA I DALEJ... WYSTAWA ZDJĘĆ NASA Z MISJI APOLLO I PROGRAMU ARTEMIS

14

lutego

2020

PIĄTEK

Minorytów 4
77 454 80 30
Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II
Ceny biletów

wstęp:

BRAK INFORMACJI

Start imprezy

start imprezy:

00:00

Rezerwacje

rezerwacje:

BRAK INFORMACJI

Konsulat Generalny USA w Krakowie
oraz
Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Opolu

zapraszają na otwarcie wystawy

Z KSIĘŻYCA NA MARSA I DALEJ... WYSTAWA ZDJĘĆ NASA Z MISJI APOLLO I PROGRAMU ARTEMIS

z udziałem Konsul ds. Prasy i Kultury Amy Steinmann


5 lutego 2020 r., godz. 11:00
Galeria MBP Zamostek, ul. Minorytów 4Wstęp wolny.
Wystawę można oglądać do 22 lutego 2020 r.W 2019 roku obchodziliśmy 50. rocznicę misji, która zaprowadziła ludzi na Księżyc. 19 lipca 1969 Apollo 11 dotarł do orbity Księżyca, a 20 lipca Armstrong i Aldrin w module księżycowym zbliżyli się do jego powierzchni. Collins w tym czasie pozostawał w module dowodzenia na orbicie Księżyca. Tego samego dnia Armstrong zszedł po drabinie z lądownika Eagle i dotknął powierzchni Księżyca. W tym pamiętnym momencie wypowiedział słynne słowa: To jeden mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości.

Po misji Apollo 11, NASA wysłała na Księżyc jeszcze 6 załóg: Misje Apollo 12 do 17. Jedynie załodze Apollo 13 nie udało się wylądować na Księżycu. Wypadek w drodze na Srebrny Glob wymusił decyzję o powrocie na Ziemię niedługo po dotarciu do orbity. Ostatni lot, Apollo 17, odbył się w grudniu 1972r.

Obecnie, wraz z programem Artemis, NASA zapoczątkowała nową erę eksploracji kosmosu. Skutkiem innowacyjnego podejścia i połączenia misji komercyjnych oraz międzynarodowych partnerów jest plan NASA wysłania robotów na powierzchnię Księżyca już w 2020. Celem jest zbadanie księżycowych zasobów i przygotowanie podwalin pod stałą obecność człowieka. To zamierzenie umożliwi eksplorację całego systemu słonecznego, dostarczenie nauce nowej wiedzy i otwarcie nowych możliwości.

Tym razem, kiedy polecimy na Księżyc, zostaniemy tam. I wówczas użyjemy wiedzy tam zdobytej, aby dokonać następnego ogromnego skoku - wyślemy astronautów na Marsa.

- Jim Bridenstine, Administrator NASAAmeryka w twojej bibliotece to program Ambasady Amerykańskiej w Warszawie i Konsulatu Generalnego USA w Krakowie, realizowany przez biblioteki publiczne w Polsce. Jego celem jest przekazywanie informacji i materiałów na temat Stanów Zjednoczonych oraz prowadzenie związanej z tym działalności w tych miastach, w których nie ma amerykańskiej ambasady lub konsulatu, ani nie są prowadzone działania sponsorowane przez USA.

Dzięki programowi Ameryka w twojej bibliotece w MBP w Opolu można znaleźć zbiór materiałów w języku angielskim, który obejmuje książki dla czytelników w różnym wieku. W ramach programu organizujemy także spotkania na temat kultury Stanów Zjednoczonych, prowadzimy lekcje biblioteczne i rozpowszechniamy dostęp do Amerykańskiej Biblioteki Cyfrowej - eLibraryUSA.

Szczegółowe informacje o programie: www.mbp.opole.pl oraz facebook.com/ameryka.mbp.opole