• 0
0
 
Rzetelność informacji o imprezach gwarantują poszczególne lokale.
Rozrywka

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu

zaprasza na:

Wystawa "Z kresowego albumu"

29

czerwca

2019

SOBOTA

Piastowska 18-19-20, 45-081 Opole
77 40 66 430
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu
Ceny biletów

wstęp:

BRAK INFORMACJI

Start imprezy

start imprezy:

12:00

Rezerwacje

rezerwacje:

Już po raz ósmy WBP zaprasza na wystawę Z kresowego albumu, na której pokazane zostały zdjęcia, pocztówki i dokumenty prywatne ludzi, którzy po II wojnie światowej, w 1945 i 1946 roku, musieli opuścić swoje rodzinne miejscowości. Repatrianci, m.in. z Brzeżan, Kołomyi, Lwowa, Krzemieńca, Kosowa, osiedlali się w całej Polsce, także w Opolu i okolicach. Żyjąc tutaj, nie zapominają o przodkach i przeszłości, która często była tragiczna. Na wystawie pokazane zostaną kresowe albumy osób, dla których poszukiwania genealogiczne stały się celem życia.

To im właśnie poświęcamy wystawę, na której znalazły się najcenniejsze pamiątki, do tej pory pieczołowicie przechowywane w domach. Stare, przedwojenne pocztówki, fotografie, dokumenty, pamiętniki i prywatna korespondencja zostały skopiowane i w tej formie przybliżą życie codzienne miast, miasteczek i wsi, niegdyś polskich, teraz określanych mianem kresów wschodnich. Wystawa nie mogłaby powstać, gdyby nie pomoc osób, które bez wahania użyczyły pamiątki związane z przedwojennym okresem życia.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaufali bibliotece i udostępnili rodzinne skarby. Dziękujemy za życzliwość i wspomnienia, którymi zechcieli Państwo podzielić się z autorkami wystawy.