- Autor: Mat
- Wyświetleń: 2821
- Dodano: 2013-10-10 / 15:11
- Komentarzy: 86
Minimum 2 miliony złotych na budżet obywatelski w Opolu
Jego pierwsze efekty będą widoczne najwcześniej w 2015 roku, ale projekt budżetu obywatelskiego Opola rusza już teraz. Ratusz przygotował regulamin i harmonogram tego przedsięwzięcia. Określono też ile pieniędzy zostanie podzielonych głosami mieszkańców miasta. W pilotażowej wersji budżetu obywatelskiej do zadysponowania będzie minimum 2 miliony złotych.
Budżet obywatelski to rozwiązanie pozwalające na wydzielenie z podstawowego budżetu danego miasta konkretnej puli, którą na podstawie opinii społecznych można podzielić na konkretne zadania inwestycyjne. - Wierzymy, że to mieszkańcy są w stanie wskazać zadania najbliższe ich potrzebom – mówi Krzysztof Kawałko, wiceprezydent Opola. - Skala wniosków do budżetu od mieszkańców to każdego roku około 600 propozycji. To olbrzymi potencjał i trzeba go wykorzystać – podkreśla Kawałko.
- Jeszcze w tym roku prezydent Opola wyda specjalne zarządzenie o powołaniu budżetu obywatelskiego. Jego wielkość została ustalona na nie mniej niż 2 miliony złotych. W przyszłości może to być wielokrotność tej sumy, ale w pierwszym roku na pewno będziemy oscylować wokół 2 milionów – mówi Zbigniew Kubalańca, szef klubu radnych Platformy Obywatelskiej w Radzie Miasta Opola. - Przy zbieraniu wniosków nie będziemy ich dzielić pod kątem dzielnic. Propozycję może złożyć każdy mieszkaniec Opola, który skończył 18 lat i zbierze pod wnioskiem 20 podpisów – dodaje Kubalańca.
Zbiórka wniosków do budżetu obywatelskiego Opola rozpocznie się w 2014 roku. - Wnioski zostaną zebrane, ocenione merytorycznie, a następnie przedstawione do publicznej oceny. Głosowanie odbywać się będzie zarówno w formie tradycyjnej poprzez wystawione urny jak i elektronicznie na stronie internetowej Opola – zapowiada Marcin Ociepa z klubu Razem dla Opola. - Do tego wszystkiego dojdzie kampania informacyjna a finalnie najlepiej ocenione wnioski trafią do realizacji w 2015 roku – precyzuje Ociepa.
Jak zapewnia ratusz, podczas merytorycznej oceny wniosków odrzucane będą propozycje, które mogłyby wprowadzać podwójne finansowanie (np. klubów sportowych).
O budżecie obywatelskim w Drugiej Kawie rozmawialiśmy z Marcinem Ociepą, szefem klubu radnych Razem dla Opola i wiceprzewodniczącym Rady Miasta:
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
sib: Napisał postów [1836], status [Szycha]
Po pierwsze to remont tych kamienic z tabliczką własność gminy Opole zarówno tych zamieszkanych jak i pustostanów,które po remoncie będą nadawały się do użytku np.na mieszkania socjalne.po drugie wymiana chodników wszędzie tam gdzie nie zostało to jeszcze zrobione np.centrum miasta pl.św.Sebastiana gdzie chodniki i jezdnie to wołają o pomstę do nieba czy Mały rynek gdzie tak samo nawierzchnia i chodniki wymagają wymiany a nie wspominając o kamienicach,które straszą wyglądem ich elewacja i dachy stwarzają realne zagrożenie to wstyd!Ludzie w tych kamienicach maja piece gdzie tyle mówi się o zanieczyszczaniu środowiska!Przecież to centrum miasta powinno być wizytówką a odstrasza zraża!Oj dużo macie do zrobienia.